Organik Erişim Düştü, Ama Facebook Diyor "üzülme"

organik Mayıs 5, 2022 11:30 am

[ad_1]

Organik Erişim Düştü, Ama Facebook Diyor "üzülme"

Organic_Reach_is_Down_But_Facebook_Says_22Dont_be_Sad22-lsfacebook organik erişim aşağıGörünüşe göre herkes son zamanlarda zeminden düşen organik erişimlerinden bahsediyor.

Organik erişim, Facebook sayfanızdaki gönderileri haber akışında gören kişi sayısıdır.

İşte Facebook nasıl tanımlar organik erişim:

Organik erişim ücretsiz dağıtım yoluyla gönderinizin gösterildiği toplam benzersiz kişi sayısıdır.

Birçok sayfa yöneticisi hala gönderilerinin tüm hayranlarına gösterildiğini (ve gösterilmesi gerektiğini) düşünüyor.

Dört yıl önce… belki. Ama bugün değil!

Facebook artık kullanıcıların haber akışlarında ne gördüğünü belirlemek için karmaşık bir algoritma kullanıyor. Ve son zamanlarda bazı sayfa yöneticileri ve pazarlamacılar, Facebook’un algoritmasının gönderilerini daha az sayıda hayranına gösterdiğini fark ettiğinde büyük bir öfke yaşandı.

Facebook bizi kandırıyor!

Gönderilerimizi tüm hayranlarımıza göster!

Bu yem ve geçiş!

Konuyu anladın.

Ancak insanlar, Facebook web sitesinde bir değişiklik yaptığında şikayet ediyor.

Ve evet, haber akışı algoritmasından nefret ettiğim bir zaman vardı — ama sonra ondan sonsuza kadar yararlanmayı öğrendim.

Organik Erişim Düştü, Ama Facebook “Üzülme” Diyor

organik erişimFacebook, kullanıcılarına değişiklikleri ve yeni özellikleri açıklamakta her zaman sorun yaşadı.

Sosyal ağ, sayfa sahiplerine haber akışının nasıl çalıştığı hakkında bilgi vermekte yetersiz kaldı. Yine de iyileştirmeler yaptılar.

>> Tweetlemek için tıklayın <<

Facebook artık kullanıcıları değişiklikler hakkında daha sık bilgilendiriyor – özellikle de haber akışı algoritmasındaki değişiklikler.

Bir Facebook yetkilisi şöyle yazdı: harika yazı son zamanlarda organik erişim üzerindeki etkiler hakkında. Makale aşağıdaki gibi soruları ele aldı:

 • Organik Erişim Neden Düştü?

2 ana sebep var.

1) Her gün daha fazla içerik oluşturuluyor ve paylaşılıyor. Bugün, akıllı telefonlar gibi cihazlar sayesinde, birçok kişi bu içeriği yalnızca birkaç parmak hareketiyle veya bir düğmeye dokunarak paylaşabiliyor. Ortalama olarak, Facebook’a her giriş yaptığınızda bir kişinin Haber Kaynağında görünebilecek 1500 hikaye vardır.

2) İnsanlara olası tüm içeriği göstermek yerine, Haber Kaynağı Facebook’taki her kişiye kendileriyle en alakalı içeriği göstermek için tasarlanmıştır. Bir kişinin Facebook’ta oturum açtığında görebileceği 1500’den fazla hikayeden, Haber Kaynağı yaklaşık 300’ünü görüntüler. Hangi hikayelerin gösterileceğini seçmek için Haber Kaynağı, her bir kişiye göre binlerce faktöre bakarak olası her hikayeyi sıralar.

 • Neden Tüm Hayranlarınız Tüm Gönderilerinizi Görmüyor?

Diğer birkaç çevrimiçi besleme platformu, tüm içeriği gerçek zamanlı olarak görüntüler. Ancak gerçek zamanlı yaklaşımın sınırlamaları vardır. İnsanların hikayeleri tüketmek için sadece çok zamanı var ve insanlar genellikle oturum açtıklarında üstte olmayan içeriği kaçırıyorlar. Bu, genellikle kendileri için en değerli olan içeriği görmedikleri anlamına gelir.

Testlerimizde, Haber Kaynağı sıralama sisteminin insanlara Facebook’ta daha iyi ve daha ilgi çekici bir deneyim sunduğunu her zaman gördük. Ek olarak, ortalama Haber Kaynağındaki içerik miktarı göz önüne alındığında, içerik için gerçek zamanlı bir sistem kullanmak aslında Sayfaların organik erişiminin daha da azalmasına neden olur.

 • Facebook Neden Sadece Para Kazanmaya Çalışmıyor?

organik erişim(Facebook’un ele alma cesaretini gösterdiğine sevindim, harika bir soru)

Amacımız her zaman Facebook’u kullanan insanlara en iyi deneyimi sunmaktır. İnsanlar için en iyi deneyimleri sunmanın Facebook kullanan işletmelere de fayda sağladığına inanıyoruz. İnsanlar daha aktif ve Haber Kaynağı’nda görünen hikayelerle ilgileniyorsa, aktif olma ve işletmelerin içeriğiyle daha fazla etkileşim kurma olasılıkları da daha yüksektir.

 • Diğer Web Sitelerinde Erişim Nasıl Düştü?

Birçok büyük pazarlama platformu, organik erişimde düşüşler gördü. Örneğin, çevrimiçi arama motorları, ilk çıktıklarında işletmelere ve web sitelerine büyük miktarda ücretsiz trafik sağladı. İnsanlar ve işletmeler bu platformlara akın etti ve hizmetler büyüdükçe arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için daha fazla rekabet vardı. Arama motorları en alakalı ve faydalı içeriği ortaya çıkarmak için çok daha fazla çalışmak zorunda olduğundan, işletmeler sonunda organik erişimin azaldığını gördü.

Birçok platform organik erişimde bir değişiklik yaşarken, bazıları bu değişiklikler konusunda diğerlerinden daha şeffaftır. Facebook, işletmelerin içeriklerinde neler olduğunu görmelerine yardımcı olan açık, ayrıntılı ve eyleme dönüştürülebilir raporlara her zaman değer vermiştir. Ve zaman içinde, zaten güçlü olan raporlama araçlarımızı genişletmeye ve iyileştirmeye devam edeceğiz.

Güzel haberler

Bazı sayfa yöneticileri, daha fazla insanın Facebook sayfalarını beğenmesini sağlamak için zaman ve para yatırmayı merak ediyor.

Onlar sorar:

Hayranlarım haber akışlarında gönderilerimi göremiyorsa, sayfamı beğenen birinin değeri nedir?

>> Tweetlemek için tıklayın <<

Hayranların kesinlikle değeri var.

 • hayranlar senin reklamlar daha etkili. Bir reklamın sosyal bağlamı olduğunda, diğer bir deyişle, bir kişi arkadaşının işletmenizi beğendiğini gördüğünde, reklamlarınız ortalama olarak %50 daha fazla hatırlanırlık ve %35 daha yüksek çevrimiçi satış artışı sağlar.
 • Hayranlar ayrıca, reklam açık artırmamızda Facebook’ta yayınladığınız reklamları daha verimli hale getirir. Sosyal bağlam içeren reklamlar, reklamın olumlu kalitesive daha iyi açık artırma fiyatlarına yol açar.
 • Hayranlarınızla ilgili bilgileri (nerede yaşadıkları, beğenileri ve ilgi alanları gibi) kullanarak mevcut ve potansiyel müşterilerinize ulaşmayla ilgili kararlar alabilirsiniz.
 • Hayranlar verebilir ticari güvenilirlik

Hayranlar en iyi müşterilerinizi temsil edebilir, ancak tüm müşterilerinizi veya potansiyel müşterilerinizi temsil etmediklerini unutmamak önemlidir. Örneğin, otomobil bayinizin 5.000 hayranı varsa, bu hayranlar işletmeniz için önemli olan kişilerin yalnızca bir kısmını temsil eder. Hayranlar, Facebook’ta iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir, ancak hayranlara sahip olmak kendi başına bir amaç olarak görülmemelidir.

 • Facebook İşletme Sürümü Nasıl Kullanılır?

Organik içeriğin Facebook’ta hâlâ değeri var ve harika içerikler (insanlara bir şeyler öğreten, onları eğlendiren, düşündüren veya başka bir şekilde hayatlarına değer katan içerik) yayınlayan Sayfalar, Haber Kaynağı’ndaki insanlara hala ulaşabilir. Bununla birlikte, organik erişimi tahmin etmek tahmin edilemez olabilir ve bir parça içeriğin “viral hale gelmesi” nadiren bir işletmenin temel hedeflerine karşılık gelir. Facebook’u mağaza içi satışları artırmak veya uygulama indirmelerini artırmak gibi belirli iş hedeflerine ulaşmak için kullanırsanız işletmeniz çok daha fazla değer görecektir.

 • Değişikliklerin Zirvesinde Nasıl Kalınır?

Her zaman Facebook’u kullananlar adına yenilik yapacağız. Ve Facebook’ta pazarlama yapan işletmelere karşı daha şeffaf ve yardımcı olmalıyız. Yaklaşan ürün değişiklikleriyle ilgili iletişimimizi geliştirmek için çok çalışıyoruz. Örneğin, Nisan ayında, etkileşimi artırmak ve işletmelerin bu reklamları oluşturmasını kolaylaştırmak için doğru sütun reklamlarının nasıl değişeceğini size bildireceğiz. İşletmenizin büyümesine yardımcı olmaya ve Facebook’a yaptığınız yatırımdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamaya kararlıyız.

Önemli Çıkarımlar

organik erişimArtık Facebook’un tarafını okuduğunuza göre, sayfa yöneticilerinin bu yeni bilgilere yanıt vermelerinin bazı yolları şunlardır:

 1. Organik erişimin kaybı hakkında sızlanmaya devam edin
 2. Değişiklikleri yok sayın — yaptığınız şeyi yapmaya devam edin
 3. Değişiklikleri benimseyin – başarınız için kaldıraç

#3’ü seçtim.

Elbette bu, Facebook pazarlama stratejimi değiştirmem ya da Facebook reklamlarına beklediğimden fazlasını harcamam gerektiği anlamına geliyor.

Ama bu işin bir parçası!

Zaman değişir, platformlar değişir. Neyin işe yaradığı ve neyin işe yaramadığı değişir.

Başa çıkmak!

Yeni Beğeniler almak için Facebook reklamlarına para harcamanız gerekiyor. Ürünlerinizi sergilemek için Facebook reklamlarına para harcamanız gerekiyor. Hayranlarınızın içeriğinizi görebilmesi için öne çıkan gönderilere para harcamanız gerekir.

Bunların tümü, Facebook’ta bir işletmeyi yönetmek için gereken gereksinimlerdir.

Kimse bedava yolculuk beklemesin!

Haber akışınızda görmek istemediğiniz kişileri takip etmeyi bırakır, arkadaşlıktan çıkarırsanız veya onlardan hoşlanmazsanız, Facebook’taki deneyiminiz önemli ölçüde iyileşir.

Önemli kişileri ve sayfaları takip etmek için Facebook ilgi listelerini kullanın.

>> Tweetlemek için tıklayın <<

En sevdiğiniz sayfalardan veya kişilerden içerik gördüğünüzde haber akışınıza göz atmayın — Gönderileri beğenin veya yorum bırakın, böylece gelecekte bu sayfalardan daha fazlasını görürsünüz.

Haber akışındaki son değişiklikler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Facebook’un açıklaması yeterli miydi?[ad_2]

] }

Bir cevap yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?