Tumblr

Tumblr’da GIF Nasıl Yapılır (Basit Kılavuz)

Tumblr, özellikle gençler ve genç yetişkinler arasında popüler olan bir mikroblog ve sosyal ağ platformudur. Başlangıcından bu yana Tumblr, ortak çıkarlar üzerinde paylaşım ve bağ kurma, hayran gruplarının bir parçası olma, alt kültürlere dalma, sanat eserleri sergileme ve çok daha fazlası için bir alan sağladı. Tumblr’ın son derece özelleştirilebilir yapısı, kullanıcıların metinlerden videoya, müziğe, gıf’lere ve fotoğrafçılığa kadar çok çeşitli içerikler yayınlamasına olanak tanır.

Her ne kadar bir içerik formatı her zaman göze çarpmış ve yıllar içinde daha da popülerlik kazanmış olsa da, öyle ki Tumblr onunla eşanlamlı hale geldi. GIF’ler! Eğlenceli, tüketmesi kolay ve paylaşması harika. Peki, Tumblr’da GIF’leri nasıl yapabilirsiniz?

Tabii ki, Tumblr’da paylaşmak için çevrimiçi olarak birçok harika GIF kaynağı oluşturabilirsiniz, ancak kendi benzersiz animasyonlu gıf’lerinizi yaparak yaratıcılığınızın serbest kalmasına da izin verebilirsiniz. Bu yazıda, blogunuzu öne çıkarmak için Tumblr’da nasıl GIF yapılacağına bakacağız.

 

 Tumblr Uygulamasında GIF Oluşturma

Tumblr’daki gıf’lerin artan popülaritesi ile platform, kullanıcıların üçüncü taraf bir araca ihtiyaç duymadan kolayca GIF yapabilmeleri için Tumblr Uygulamasında kendi GIF oluşturma aracını tanıttı. Tumblr Uygulamasında GIF yapmak için şu adımları izleyin.

 

Gıf’e Dönüştürülecek Bir Ortam Seçin

  • Cihazınızda Tumblr uygulamasını açın ve hesabınıza giriş yapın.
  • Uygulamanın güncellendiğinden emin olun. Ekranın alt kısmında bulunan menüden kalemle işaretlenmiş “Oluştur” düğmesine dokunun.
  • Açılan menüden kırmızı fotoğraf düğmesine dokunun.
  • Cihazınızda bulunan medyayı içeren bir ekran görünecektir. Değilse, Tumblr uygulamasının medya dosyalarınıza erişme iznine sahip olup olmadığını kontrol edin.
  • GIF yapmak için uygun videolar ve fotoğraf patlamaları sağ üst köşede etiketlenecektir.
  • Hareketsiz fotoğrafları filtrelemek için ekranın altındaki GIF’ler düğmesine dokunun. Filtrelenmiş seçenekler arasından GIF’E dönüştürmek istediğiniz ortamı seçin.

 

Gıf’inizi Düzenlemeye Başlayın

Medyanızı seçtikten sonra, seçilen medyaya sahip yeni bir ekran açılacaktır.
Burada gıf’inizi düzenlemeye başlayabilirsiniz: Medyanızı seçtikten sonra, seçilen medyaya sahip bir düzenleme ekranı açılacaktır.
Bir video seçtiyseniz, videonun zaman çizelgesinden 3 saniyelik bir klip seçmek için aşağıdaki kaydırıcıyı kullanın.
Bir sonraki düzenleme ekranında, GIF hızınızı 0,5x’ten 4x’e değiştirme seçeneğiniz olacaktır.
Burada ayrıca ekranı kıstırarak gıf’inizi yakınlaştırabilir ve “rebound” u tıklayarak gıf’inizin bir bumerang klibi gibi ileri geri oynatılmasını sağlayabilirsiniz.” Yayınlamadan önce gıf’inizin nasıl görüneceğini görmek için önizlemeyi kontrol edin. İşiniz bittiğinde ileri’ye dokunun.
Burada gıf’inize biraz daha düzenleme yapma seçeneğiniz var. GIF’inizi daha ilginç hale getirmek için çıkartmalar ekleyebilir, metin yazabilir veya filtreler eklemek için sihirli değnek aracını kullanabilirsiniz. Sonuçtan memnun olduğunuzda ileri’ye dokunun.
İlk medya seçme ekranı açılacak ve gıf’inizin mavi renkle vurgulandığını göreceksiniz. Tek bir GIF göndermek istiyorsanız, gönderi ekranına gitmek için “ileri” ye dokunun.
Gönderi ekranında gıf’inize bir başlık ve etiketler ekleyebilirsiniz. Bir tür gıf’inizi yayınlamaya hazır olduğunuzda “gönder” e dokunun.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı