Blog

Sosyal Medya Paylaşımının Psikolojisi: İçeriğinizi Geliştirmek İçin Nasıl Kullanabilirsiniz?

[ad_1]

[republish] Sosyal Medya Paylaşımının Psikolojisi: İçeriğinizi Geliştirmek İçin Nasıl Kullanabilirsiniz?

İnsanlar neden sosyal medyada paylaşım yapar? İnsanların markanızla etkileşim kurmasını nasıl sağlarsınız? Psikoloji, düşündüğünüz kadar karmaşık olmadığını söylüyor.

Sosyal Paylaşımı Neden Önemsiyorsunuz?

tarafından yürütülen büyüleyici bir çalışmada New York Times İçeriden Bilgi Grubu, insanların başkalarıyla paylaştığı beş temel neden olduğu keşfedildi. Bu çalışma, hedef kitlesini büyütmek isteyen pazarlamacılar için bir fırsat ortaya çıkarıyor. İnsanların neden paylaştığını anlayarak kendi içeriğinize bakabilir ve blog trafiğini ve büyümesini sürdürme yeteneğini görebilirsiniz. Bu yüzden, size insanların neden sosyal medyada paylaşımda bulunduğunu gösteriyoruz. Ardından, bu çalışmanın ortaya çıkardığı en iyi sosyal medya paylaşım uygulamalarını size gösteriyoruz.

Spoiler Uyarısı: Her Şey İlişkiler Hakkında

Muhtemelen milyonlarca kez söyledim – insanlar tanıdıkları, sevdikleri ve güvendikleri kişilerden satın alıyor (ve içerik paylaşıyor). Çoğu paylaşım, ortaya çıktığı gibi, öncelikle okuyucularınızın kişisel ilişkilerine bağlıdır. Veriler, içeriğinizin paylaşılma olasılığının, okuyucularınızın sizinle olan ilişkilerinden çok başkalarıyla olan ilişkisiyle ilgili olduğunu gösteriyor. Öyleyse bu çalışmanın ne bulduğuna bir göz atalım.

İnsanların Paylaşmasının 5 Temel Nedeni (Psikolojiye Göre)

 1. Başkalarına değer ve eğlenceli içerik getirmek için: %49’u paylaşmanın, diğerlerini önemsedikleri ürünler hakkında bilgilendirmelerine ve potansiyel olarak fikirlerini değiştirmelerine veya eylemi teşvik etmelerine izin verdiğini söylüyor.
 2. Kendimizi başkalarına tanımlamak için: İnsanlara kim oldukları ve neye önem verdikleri konusunda daha iyi bir fikir vermek için %68 pay
 3. İlişkilerimizi büyütmek ve beslemek için: %78’i çevrimiçi olarak bilgi paylaşıyor çünkü aksi halde iletişimde kalamayacakları kişilerle bağlantıda kalmalarını sağlıyor
 4. Kendini gerçekleştirme: %69 bilgi paylaşıyor çünkü bu, kendilerini dünyaya daha fazla dahil olmalarını sağlıyor
 5. Sebepler veya markalar hakkında bilgi almak için: %84’ü paylaşıyor çünkü bu onların önemsedikleri sebepleri veya sorunları desteklemenin bir yolu

Sosyal Paylaşım Kişilikleri

New York Times araştırması da paylaşımcıların farklı kişilikleri olduğunu belirtti. Bu altı kişi kişiliklerine ve neden içerik paylaşmayı seçtiklerine ayrılmıştır.

 • fedakarlar: Başkalarına fayda sağlayacak içerik paylaşan kişiler

  • “Çevremdekilerin hayatlarını zenginleştirmek için paylaşıyorum”

 • Bumeranglar: Belirli bir şekilde algılanmak ve tepki almak için içerik paylaşan kişiler

  • “Sunmak istediğim imajı güçlendirecek bilgileri paylaşmaya çalışıyorum.”

 • Kariyerciler: Profesyonel nişleriyle ilgili içerik paylaşan kişiler

  • “Diğer profesyonellerin de ilginç bulacağını düşünürsem, sektörimle ilgili içerik paylaşırım.”

 • Konektörler: Başkalarıyla bağlantı kurmalarına yardımcı olan içeriği paylaşan kişiler

  • “Paylaşımlarımın ürettiği sohbetleri seviyorum. Bu bağlantıya sahip değilse, paylaşmaya değmez.”

 • Yenilikçiler: Paylaşımla özdeşleşen ve bunu kişiliğinin bir parçası olarak gören insanlar

  • “Paylaşmak, kim olduğumun bir parçası.”

 • Seçiciler: Alakalı içeriği kiminle paylaşacağını seçici olarak seçen kişiler

  • “İnsanların onları düşündüğümü bilmelerini seviyorum, bu yüzden özellikle takdir edeceklerini düşündüğüm içerikleri paylaşıyorum.”

Bu Değerleri İçeriğinize Uygulamanın 5 Gerçek Yolu

Eyleme geçiremezseniz bu bilgi hiçbir şey ifade etmez. İşte bu çalışmanın pazarlamacıların ortaya çıkarmasına yardımcı olduğu en iyi sosyal medya paylaşım uygulamaları. İnsanları içeriğinizi paylaşmaları için etkilemenin beş gerçek yolu.

1. Değerli İçerik Yazın

Okuyucular bildikleri, beğendikleri ve güvendikleri içeriği paylaşırlar. Kendinize şunu sorun: “Okuyucularım içeriğimi tüketmek için harcadıkları zaman karşılığında gerçekten ne alıyorlar?” İçeriğinizin zaman ayırmaya değer olduğundan emin olun.

Önerilen Kaynaklar: Blogunuzu Öne Çıkarmak İster misiniz? Mavi Okyanus Stratejisini Kullanın

Bir sonraki blog yazınızı yazarken göz önünde bulundurabileceğiniz bazı seçenekler şunlardır:

 • İçeriğinizi okuyucularınız için daha pratik ve uygulanabilir hale getirin. Okuyucular tavsiyeleri eyleme geçirmeyi severler.
 • Okuyucularınıza sürekli olarak daha önce hiç “yapılmamış” yeni ve benzersiz içerik sağlayın.
 • İçeriğinizin konuyla ilgili bir sonraki en iyi gönderiden daha fazla değer sağladığından emin olun. (bkz. gökdelen tekniği)
 • İçeriğinizi tüketirken okuyucularınızın yaptığı diğer her şeyle rekabet etmeye çalışın.
 • İyi içeriğin yüksek bir eğlence faktörüyle birlikte geldiğini anlayın ve videoları veya bilgi grafiklerini kullanın

Unutmayın, insanlar kendilerine değer sağlayan içeriği paylaşırlar. Fazladan ilerlemeye devam edin ve kısa sürede en üst düzey içerik oluşturacaksınız. O paylaş düğmesine basmaya karşı koyamayacaklar.

2. Okuyucuların Kendilerini Tanımlamalarına Yardımcı Olun

Haftanın herhangi bir günü dijital bir kitap yerine fiziksel bir kitap seçeceğim. Rafımda duran fiziksel kitapları görebilmek ve onlarla bağlantı kurabilmek konusunda kendimin bir parçasını tanımlamama yardımcı olan bir şey var. Benzer şekilde, insanlar kim olduklarını tanımlamalarına yardımcı olacak içeriği seçecektir. Okuyucuların içeriğinizi diğer içerik üzerinden paylaşmasını istiyorsanız, onunla özdeşleşebildiklerinden emin olun. Bunu yapabilmek için okuyucularınızın neyle ilgili olduğuna odaklanan içerikler yazmalısınız. tarafından bu testi yapın Veri ve Pazarlama Derneği Örnek olarak.

Pazarlamacı türü testi

Pazarlamacıların yalnızca içerikleriyle özdeşleşmelerine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda sosyal medyada yayınlayabilecekleri ve paylaşabilecekleri sonuçlarla ilgili görseller de verirler. Bu, kitlenizin içeriğinize bağlı hissetmesini sağlamanın harika bir yoludur.

3. Okuyucularınızı Başkalarına Bağlayın

Okuyucularınızın başkalarıyla bağlantı kurmak için içgüdüsel bir ihtiyacı vardır. Kitlenizin markanızla etkileşim kurmasını istiyorsanız, içeriğinizi başkalarıyla bağlantı kurmak için kullanmaları için onlara bir neden verin. Gönderilerinizin sonunda okuyucularınıza bir soru sormayı deneyin ve onları yorum bölümüne cevaplarını yazmaya teşvik edin. Şuna baksana Nike’ın Instagram’ı İleti. Harika bir hikaye anlatıyorlar ve ardından izleyicilerine “Stereotiplere nasıl meydan okuyorsunuz?” diye soruyorlar. Bunu yaparak, izleyicilerine sadece bu hikayeyi değil, aynı zamanda kendi hikayelerini de tartışabilecekleri bir alan veriyorlar.Instagram'da Nike

Başka bir seçenek de ara sıra üzerine basmaktır. tartışmalı yazı. Örneğin, bu yazı hakkında İçerik pazarlamasında 13 yanlış anlama yorum bölümümüzde ve sosyal medyada oldukça heyecan yarattı. Genel olarak, bu iyi bir şey ve insanların başkalarıyla bağlantı kurmasına yardımcı oluyor.

4. Okuyucularınızın Değerli Hissetmelerini Kolaylaştırın

New York Times Araştırmasında bir kadın, “harika bilgiler gönderdiğime ve arkadaşlarımın bunu arkadaşlarına ileteceklerine dair yorumlar almaktan keyif aldığını çünkü bunun çok faydalı olduğunu belirtti. Kendimi değerli hissettiriyor.” Bu, içeriğinizin okuyucularınızın değerli bilgileri paylaşmasına yardımcı olma potansiyeline sahip olduğu ve akranlarının önünde bir konu uzmanı gibi görünmelerine olanak tanıdığı anlamına gelir. Blog gönderilerinize hızla paylaşmalarını sağlayan eklentiler ekleyerek bu değerli içeriği paylaşmalarını kolaylaştırın.

Tweet eklentisi için tıklayın

WordPress’tekiler gibi Tıkla-Tweet eklentileri veya Joomla Uzantısı için TweetMekullanıcıların değerli bilgileri takipçilerine hızlı bir şekilde göndermelerini sağlar.

5. Markanız Hakkında Haber Vermek İçin Okuyucularınızın Duygularıyla Oynayın

Okuyucular önemsedikleri içeriği paylaşırlar. İnsanların içeriğinizi paylaşmasını ve markanızla etkileşim kurmasını istiyorsanız, içeriğinizi değerli bir amaç veya duyguları üzerinde oynayan bir şeyle uyumlu hale getirmeyi deneyin. Örneğin, bir kişinin Facebook’ta paylaştığı bu gönderiye bir göz atın. Bir albüm paylaştılar Somon Hayvan Barınağı sayfasıve arkadaşlarını bağış yapmaya teşvik etti.

somon hayvan barınağı

İşte aldın. Artık insanların neden sosyal medyada paylaştığını ve içeriğinizde benimseyebileceğiniz ve kullanabileceğiniz en iyi uygulamaları paylaşan sosyal medyayı biliyorsunuz. Elbette tüm bunlar, hedef kitlenizde yankı uyandıran harika içerikler oluşturmak ve onların markanızla paylaşımda bulunmalarını ve etkileşime geçmelerini kolaylaştırmakla ilgili.

Önerilen Kaynaklar: Her İşletmenin Uyması Gereken 50 Sosyal Medya En İyi Uygulaması

Sosyal Medya Stratejisi Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmek İster misiniz?

Actionable Marketing Institute’un Sosyal Medya Stratejisi Sertifikasyon kursuna göz atın!AMI kursu ile, bu blog gönderisinden edindiğiniz bilgileri nasıl alıp eyleme geçireceğinizi öğreneceksiniz. Sonuç üretmede 10 kat daha etkili bir sosyal stratejiyi belgelemenize yardımcı olacak öğreticiler, şablonlar ve diğer özel içerikler alacaksınız.
Actionable Marketing Institute sosyal medya stratejisi kursuAMI’ler hakkında daha fazla bilgi edinin Bugün Sosyal Medya Stratejisi Sertifikasyonu.[ad_2]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı