Mükemmel Facebook İşletme Sayfası Nasıl Oluşturulur [Start Guide]

[ad_1]

Facebook pazarlamacılar için en çok kullanılan sosyal medya platformu dünya çapında. Pazarlama hedefleriniz ne olursa olsun,
Facebook’un stratejinizin bir parçası olması gerekiyor.

Yalnızca bir Facebook İşletme Sayfasının nasıl oluşturulacağını öğrenmek değil, aynı zamanda markanızı tanıtmak için onu nasıl etkili bir şekilde kullanacağınızı öğrenmek çok önemlidir. Profesyonel bir Facebook sayfası oluşturmak ve özelleştirmek için kılavuzumuzu bir araya getirdik ve Facebook hedef kitlenizle etkileşim kurarak işinizi büyütmek için bu sayfayı nasıl kullanacağınıza ilişkin tavsiyemizi paylaştık.

Temel bilgilerle başlayın

Bir Facebook İşletme Sayfası oluşturmak için kişisel Facebook hesabınızla giriş yapın ve şu adrese gidin:
https://www.facebook.com/pages/creation/

Bir kez orada, iki seçeneğe bakın: İş veya Marka ve Topluluk veya Kamusal Figür. İş veya Marka altında Başlayın’a tıklayın.

Bir Facebook Sayfası oluşturun.
Bir Facebook İşletme Sayfası oluşturmak için İşletme veya Marka seçeneğini belirleyin.

Temel işletme bilgilerinizi doldurun

İşletme veya Marka’yı seçtikten sonra bir sayfa adı ve kategori girmeniz istenecektir. Kategorinizi daha sonra değiştirebileceğinizi, ancak sayfanızın adının kalıcı olduğunu unutmayın.

Seçtiğiniz kategori, doldurmanız gereken diğer alanları belirleyecektir. Örneğin, Restoran’ı seçerseniz, çalışma saatlerinizle birlikte yer(ler)inizin adres ve telefon numaralarını da gireceksiniz.

Profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafı ekleyin

Sosyal medya görsel boyutu standartları önemlidir – yanlış boyutu kullanırsanız, garip kırpma veya pikselli görüntülerle karşılaşabilirsiniz, bu nedenle önerilen bu resim boyutlarını el altında bulundurun.

Facebook profil resmi boyutu: 170 x 170 piksel
Facebook kapak fotoğrafı resmi boyutu: 820 x 462 piksel

Profil resminiz, sayfanızın içeriği Facebook Haber Kaynağı’nda her göründüğünde ve diğer gönderilere yorum yaptığınızda simgeniz olarak görünecektir. İdeal olarak, bu şirket logonuz olacaktır. Kare boyutlar en iyisidir, ancak Facebook reklamlar ve gönderiler için fotoğrafı bir daire şeklinde kırpacaktır, bu nedenle kenarlarda boş alan bırakın. Resmi yüklediğinizde, kırpmayı önizleyebilir ve ayarlamalar yapabilirsiniz.

Profil resmi olarak bir logoya ve canlı bir kapak fotoğrafına sahip Buffer Facebook sayfası.
Facebook Sayfanıza bir Profil Resmi ve Kapak fotoğrafı ekleyin

Kapak fotoğrafı – 820 x 462 piksel

Facebook kapak fotoğrafınız sayfanızın üst kısmında görünür ve markanızı destekleyen, dikkat çeken veya ziyaretçilerinizden duygu uyandıran bir görsel öğe sunmak için harika bir fırsattır.

Buna göre Facebook, kapak fotoğrafınız masaüstlerinde ve akıllı telefonlarda farklı boyutlarda görüntülenir — masaüstü bilgisayarlarda 820 piksel genişlik ve 312 piksel yükseklik ve akıllı telefonlarda 640 piksel genişlik ve 360 ​​piksel yükseklik. Deneyimlerimize göre, 820 piksel genişlik ve 462 piksel yükseklik hem mobil hem de masaüstü için en iyi sonucu veriyor. Ancak önemli metin ve tasarım öğelerini görüntünün merkezinde tuttuğunuzdan emin olun ve görüntünün mobil ve masaüstünde nasıl görüneceğini önizleyin.

Personelinizde resimlerle yardımcı olacak bir tasarımcınız yoksa, aşağıdakiler gibi ücretsiz araçlar: canva sahip olmak önceden hazırlanmış şablonlar özelleştirebilir veya özel boyutları girip kendi resminizi oluşturabilirsiniz. Hatta bir kapak videosu yükleyebilir veya bir slayt gösterisi sunabilirsiniz. Daha fazla bilgi ve eğlenceli fikirler için Facebook kapak fotoğrafı kılavuzumuza göz atın.

Sayfa bilgilerinizi eksiksiz doldurunuz

Google, Facebook İşletme Sayfalarını dizine ekler, böylece profilinize eklediğiniz metin, küresel ve yerel arama motoru sonuçları. Bir Facebook İşletme Sayfası oluşturduğunuzda, tüm sayfa bilgilerinizi doldururken size yol gösterecek ipuçları göreceksiniz. Değişiklik yapmak için geri dönmeniz gerekiyorsa, sayfanızın Hakkında sekmesine gidin ve Sayfa Bilgilerini Düzenle’ye tıklayın.

Doldurulması gereken alanlar şunlardır:

 • Kullanıcı adı — Bir kullanıcı adı eklemek, sayfanızın bulunmasını kolaylaştırır çünkü ad URL’nizde görünür (Facebook.com/Kullanıcı Adınız) rastgele oluşturulmuş sayılar dizisi yerine.
 • Açıklama – İnsanlara 255 karakterle sayfanızın ne hakkında olduğunu bildirin.
 • Kategoriler – Kategoriler, insanların sayfanızı bulmasına yardımcı olabilir. En fazla üç kategori seçin.
 • İletişim bilgileri – Bir işletme telefon numaranız, web siteniz ve e-posta adresiniz varsa, bunları buraya ekleyin.
 • Konum – Fiziksel mağazanız varsa adresinizi burada paylaşın. Ayrıca bir hizmet alanı da ekleyebilirsiniz.
 • Saatler – Sadece seçilen saatlerde açıksanız burada belirtin.
 • Daha – Buraya ürünlerinizin bir listesini, fiyat aralığını ve gizlilik politikanıza bir bağlantı ekleyebilirsiniz.

Tüm bu ayrıntılar, işletmenizin hikayesi, ödülleri, menüsü vb. gibi daha fazla bilgiyi ekleyebileceğiniz Facebook Sayfanızın Hakkında bölümünde görünecektir.

Sayfanıza ortak çalışanlar ekleyin

Facebook pazarlama görevlerinizi bir ekiple paylaşmayı planlıyorsanız, çeşitli kişilere erişim izni vermek ve roller atamak isteyeceksiniz. Ortak çalışanlar eklemek için sayfa ayarlarınıza ve Sayfa Rolleri bölümüne gidin. Sayfanızı beğenen herhangi bir Facebook arkadaşının veya kişinin adını yazabilirsiniz. Alternatif olarak, bir Facebook hesabıyla ilişkili bir e-posta adresi yazabilirsiniz. Her iki durumda da, ortak çalışan olarak eklediğiniz herkesle Facebook arkadaşı olmalısınız.

Rol seçenekleri şunları içerir:

 • yönetici – Her şeye eksiksiz ve tam erişim.
 • Editör – Sayfayı düzenleyebilir, mesaj gönderebilir ve sayfa olarak yayınlayabilir, Facebook Reklamları oluşturabilir, hangi yöneticinin bir gönderi veya yorumu oluşturduğunu görebilir ve içgörüleri görüntüleyebilir.
 • moderatör – Sayfadaki yorumları yanıtlayabilir ve silebilir, sayfa olarak mesaj gönderebilir, hangi yöneticinin bir gönderi veya yorumu oluşturduğunu görebilir, reklam oluşturabilir ve içgörüleri görüntüleyebilir.
 • reklamveren – Hangi yöneticinin bir gönderi veya yorum oluşturduğunu görebilir, reklamlar oluşturabilir ve içgörüleri görüntüleyebilir.
 • Analist – Bir gönderiyi veya yorumu hangi yöneticinin oluşturduğunu görebilir ve içgörüleri görüntüleyebilir.

Facebook İşletme Sayfanızı Optimize Edin

Temel bilgileri doldurduktan sonra, özelleştirme seçenekleriyle sayfanızı daha da optimize edebilirsiniz. Sayfanızdayken, Diğer açılır menüsünü tıklayın ve Sekmeleri Düzenle’yi seçin. Buradan, Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluş, Alışveriş, Hizmetler, Restoranlar ve Kafeler gibi farklı türdeki işletmelere hitap eden şablonlar seçebilirsiniz.

Facebook İşletme Sayfanızı özelleştirmek için, bir şablon seçmek veya sekmeleri manuel olarak özelleştirmek için Diğer > Sekmeleri Düzenle’ye gidin. ” loading=”lazy” width=”1600″ height=”900″ srcset=”https://buffer.com/library/content/images/size/w600/2021/10/Untitled-design–22—1-.png 600w, https://buffer.com/library/content/images/size/w1000/2021/10/Untitled-design–22—1-.png 1000w, https://buffer.com/library/content/images/2021/10/Untitled-design–22—1-.png 1600w” sizes=”(min-width: 720px) 720px”/><figcaption><i>Facebook İşletme Sayfanızı özelleştirmek için, bir şablon seçmek veya sekmeleri manuel olarak özelleştirmek için Diğer > Sekmeleri Düzenle’ye gidin.</i></figcaption></figure>
<p>Her şablonun varsayılan bir harekete geçirici mesaj (CTA) düğmesi ve şablona tıklayarak önizleyebileceğiniz sekmeleri vardır. Örneğin, Restoranlar ve Kafeler şablonu, birincil CTA düğmenizi Yol Tarifi Al olarak değiştirir ve menünüz, teklifleriniz, incelemeleriniz ve fotoğraflarınız için sekmeler içerir. Bir şablon seçtikten sonra, ihtiyacınız olmayanları kaldırarak veya en önemlilerini ilk sıralayacak şekilde yeniden düzenleyerek sekmelerinizi özelleştirebilirsiniz.</p>
<figure class=Facebook İşletme Sayfası şablonlarına örnekler: Hizmetler ve Restoranlar ve Kafeler.
Her Facebook İşletme Sayfası şablonunda, farklı işletme türlerine hitap eden önceden ayarlanmış düğmeler ve sekmeler bulunur.

Sayfanızı tanıtmadan önce bir Facebook gönderileri taban çizgisi planlayın

Profesyonel Facebook sayfanızı oluşturmayı bitirir bitirmez paylaşmak cazip gelse de, tüm arkadaşlarınızı sayfayı beğenmeye davet etmeye başlamadan önce bazı içerikler hazırlamanızı öneririz.

Sayfanızı tanıtmadan önce, üç ila beş gönderi yayınlayın ve en az bir haftalık içerik planlayın ve planlayın. Video, resim, kısa metin gönderileri, uzun metin gönderileri, bağlantılar, Facebook Lives, Facebook Stories vb. gibi farklı sosyal medya içeriği türleriyle denemeler yapın.

2020 yılında durum (metin) gönderileri en yüksek ortalama katılım oranlarını kazandı, ancak daha geniş bir kitleye hitap edebilmek için bir dizi gönderi türü kullanmak önemlidir. Unutmayın – insanlar içeriğinizle ne kadar sık ​​etkileşime girerse, gönderileriniz Haber Kaynaklarında o kadar sık ​​görünür, bu nedenle hayranlarınızın ne tür içeriklerle etkileşime girdiğini bulmak çok önemlidir.

Sayfanız promosyona hazır olduğunda, diğer sosyal medya ağlarında ve web sitenizde ona bağlantı verin ve ardından arkadaşlarınızı sayfayı beğenmeye davet edin. Sayfada ortak çalışanlarınız varsa, arkadaşlarına da davet gönderebilirler.

Facebook Sayfa İstatistiklerini kullanmaya başlayın

30 Haziran 2021 itibariyle Facebook, hem Facebook işletme sayfaları hem de Instagram işletme hesapları için raporlar oluşturmanıza olanak tanıyan Facebook Analytics aracını kapattı. Ancak, Sayfa İstatistikleri hala kullanılabilir.

Facebook işletme sayfanıza baktığınızda, Facebook menünüzün sol tarafında Bildirimler ve Yayınlama Araçları arasında bir Insights sekmesi göreceksiniz. Analizler sayfasının üst kısmında, geçen haftaki aynı istatistiklerle karşılaştırmanın yanı sıra, haftaya ait Sayfa Beğenileri, Gönderi Erişimi ve Etkileşim gibi istatistiklerinizi göreceksiniz.

Buffer'ın Facebook Sayfası Bilgileri
Buffer’ın Facebook Sayfası Bilgileri.

Facebook Insights ayrıca yaş, cinsiyet ve konum gibi hedef kitle demografisine daha yakından bakmanızı sağlar. Ayrıca, Sayfa İstatistikleri’ne ve ardından Gönderiler’e giderek hayranlarınızın hangi gün ve saatlerde çevrimiçi olduğunu kontrol edebilirsiniz. Facebook’ta gönderi paylaşmak için tek bir en iyi zaman yoktur, ancak hayranlarınız çevrimiçi olarak aktifken gönderi paylaşmak harika bir başlangıçtır. Gönderileri en uygun zamanlarda planlama konusunda daha fazla rehberlik için, markanız için Facebook’ta gönderi paylaşmak için en iyi zamanları bulma kılavuzumuza göz atın.

Tampon Hayranlarınız Çevrimiçi Olduğunda sekmesi.
Tampon Hayranlarınız Çevrimiçi Olduğunda sekmesi.

Daha derinlemesine içgörüler için, her bir gönderinin nasıl performans gösterdiğini araştırmak için Buffer’ın analitik panosunu kullanın. Etkileşim oranları ve toplam erişim gibi temel metrikleri izlemekle kalmaz, aynı zamanda işletmenizin sosyal medya hedefleriyle uyumlu özel raporlar oluşturabilir ve paylaşabilirsiniz.

İçeriğinizin nasıl performans gösterdiğini takip etmek, içeriğinizi sürekli olarak hedef kitlenizin tercihlerine göre hazırlamanıza yardımcı olur. Örneğin, etkileşim oranlarınızın video gönderilerinde en yüksek olduğunu, ancak metin gönderilerinizin en fazla paylaşımı aldığını keşfedebilirsiniz. Bu nedenle, etkileşimi artırmak istiyorsanız daha fazla video paylaşmaya odaklanırsınız ve marka bilinirliğini artırmaya çalışıyorsanız daha fazla metin gönderisi eklersiniz.

Buffer'ın analitik panosuna ilişkin bir Rapor örneği.
Buffer’ın analitik panosundaki bir Rapora göz atın.

Facebook Analytics’i öğrendikten sonra, bu bilgileri Facebook pazarlama stratejinizi beslemek için nasıl kullanacağınızı öğrenmek için küçük işletmeler için sosyal medya kılavuzumuza göz atın.

Buffer ile Facebook İşletme Sayfanızı yönetin

Bir Facebook İşletme Sayfasının nasıl oluşturulacağını öğrenmek sadece ilk adımdır. Sayfanıza sahip olduğunuzda, içeriğinizle tutarlı olmanız çok önemlidir. Tüm bu zamanı sayfanızı özelleştirmek ve takipçilerinizi oluşturmak için harcamak istemezsiniz ve ardından yalnızca ara sıra yayınlarsınız.

Facebook gönderi planınızı yönetmek ve sonuçlarınızı tek bir yerde analiz etmek için Buffer’a güvenin. Ücretsiz deneme sürümüyle bugün başlayın.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Ayrıca ihtiyacınız olan tüm sosyal medya araç setimizi de beğenebilirsiniz.

Şimdi ücretsiz başlayın[ad_2]
Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

] }
Başa dön tuşu
Kapalı