Youtube

YouTube Analytics’i Anlamak | Sabit Temas

[ad_1]

İşletmeniz veya kuruluşunuz için videolar yüklemek ve paylaşmak için YouTube’u kullanmaya başladınız.

Artık videolarınızı gerçekte kimin izlediğini ve nasıl daha fazla görüntüleme ve daha iyi etkileşim elde edebileceklerini merak ediyorsunuz.

YouTube Analytics’i kullanmanın devreye girdiği yer burasıdır.

Hareketli bir YouTube kanalı oluşturmak, kitlenizin kim olduğunu ve videolarınızla nasıl etkileşim kurduklarını anlamanızı gerektirir.

Neyse ki YouTube Analytics, hedef kitlenizin kim olduğu, nelerden hoşlandığı ve başarılı olmak için ne tür içerikler oluşturmanız gerektiği hakkında size çok şey söyleyebilir.

Bu değerli araçtan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için YouTube Analytics’e, sağladığı farklı analizlere ve sonuçlarınızı iyileştirmek için raporlarınızda bulunan bilgileri nasıl kullanabileceğinize ilişkin adım adım bir genel bakış hazırladım!

İşletmeniz için e-posta pazarlamasını denemek ister misiniz? 60 günlük ücretsiz Constant Contact denemeniz için buradan kaydolun.

Başlamak için Google hesabınızda oturum açın ve YouTube kanal sayfanıza gidin.

Kanal sayfanızın üst kısmında şunu göreceksiniz: aboneler, Görüntüleme ve adı verilen bir bağlantı Video yöneticisi.

YTA-Resim-1

Doğrudan kanalınızın analizine gitmek için görünümleri tıklayın.

YTA-Resim-2

şimdi şuraya bakıyorsun genel bakış analizlerinizden. Varsayılan ayar size son 28 güne ait verileri verir, ancak bunu, analizleri almak istediğiniz herhangi bir zaman dilimine değiştirebilirsiniz.

Bu sayfa size performans ve katılımla ilgili temel bilgileri kısa ve okunması kolay bir biçimde sunar. Kanalınızın performansının hızlı bir görüntüsü için, genel bakış gidilecek en iyi yerdir.

Genel Bakış sayfasındaki her kategorinin daha kapsamlı bir dökümü olan kendi özel sayfası vardır. Bu sayfanın sol tarafındaki kenar boşluğunda, YouTube’un sağladığı analizlerin her yönü için sekmeler bulacaksınız.

YTA-Resim-3

Şimdi bu raporların her birine ve bunların sizin yararınıza nasıl kullanılabileceğine daha yakından bakalım:

Görüntüleme

bu Görüntüleme Raporu YouTube kanalınızın genel performansı hakkında bilgi sağlar ve ayrıca tek tek videoların performansını daha derinlemesine incelemek için kullanılabilir.

YTA-Resim-4

Sayfanın üst kısmındaki arama işlevini kullanarak videoları ada veya konuma göre arayabilirsiniz. Analiz etmek için bir tarih aralığı seçmek için takvim simgesine de tıklayabilirsiniz.

İçinde Görüntüleme Raporu göreceksin:

  • Görüntüleme: Videonuzu kaç kişinin izlediğini ve daha spesifik olarak kaç kişinin videonuzu oynatmaya başlayan bir bağlantıyı tıkladığını görün. Bir kişi, kapatmadan önce videonuzun yalnızca bir saniyesini mi izlesin, yoksa videonun tamamını mı izlesin, her ikisi de görüntüleme olarak sayılır.
  • İzlenen tahmini dakika sayısı: YouTube, insanların paylaştığınız videoları izleyerek geçirdiği süreyi toplar. Bu, videolarınızın toplu olarak kanalınızda kaç dakika izlendiğini gösterir.
  • Ortalama görüntüleme süresi: İnsanların videonuzu sonuna kadar izlediğini veya videonuz bitmeden önce kesip kesmediğini görün. Bu, gelecekte oluşturmaya karar verdiğiniz videolar için ideal uzunluğu belirlemek için harika bir araçtır.

Uç: Çok sayıda görüntüleme almak marka bilinci oluşturma ve reklamcılık için harikadır, ancak videonuzun başarılı olup olmadığına karar verdiğiniz ana ölçü bu olmamalıdır. Yüksek etkileşim, iyi görüntüleme süresi ve kanalınıza artan abonelik, görüntülemelerden daha faydalı olabilir. Nitelikli izleyiciler nicelikten daha önemlidir.

demografi

YouTube, görüntülemelerin ötesinde, kitlenizin demografik dökümü hakkında da bilgi sağlar.

Şu anda Demografi altında bulunan iki analiz şunlardır: cinsiyet ve konum.

Uç: Yerel bir müşteriye odaklanan küçük bir işletme için, YouTube’un coğrafi bilgileri, videolarınızın doğru kişilere ulaşıp ulaşmadığına ilişkin yararlı bir bakış sağlayabilir. Çok sayıda görüntülemeye sahip olmak harika olsa da, işletmeniz için alakalı bir hedef kitleye ulaştığınızdan emin olmak istersiniz.

Oynatma konumları

YouTube’un harika yanlarından biri, eğlenceli, eğlenceli veya her ikisi birden olan bir video oluşturduğunuzda videolarınızın birçok farklı şekilde paylaşılabilmesidir. İnsanların videolarınızı paylaşabilmelerinin yollarından biri, onları kendi web sitelerine veya bloglarına yerleştirmektir.

bu Oynatma konumları rapor, videolarınızın görüntülendiği siteleri gösterir. Bu sayfa aynı zamanda tahmini izlenen dakika sayısını ve ortalama görüntüleme süresini de verir, ancak bu sefer konuma göre ayrılmıştır. Bu, insanların videolarınızı sitelerine veya bloglarına yerleştirip yerleştirmediğini ve bu sitelerin ne olduğunu görmenin harika bir yoludur.

Trafik kaynakları

YouTube, insanların videolarınızı nasıl bulduğunu görmeyi kolaylaştırır.

Trafik kaynağı türleri arasında YouTube araması, YouTube tarafından önerilen videolar (YouTube’da bir küçük resme tıklanarak bulunur), YouTube kanal sayfası ve YouTube oynatma listesi bulunur. Ayrıca, YouTube tarafından masthead’lerinde veya YouTube’un kullanıcıların izledikleri kanallara göre oluşturduğu bir kılavuz özelliğiyle öne çıkan videolar için kategoriler vardır.

Uç: YouTube’da daha fazla görüntüleme elde etmenin en iyi yollarından biri, videolarınızı e-posta ve sosyal medya gibi farklı iletişim kanallarınızda paylaşmaktır. Kanalınızı büyütmeye ve videolarınızı tanıtmaya başladığınızda, en değerli trafik kaynaklarınızı belirlemek için bu raporu kullanabilirsiniz.

cihazlar

Bu rapor, insanların videolarınızı hangi cihazlarda ve işletim sistemlerinde izlediğini bilmenizi sağlar. Bilgisayar, Cep telefonu, Tablet ve Oyun konsolunun tümü, bu verilere daha derinden inebilmeniz için kendi arızalarına sahiptir.

Uç: İnsanların büyük çoğunluğu YouTube videolarını bilgisayarda izliyor. Bu nedenle videolarınızı oynatma listelerine koymanızı öneririz. Bir bilgisayarda bir oynatma listesinde bulunan bir videoyu görüntülerken, düzen o sıradaki diğer videoları vurgulayacak şekilde değişir ve bu oynatma listesindeki sonraki videoyu oynayarak izleyicinin videolarınızı kesintisiz izlemesini sağlar.

Kitleyi elde tutma

Videonuzun ne kadarının izlendiğini ve ortalama olarak insanların videoyu ne zaman kapattığını görün.

Uç: 30-90 saniye uzunluğunda videolar yapmanızı öneririz. Çok fazla bilgi almak için fazla bir zaman gibi görünmüyor, ancak YouTube’da sonsuzluk. Çoğu kişi 30 saniyelik videonuzu baştan sona izleyecek, oysa çok az kişi yedi dakikalık eserinizi izleyecek. Alt çizgi: kısa videolar, uzun videolardan daha ilgi çekici.

Görüntüleme raporlarının altında Katılım raporları bulunur.

YouTube Analytics 5

Görüntülemeler, başarılı bir YouTube Kanalı oluşturmanın yalnızca bir parçasıdır. YouTube’da içerik paylaşmaya ve bir kitle oluşturmaya başladığınızda, videolarınızın oluşturduğu etkileşim türüne de dikkat etmek isteyeceksiniz.

İşte farklı olana daha yakından bir bakış Nişanlanmak YouTube Analytics’te bulunan raporlar:

aboneler

Kaç kişinin kanalınıza abone olduğunu ve aboneliğini iptal ettiğini görün. Bu, video içeriğiniz için büyük bir başarı ölçüsüdür. İnsanların daha fazlası için geri gelmesini sağlayan videolar oluşturmak istiyorsunuz; bilgi, ilham veya eğlence kaynağı olmak istiyorsunuz.

Uç: Google’a göre YouTube, ayda 3 milyardan fazla aramayla ikinci en büyük arama motorudur. İnsanların ne aradığını düşünerek ve onlar için değerli içerikler oluşturarak daha fazla abone edinin.

Beğeniler ve beğenmemeler

YouTube, insanların videolarınıza hem olumlu hem de olumsuz nasıl tepki verdiğini görmeyi kolaylaştırır.

İlham veren ve eğlenceli videoların genellikle YouTube’da en fazla beğeniyi aldığını unutmayın. Eğitim içeriği, reklamlar veya ürün odaklı videolar gibi diğer video türleri aynı miktarda beğeni oluşturmayabilir, ancak yine de YouTube stratejinizde önemli bir rol oynayacaktır.

Favoriler

Bu rapor, hem bir videonun favori olarak işaretlendiğini hem de işaretinin ne zaman kaldırıldığını gösterir. Bir kişi videonuzu favori olarak işaretlediğinde, videonuz kişisel YouTube profillerindeki favoriler kategorisinin bir parçası olur. Favori, videonuz için harika bir etkileşim göstergesi olsa da, bir kişinin favori işaretçisini kaldırması, videonun artık herkese açık profillerinin bir parçası olmasını istemedikleri anlamına gelebilir.

Yorumlar

Her videonuzun kaç yorum aldığını görün. Yorumlar, izleyicilerinizle etkileşim kurmanın harika bir yolu olabilir. Yorumlarınızı takip edin ve herhangi bir soru veya eleştiriye derhal yanıt verin.

Her zaman profesyonel olun. Bir yorum dizisinde biriyle tartışmaktan kaçının; sadece e-posta yoluyla sizinle iletişim kurmalarını isteyin, böylece daha az halka açık bir ortamda endişelerinizi giderebilirsiniz.

Paylaşım

Bu rapor, videonuzun kaç kez paylaşıldığını ve hangi sosyal ağda paylaşıldığını gösterir. Bu verileri video veya paylaşım servisi yerine tarihe göre de görüntüleyebilirsiniz.

Ek açıklamalar

Videolarınıza ek açıklamalar eklemek, görüntüleyenlere daha fazlasını okumak için web sitenize veya blogunuza tıklama olanağı verir.

Bu rapor, videolarınıza eklediğiniz her ek açıklama için etkinlik, tıklama verileri ve kapatma oranlarının ayrıntılarını sağlar.

İnsanların web sitenize veya etki alanınıza doğrudan videonuzdan bağlantı verebilmesini istiyorsanız (İlişkili Web sitesi ek açıklamaları), şunları yapmanız gerekir: önce bu özelliği etkinleştirin. Bir Google Web Yöneticisi Araçları hesabı gereklidir ve web sitenizi Google ile de doğrulamanız gerekir. Bu işlem birkaç adımdan oluşur ancak insanları bir videodan doğrudan sitenize yönlendirebilmek buna değer.

Uç: Videonuzun sonuna tek bir net, harekete geçirici mesaj eklemenin en etkili yöntem olduğunu gördük. Bu harekete geçirici mesaj, bir ürün veya hizmet satın almak için olmamalıdır – insanların YouTube’da bulunmalarının nedeni bu değildir. Ancak insanlara şirketiniz veya hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı vermek çok etkili olabilir. Videonuzun sonunda web sitenize trafik çekmeyi deneyin.

Bu analizlerle YouTube’daki başarınızı ölçmekte sorun yaşamazsınız.

YouTube’un sosyal bir kanal olduğunu, ürün veya hizmetlerinizin reklamını yapabileceğiniz veya satabileceğiniz bir yer olmadığını unutmayın.

Başarının en değerli göstergesi, markanızı ve mesajınızı önemseyen ve beğeni, yorum, paylaşım ve uzun etkileşim süresi ile coşkusunu gösteren bir kitle oluşturmaktır. Bunlar, ek açıklamalarınızı tıklayacak kişiler ve kanalınıza abone olacak kişilerdir.

YouTube Analytics’i kullanmak, hangi tür videolara odaklanmanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olacaktır. Kitleniz en çok nasıl yapılırlar, ilham verici videolar veya onları güldürecek şeylerle ilgileniyor olabilir.

Neyle ilgilendiklerine dikkat edin ve takdir edecekleri bir şey yaratın.

Aşağıdaki yorumlarda bize YouTube Analytics ile ilgili herhangi bir soru sorun – size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız!

İşletmeniz için e-posta pazarlamasını denemek ister misiniz? 60 günlük ücretsiz Constant Contact denemeniz için buradan kaydolun.

[ad_2]

Kaynak Link

https://blogs.constantcontact.com/youtube-analytics/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı