Rekor Kıran Bir Instagram Pazarlama Kampanyasının Arkasında

[ad_1]

Nisan ayında Instagram’da dolaşan küçük yeşil bir ağaç gördüyseniz, kesinlikle yalnız değilsiniz.

Dünya Haftası 2019 için, Kanadalı giyim markası çadır Instagram tarihinin en çok beğenilen gönderilerinden birini oluşturarak 15 milyondan fazla beğeni topladı ve markanın daha fazla ağaç dikme misyonunu yaymasına yardımcı oldu.

Ama nasıl bir araya geldi? Bu kampanyanın bu kadar çok insanda yankı uyandırmasını sağlayan şey neydi? Ve viralliğinin arkasındaki strateji neye benziyordu?

Tentree pazarlama ekibinden özel bilgiler içeren bu kampanyanın tam olarak nasıl ortaya çıktığını öğrenmek için okumaya devam edin veya aşağıda bağlantısı verilen podcast bölümünü dinleyin.

Bu podcast bölümünü şuradan dinleyin: Apple Podcast’leri, Çapa, Spotfiy, ses bulutu, dikişçi.


Sonuçlar: Rakamların içine bir bakış

tentree’nin gönderisi kısa sürede Instagram tarihinin en çok beğenilen gönderilerinden biri oldu, Justin Bieber, Cristiano Ronaldo ve Ariana Grande gibi küresel megastarlardan gelen gönderileri, tüm zamanların Instagram listelerinde göz kamaştırıcı tırmanışta sollamak.

Dünya Haftası’nın beş günü boyunca, 15.5 milyondan fazla beğeni aldı. Ayrıca tentree’nin 400.000’den fazla yeni takipçi kazanmasına yardımcı oldu.

Kampanyanın tentree’nin web sitesine gelen trafiği nasıl etkilediğine baktığınızda sonuçlar da aynı derecede etkileyiciydi.

tentree’nin marka pazarlama direktörü Sasha Bricel bize “ABD sitemize gelen trafiğimizi %200 gibi bir oranda artırdık” dedi. Bu şu anlama geliyordu kampanya boyunca tentree’nin web sitesine 200.000’den fazla yeni ABD ziyaretçisi geldi.

Bu ziyaretçilerin çoğu doğrudan Instagram’dan geldi, ancak kampanya aynı zamanda Google’da tentree araması yapan insanlarda da artış sağladı.

Kampanya ayrıca, aşağıdaki gibi yayınlarla çok sayıda kazanılmış medya da üretti: kablolu, İnsanlar, VanityFair ve daha fazlası, hikayeyi kapsıyor.


Peki kampanya nasıl başladı?

tentree, satın alınan her ürün için 10 ağaç diken sürdürülebilir bir giyim şirketidir, bu nedenle Dünya Haftası iş için önemli bir zamandır.

Önceki yıllarda önemli çevre sorunlarına farkındalık getirmek için her zaman özel bir çaba sarf etmiştir. 2018 yılında tek kullanımlık plastiklerin verdiği zarara odaklandı ve 2019 yılında ağaç dikimi konusunda farkındalık yaratmak istedi.

Ekip, Ocak ayında Dünya Haftası için fikirler bulmaya başladı – lansmandan üç ay önce. Bir dizi fikir üzerinde tartıştılar ve birçok ileri geri gittikten sonra, Dünyanın En Sürdürülebilir Postası fikrine karar verdiler.

Konsept basitti: tentree, sosyal medyada oluşturulan bir gönderinin beğeni sayısına göre Endonezya’da ağaç dikecekti.

Başlangıçta fikir, alınan her gönderi için bir tentree’nin bir ağaç dikmesiydi. Ancak ekip, ekim yükümlülüklerini yerine getirebilmelerini sağlamak için kampanyayı yeniden yapılandırmak zorunda kaldı. Bu yüzden, gönderi beş milyon beğeniye ulaşırsa tentree’nin 500.000 ağaç dikeceği konusunda anlaştılar – her on beğeni için bir ağaç.

Başparmak durduran bir Instagram gönderisi oluşturma

500.000 ağaç dikmek için beş milyon beğeni hedefiyle, pazarlama ekibi bu hedefe nasıl ulaşılabileceğine odaklandı; bu arada tentree’deki başka bir ekip, yazının kendisini oluşturmaya çalışıyordu.

Pazarlama ekibinin bir araya getirdiği stratejiler ne olursa olsun, gönderi yayından atlamasaydı ve insanların kaydırma yapmasını engellemeseydi kampanya başarılı olmazdı.

Tentree’de kıdemli bir grafik tasarımcı olan JP Boulais, Dünyanın En Sürdürülebilir Postası için görseller oluşturmakla görevlendirildi.

JP’nin ilk uğrak noktası, diğer başarılı sosyal medya gönderilerini ve reklamlarını araştırmaktı. Daha sonra, toplamda 50’den fazla olmak üzere bir sürü fikir çizmeye başladı. İşte gönderi için ilk kavramlardan bazıları:

Pek çok tasarım fikriyle JP, kendisine ve ekibine kazanan tasarımı daraltmasına yardımcı olmak için görev için kısa bir ölçüt listesi oluşturmaya karar verdi.


Kazanan bir Instagram gönderisi için dört kriter

  1. Basitlik: Sosyal medya gönderisini aşırı karmaşık hale getirmek kolaydır, ancak genellikle basitlik kazanır – örneğin Dünya Rekoru Yumurtasına bakın.
  2. Gücü durdurmak: Sosyal medya kullanıcıları sürekli olarak kaydırıyor ve gönderilerin, insanları durmaya ve dikkatlerini vermeye teşvik etmek için yayındaki diğer gönderilerden öne çıkması gerekiyordu.
  3. netlik: Bu kampanyanın özeti, ağaç dikmenin önemi konusunda farkındalık yaratmaktı ve bu mesajın yazının kendisinde açık olması gerekiyordu.
  4. Paylaşılabilirlik: Bu kampanyanın başarılı olması için ekip, gönderinin diğer Instagram kullanıcıları ile paylaşılması gerektiğini biliyordu, bu nedenle insanların kendilerini yeniden yayınlamaktan ve arkadaşlarıyla paylaşmaktan mutlu olacakları bir şey olması gerekiyordu.

Aşağıda nihai tasarımın nasıl geliştiğini görebilirsiniz:

Son gönderide ikinci bir slayt da yer aldı. Bir izleyici kaydırdığında, gönderiyi görüntüledikleri saniyeler içinde dünyanın ne kadar ağaç kaybettiğini gösteren bir video görüyorlardı. JP, bazı ek bağlamlar sağlamak ve daha fazla ağaç dikmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak için bu ikinci slaydı ekledi.

Tentree rekor kıran Instagram gönderisini nasıl tanıttı?

Ortalama olarak, tentree, Instagram gönderilerinin her birinde yaklaşık 80.000 ila 100.000 beğeni alıyor – bu kampanya için 5 milyon beğeni hedefinden çok uzak. Bu hedefe ulaşacaksa, ekip gönderiyi yayınlayıp viral olmasını umamazdı… bir stratejiye ihtiyaçları vardı.

İşte stratejinin beş temel unsuru Bu, bu kampanyanın Instagram’ın rekorlar kitabına girmesine yardımcı oldu.

Tentree’nin stratejisinin beş ayağı

1. Etkileyenler

Yıllar boyunca, tentree doğa, fotoğrafçılık ve dış mekanlarda bir dizi etkileyiciyle inanılmaz ilişkiler kurdu.

Tentree’nin influencer pazarlama lideri Lindsay Derer, bu etkileyicilerin bir mesajı yaymaya yardımcı olma gücünü ve birçoğunun iklim değişikliği konusunda farkındalığı artırmaya ne kadar hevesli olduğunu bilerek, lansmandan yaklaşık bir ay önce insanlara kampanya hakkında bilgi vermeye başladı. .

Lindsay, “Kampanyayı ve yürütmeyi bizim tarafımızdan detaylandıran ve onları yayına girdikten sonra paylaşmaya teşvik eden tek sayfalık bir medya kitimiz vardı” dedi.

2. Basın

Tentree’nin kampanyası Wired, People ve DailyHive gibi bir dizi medya kuruluşu tarafından ele alındı. Ancak bunun planlaması kampanya başlamadan önce başladı.

Başlatmak için yapılanmada, tentree’nin Halkla İlişkiler ajansı, tamamen biyolojik olarak parçalanabilir, gübrelenebilir bir pakette yetenekli bir ürünle ekilebilir bir basın bülteni hazırladı ve kampanya hakkında farkındalık yaratmak için gazetecilere gönderdi.

Basın bülteni mesajı basit ve net tuttu – bu kampanyanın her yönü boyunca fark edeceğiniz bir tema. Sasha bize, “Temelde, bu şirketin Dünya Günü’nde yapmaya çalıştığı şey bu, oldukça büyük ve iddialı bir hedef” dedi. Basın açıklaması daha sonra gazetecileri, iklim değişikliğiyle mücadelede ağaç dikmenin önemi hakkındaki mesajını yaymaya yardımcı olmaya teşvik etti.

3. Odaklanma

Tek bir hedefe odaklanmak ağaç dikimi konusunda farkındalık yaratmak bu stratejinin önemli bir unsuruydu ve tentree ekibinin görevi yükseltmek için yaptığı her eylemi yönlendirdi.

Ekip o kadar ileri gitti ki diğer tüm gönderileri Instagram beslemelerinden kaldır – Dünya Haftası’na kadar geçen hafta sonu 2.700’den fazla gönderiyi arşivlemek.

Bunun arkasındaki düşünce, seçenekleri en aza indirerek tentree’nin Instagram sayfasını ziyaret edenlerin markayı beğenmek, paylaşmak ve marka hakkında bilgi edinmekten başka seçeneklerinin olmamasıydı.

Gönderinin kendisindeki mesajlaşma, hedefe odaklanmasının bir başka örneğiydi. Başlangıçta kopya, ‘ağaç dikmek için iki kez dokunun’ olmadan önce ‘ağaç dikmeyi sever’ şeklindeydi, bu da izleyicilere tam olarak ne yapmaları gerektiğini söyleyen net bir mesajdı.

4. Nişan

Kampanya başlar başlamaz, tentree’nin pazarlama ve müşteri hizmetleri ekipleri, gönderideki her yoruma yanıt vermeye ve kampanyayı yaymak için yeni takipçilere ulaşmaya odaklandı.

Bu strateji, Ellen Degeneres’in DJ’i, DJ tWitch, Olympian Sage Kotsenburg ve aktris Rosario Dawson da dahil olmak üzere, tentree’nin yeni takipçilerinin birçoğunun gönderiyi hikayelerinde paylaşmasıyla büyük kazançlar sağladı.

5. Hikayeler

Yıllar geçtikçe, Instagram beslemeleri son derece küratörlüğünü yaptı – bazıları o mükemmel çekimi paylaşmaya odaklanırken, diğerleri memleri paylaşıyor. Ancak kampanya başlamadan önce tentree ekibinin fark ettiği bir şey, küçük yeşil ağacının muhtemelen birçok insanın beslemesine sığmayacağıydı.

Bu yüzden Hikayelere odaklanmaya karar verdiler.

Tentree, insanlardan gönderiyi kendi özet akışlarında paylaşmalarını istemek yerine, insanları gönderiyi Hikayeler’de paylaşmaya teşvik etmeye odaklandı. Bu karar, binlerce kişinin gönderiyi paylaşması ve kampanyanın farkındalığını artırmasıyla büyük zaman kazandı.

Hikayeler ayrıca, çoğu tentree’yi bu kampanyayla temasa geçmeden önce hiç duymamış olan 400.000 yeni takipçisiyle bağlantı kurmasında tentree’ye yardımcı olmada önemli bir rol oynadı.

Lindsay, “İlk planımız kampanyayı her gün genişleten bir hikayeye sahip olmaktı,” dedi. Tüm bu yeni izleyicilere ne olduğumuz, kim olduğumuz ve yaratacağımız etki hakkında bir fikir vermek istedik.”

Tentree için sırada ne var

Sosyal medya dünyası hızlı hareket ediyor, ancak bu kampanyanın etkisi henüz bitmedi.

Ağaçlandırma, Instagram’da bir gönderiyi beğenmek kadar basit değil ve kampanyayı takip eden haftalarda Endonezya’da ağaçların dikilmesi için çalışmalar başladı (ilerlemeyi tentree’nin blogundan takip edebilirsiniz).

tentree ayrıca, bu kampanyanın çevre üzerindeki etkisi hakkında ek gönderiler paylaşarak yeni hedef kitlesini misyonuyla buluşturmaya yardımcı olmak için yola çıktı.

daha büyük düşünmek

Tentree ekibi için bu kampanya aynı zamanda 15.5 milyon beğeniden çok daha değerli bir şey ve Instagram rekor kitaplarında bir yer sağladı, onlara misyonlarında onay verdi ve daha büyük düşünmelerini sağladı.

Sasha, “Böylesine basit bir mesajın dünya çapında böylesine başarılı ve derin bir şekilde yankılandığını görebilmek bizim için bir devrilme noktasıydı” dedi.

“Tentree’de yeni bir gündü. Hepimiz içten içe ne yaptığımıza gerçekten inanıyoruz ve bazen günlük işlerinizle o kadar meşgulsünüz ki, görevinizde o kadar çok çalışıyorsunuz ki dünyanın geri kalanının bunu hissedip hissetmediğinden gerçekten emin değilsiniz. aynı şekilde ve bence bu bizim için gerçekten güzel bir doğrulama anıydı, ‘hey, biliyor musun?’ Ne yaptığın önemli.”

Hikayeyi doğrudan tentree ekibinden duymak ister misiniz?

Bu kampanyanın derinliklerine dalmak ve nasıl bir araya geldiğini duymak istiyorsanız, aşağıdaki podcast bölümümüzün tamamını dinleyin. Bu bölümde, baştan sona bu kampanyanın hikayesini paylaşan tentree ekibinin dört üyesinden haber alacaksınız:

kocaman bir teşekkür Victoria Harding, Lindsay Derer, Sasha Bricel ve JP Boulais bu hikayeyi bizimle paylaştığın için[ad_2]
Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

] }
Başa dön tuşu
Kapalı