Upworthy’nin Zor Durumu Bana Facebook Algoritmasından Kurtulmak Hakkında Ne Öğretti?

organik Nisan 28, 2022 8:30 am

[ad_1]

Upworthy'nin Zor Durumu Bana Facebook Algoritmasından Kurtulmak Hakkında Ne Öğretti?

What_Upworthys_Plight_Taught_Me_About_Surviving_the_Facebook_Algorithm-lsfacebook algoritmasıGeçen yıl herhangi bir zamanda Facebook’ta bulunduysanız, muhtemelen bir web sitesinin yükselişine tanık olmuşsunuzdur. layık.

Sıra tıkla ve beğen tuzağına düştüğünde, Upworthy kraldı!

Cazip manşetleri ve Facebook gönderileri, web sitesini bir gecede başarıya ulaştırdı.

Ancak genellikle bir Upworthy bağlantısını tıkladığınızda, başka bir yerden alınan bir YouTube videosuna yönlendirilirsiniz. Upworthy’deki insanlar nadiren kendi içeriklerini yarattılar.

Yine de 2013’te Upworthy’nin Facebook sayfası patladı. Sayfayı 6,5 milyondan fazla kişi beğendi. Vay!

Ancak Facebook’un haber akışı algoritmasında yapılan son bir güncelleme, Upworthy’nin erişimini azaltan Upworthy’ninki gibi gönderileri cezalandırmaya başladı. Algoritma değişiklikleriyle birlikte web sitesi Zuck’ın birincil hedeflerinden biri gibi görünüyor.

İşte nasıl düştüğüne dair benim görüşüm.

Upworthy’nin Zor Durumu Bana Facebook Algoritmasından Kurtulmak Hakkında Ne Öğretti?

Bunun gibi gönderiler, Upworthy’nin bir hane adı olmasına yardımcı oldu:

Postalamak tarafından layık.

Ancak Facebook’taki balayı, haber akışı algoritmasının değişmesiyle sona erdi. Menlo Park’tan bu uğursuz duyuruyu hatırlayabilirsiniz:

Bugün, insanların bize sıklıkla spam içerikli olduğunu söylediği ve görmek istemedikleri haberleri azaltmak için Haber Kaynağı’nda bir dizi iyileştirmeyi duyuruyoruz. Bu hikayelerin çoğu, normalde olduğundan daha fazla dağıtım elde etmek için Haber Kaynağını kasten deneyen ve oynayan Sayfalar tarafından yayınlanır. Güncellememiz, bu tür yayın spam davranışının üç geniş kategorisini hedefliyor.

“Beğenme”, bir gönderinin normalde alacağının ötesinde ek dağıtım elde etmek için Haber Kaynağı okuyucularından gönderiyi beğenmelerini, yorum yapmalarını veya paylaşmalarını açıkça istemesidir. İnsanlar genellikle bir işlem yapmalarını isteyen gönderilere yanıt verir ve bu, bu gönderilerin daha fazla kişiye gösterilmesi ve Haber Kaynağı’nda daha üst sıralarda gösterilmesi anlamına gelir.

Bununla birlikte, insanlarla anket yaptığımızda ve onlardan bu hikayelerin kalitesini derecelendirmelerini istediğimizde, beğeni tuzağı hikayelerinin benzer sayıda beğeni, yorum ve paylaşıma sahip diğer hikayelerden ortalama olarak %15 daha az alakalı olduğunu bildiriyorlar. Zamanla, bu hikayeler, insanların gerçekten önemsediği arkadaşlardan ve Sayfalardan gelen içeriği bastırdığı için daha az eğlenceli bir Facebook deneyimine yol açar.

Bugün yaptığımız iyileştirme, bu hikayeleri daha iyi algılıyor ve Haber Kaynağı’nda arkadaşlardan ve diğer Sayfalardan daha alakalı hikayelerden daha belirgin bir şekilde gösterilmemelerini sağlamaya yardımcı oluyor. Bu güncelleme, hayranları arasında gerçekten tartışmayı teşvik etmeye çalışan Sayfaları etkilemeyecek ve başlangıçta sık sık açıkça Beğeni, Yorum ve Paylaşım isteyen Sayfalara odaklanacaktır.

facebook algoritmasıUpworthy ve ViralNova gibi siteler için bu iyi bir haber değildi.

Değişikliklerden bu yana, bu sayfalardaki gönderileri daha az kişi gördü. Facebook artık iş sayfalarından gönderileri karıştırırken arkadaşlardan daha fazla içerik sağlamaya odaklanıyor.

Eleştirmenler, bu taktiğin haksız bir şekilde işletmelerin Facebook reklamlarına daha fazla para harcamasını gerektirdiğini savunuyor – ve bu doğru olabilir.

Ancak Facebook, işletmeler için değil, insanlar için yaratıldı. Ve sosyal ağın başarılı olması için Facebook, kullanıcılar için iyi bir deneyim olarak kalmalıdır.

Buna göre WhoIsHostingThis.comalgoritma değişikliklerinin Upworthy üzerinde yarattığı etki:

  • Kasım-Aralık 2013 arasında erişim %25 düştü — 90 milyondan 67 milyona
  • Mart-Nisan 2014 arasında erişim 42 milyona düştü

Bu, 5 aydan daha kısa bir sürede %50’lik bir düşüş!

>> Tweetlemek için tıklayın <<

Upworthy’dekiler kızmış olmalı, öyle olacağımı biliyorum.

facebook algoritmasıAncak Facebook’a çok fazla bağlı kalmaktan zarar gören sadece onlar değil.

  • Zynga’nın hissesi, haber akışında oyun güncellemeleri en aza indirildikten sonra hisse başına 14.69$’dan 2.90$’a düştü.
  • BranchOut, kullanıcılarının yaklaşık %66’sını kaybetti ve temelde öldü
  • Viddy ayda 30 milyon kullanıcıya sahipken yaklaşık 4 milyona çıktı

Facebook, haber akışında oynamayı deneyenleri çökerttiğinden, Facebook algoritma güncellemeleri, kullanıcı deneyimi geliştikçe bazı sayfaları cezalandırmaya devam edecek. Başka bir deyişle: GİBİ BAITERS DİKKAT!

Garip bir şekilde, web sitesi BuzzFeed oldukça iyi geçti. Ama neden?

>> Tweetlemek için tıklayın <<

BuzzFeed, Facebook reklamlarına Upworthy’den daha fazlasını mı harcadı? BuzzFeed ve Facebook işbirliği içinde mi?

Bilmiyorum. Ama haber akışı algoritmasındaki değişikliklere rağmen sayfaların Facebook’ta hala çok iyi iş çıkarabileceğini gösteriyor.

Bu infografikte başka ilginç istatistikler de var:

facebook algoritması

Yorum yok[ad_2]

] }

Bir cevap yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?