instagram

Sosyal Medyada Anketler Nasıl Kullanılır?

[ad_1]

Müşterilerinizin şu anda hangi trendleri takip ettiğini merak mı ediyorsunuz? Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi yeni bir yöne yönlendirmeye çalışıyor ve müşterilerinizin nasıl tepki vereceğine dair bir fikir mi istiyorsunuz?

Hemen şimdi sosyal medya sayfanızdaki bir anket aracılığıyla sorarak öğrenebilirsiniz.

Anketleri Facebook, Twitter, Instagram ve daha fazlasında çalıştırabilirsiniz. Bunlar her bir belirli platformda sonuçları döndürürken, aşağıdaki gibi bir araç kullanarak tüm sonuçlarınızı tek bir yerde toplayabilirsiniz. Google Formlar. Ayrıca anketinizi bir sosyal platformdan diğerine paylaşabilir ve anketinizi gönderebilirsiniz. e-posta yoluyla anket erişiminizi ve sonuçlarınızı daha da ileriye taşımak için.

Anketlerin ve anket yapan müşterilerin, hedef kitleniz için daha güçlü pazarlama mesajları oluşturmanıza nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Neden müşterilerle anket yapmalıyız?

yetişkinlerin %69’u Amerika Birleşik Devletleri’nde sosyal medya kullanıcıları vardır. Bu, hedef kitlenize ulaşmanın ve onlarla etkileşim kurmanın her zamankinden daha kolay olduğu anlamına gelir.

Sosyal medya aynı zamanda müşterilerin ankete katılması için en az rahatsız edici yoldur ve bu seçenek, deneyimin kısa ve tatlı kalmasına yardımcı olur. Raporlar şunu gösteriyor insanların %52’si bir ankete üç dakikadan fazla harcamayacak ve insanların %80’i çok uzun olduğu için bir anketi yarıda bıraktınız.

Müşteri geri bildirimi, işletmeler için likit altındır ve bunu boşa harcamak ayıp olur. Müşterileriniz sizinle sosyal medyada bağlantı kurmak için her yolu denediler ve karşılığında işiniz üzerinde bir etki yaratmalarına yardımcı olmak, onlara ne kadar önemli olduklarını göstermenin harika bir yoludur.

Müşterilerime ne sormalıyım?

Her şeyden önce, anketinizin bir amacı olmalıdır. Bu, operasyonel iyileştirmeler için müşteri geri bildirimi toplamak, referans toplamak veya işletmenizin yönünü yönlendirmek için müşteri tercihlerini sormak için olsun, bir hedefinizin olması, sormanız gereken belirli soruları belirlemenize yardımcı olacaktır.

Sorularınızın tarafsız olduğundan emin olun – müşterilere yönlendirici sorular sormayın veya onlara dürüst olma şansı vermeyen seçenekler sunmayın. Güvenlerini kırarsan takipçilerin cevap vermez. Sosyal medya hizmetiniz destekliyorsa, dikkate almadığınız sorular, anketle ilgili sorunlar veya ne sorduğunuzu anlamayan bir müşteri eğilimi için anketteki yorumları izleyin.

Bazı iş sorularının müşterilerinize bırakılmaması gerektiğini unutmayın. Restoranınızda evin önü için yeni bir çalışana ihtiyacınız varsa, bu bir anketin dışında bırakılacak bir şeydir. Aynı şey herhangi bir iç sorun, İK politikaları veya nakit akışı için de söylenebilir. Müşterilerinize sorular sorarken sağduyulu davranın ve anketin işletmenize açılan bir pencere olabileceğini her zaman unutmayın. Anketler marka, profesyonel ve işletmeniz hakkında olumsuz bir izlenim bırakabilecek bilgiler içermemelidir.

Facebook’ta anket nasıl yayınlanır

Yeni Facebook’ta bir anket yayınlamak klasik sürümde olduğu kadar kolay olmasa da, aşağıdaki altı kolay adımı izleyerek kesinlikle hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz:

 1. “Yayınlama Araçları”nı seçin.
 2. “Yayın Oluştur” u tıklayın.
 3. “Anket” seçeneğini seçin.
 4. Anket için bilgileri doldurun.
 5. Bir çalışma süresi seçin.
 6. Gönderinizi planlayın.

1. “Yayınlama Araçları’nı seçin

Yayıncılık Araçlarını işletmenizin ana sayfasının sol tarafındaki “Sayfayı Yönet” bölümünde bulabilirsiniz.

2. “Gönderi Oluştur”a tıklayın.

Halihazırda klasik gönderi oluşturma aracında değilseniz, açılır ekranın sol alt köşesine gidin ve “Klasik Gönderi Oluşturma Aracı”nı seçin.

Yeni Facebook Gönderi Oluşturma Aracı, sayfanızda anket oluşturma veya anket yayınlama seçeneği sunmaz.
İşletmenizde veya kâr amacı gütmeyen sayfanızda anket oluşturma ve yayınlama seçeneğine erişmek için Klasik Facebook Gönderi Oluşturma Aracı’nda olmanız gerekir.

Klasik gönderi oluşturma aracına girdikten sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz:

3. “Anket” seçeneğini seçin.

Açılır pencerenin sağındaki bu üç küçük noktayı tıklamanız yeterlidir. Pencere değiştiğinde, “Anket” seçeneğini seçin.

4. Anket için bilgileri doldurun.

Soru ve cevap seçeneklerinizi girerken hem sorularınızın hem de cevaplarınızın kolay anlaşılır olmasına dikkat edin. Ayrıca, müşterileriniz için seçenekleri göstermeye yardımcı olması için fotoğraf veya gif eklemeyi düşünün.

5. Bir çalışma süresi belirleyin

Bir hafta, müşterilerin tepki vermesi için size yeterli bir süre vermesi gereken varsayılan ayardır. Ancak, anketin çalışma süresi size bağlıdır ve size iyi bir yanıt oranı sağlayacağını düşündüğünüz bir süre seçmeniz gerekir.

6. Gönderinizi planlayın.

Anketinizi şimdi sayfanızda yayınlanacak şekilde planlayabilir veya başka bir zaman için planlayabilirsiniz.

Twitter’da anket nasıl yayınlanır?

Twitter’da paylaşım yapmak daha da kolay. Başlamak için şu dört basit adımı izleyin:

 1. Yeni bir gönderi oluşturun.
 2. “Anket”i seçmek için üç çubuklu simgeye tıklayın.
 3. Anket için bilgileri doldurun.
 4. “Cıvıldamak.”

1. Yeni bir gönderi oluşturmak için tıklayın.

2. Anketi seçmek için üç çubuklu simgeye tıklayın.

3. Soru ve cevap seçenekleriniz de dahil olmak üzere bilgileri doldurun.

Sorularınızı ve cevaplarınızı kolay anlaşılır tutmayı unutmayın. Twitter, resim/gif seçenekleri sunmaz, ancak her zaman bir şeyleri canlandırmak için bir emoji ekleyebilirsiniz.

4. “Tweet’e tıklayın

Instagram’da anket nasıl yayınlanır?

Görsel tabanlı sosyal medya kanalı Instagram, anket gönderirken bir görsel veya video ile başlamanızı gerektirir. Süre otomatik olarak 24 saate önceden ayarlanmıştır, bu nedenle anketinizin daha uzun süre çalışmasına ihtiyacınız olup olmadığını ayarlamayı unutmayın.

Sosyal Medyada Anketler Nasıl Kullanılır?
(resim kredisi: Kozmopolitan)
 1. Fotoğrafınızı/videonuzu yükleyin veya çekin.
 2. “Anket” etiketini seçin ve fotoğrafınızın/videonuzun herhangi bir yerine yerleştirin.
 3. Bir soru yazın ve cevap seçeneklerinizi ekleyin.
 4. “Gönder”e tıklayın ve “Hikayeniz”i seçin.

Anketlerimi yayınladım – şimdi ne olacak?

Artık anketleriniz çevrimiçi olduğuna göre, sonuçları beklemenin zamanı geldi. En doğru sonuçlar için anketler için seçtiğiniz sürenin bitmesini bekleyin. İstediğiniz kadar çok veya az soru ekleyebilirsiniz, bu nedenle beklediğiniz yanıtları alamazsanız müşterilerinize ek sorular sorduğunuzdan emin olun.

Anketlerinizin veya anket sorularınızın yeterli yanıt almadığını düşünüyorsanız, bunları diğer sosyal kanallarınızda yeniden paylaşmayı veya çapraz göndermeyi düşünün. Unutma, sen de yapabilirsin anketler göndermek doğrudan e-posta abone listenize de!

Hala istediğiniz sonuçları göremiyorsanız, anketinizi tekrarlamanın zamanı gelmiş olabilir. Aldığınız ilgili yorumlara bir göz atın. Müşteriler ne sorduğunuz konusunda kafaları karıştı mı? Her iki seçeneğe de tamamen katılmıyorlar mı? Yalnızca karşılığında kupon gibi bir promosyon ürünü aldıklarında anket yapmaya istekli mi? Bu geri bildirim, anket sorularınızı yeniden yapılandırmanıza ve ihtiyacınız olan yanıtları size verecek şekilde soruyu farklı bir şekilde sormanıza yardımcı olur.

Sonuçlarınızı işe koyun

Anketlerinizin sonuçlarını aldıktan sonra, iş yapma şeklinizi geliştirmek için müşterilerinizin size verdiği benzersiz bilgileri kullanabilirsiniz. Unutmayın, müşterilerinizden her şey sorulmamalıdır – ancak müşterileriniz size ahududulu limonlu milkshake istediklerini ve cevizli mürver çiçeği baharatlı milkshake istediklerini söylüyorsa, muhtemelen dinlemelisiniz!

Sonuçta, daha çekici seçenekler, müşterileri daha sık kapınıza getirir. Markanızı ulaşılabilir ve etkileşimli tutmaya yardımcı olmak ve müşterilerinize geri bildirimlerine ne kadar değer verdiğinizi göstermek için anketleri kullanın.

[ad_2]

Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı