İşletmenizi Pazarlamak İçin Facebook Nasıl Kullanılır?

[ad_1]

İşletmenizin sosyal medyada var olmasını istiyorsanız, Facebook muhtemelen ilk veya en aklınıza gelen ilk sosyal medya platformu.

1,4 milyardan fazla insan her gün Facebook’u kullanıyor ve çoğu günde birden çok kez. Potansiyel müşterilerinizin Facebook’ta olduğu ve Facebook’u aileleriyle, arkadaşlarıyla ve favori markalarıyla bağlantı kurmak için aktif olarak kullandığı neredeyse kesin.

İster bir tuğla mağaza, bir e-ticaret sitesi, bir ajans veya bir yazılım şirketi işletiyor olun, işinizi pazarlamak için Facebook’u kullanabilirsiniz. Bu kılavuzda, işletmenizi Facebook’a koymak, işletmenizi pazarlamak ve sonuçlarınızı ölçmek için bilmeniz gereken her şeyi ele almayı umuyorum.

Burada ele alınmayan bilmek istediğiniz herhangi bir şey varsa, lütfen bana @alfred_lua tweet atmaktan çekinmeyin. Bu kılavuzu olabildiğince kapsamlı ve yararlı tutmak istiyorum. Teşekkürler!

Facebook Pazarlama: İşletmenizi Pazarlamak İçin Facebook Nasıl Kullanılır?

İçindekiler


Facebook Sayfası: İşletmeniz için bir Facebook Sayfası nasıl oluşturulur?

Facebook Sayfası örneği

Facebook’ta bir Sayfaya sahip olmak, İnternette bir web sitesine sahip olmaya benzer. Facebook Sayfanız, insanların işletmenizi internette bulabileceği, işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinebileceği ve sizinle bağlantı kurabileceği bir yerdir.

İşletmeniz için bir Facebook Sayfası oluşturmak oldukça basittir. Facebook, işletmelerin Facebook Sayfalarını oluşturmasını çok kolay hale getirmek için süreci kolaylaştırdı.

Başlamak için Facebook’taki herhangi bir sayfada sağ üst köşedeki açılır simgeye tıklayın ve “Sayfa Oluştur”u seçin.

Müşterilerinizle paylaşmaya hazır bir Facebook Sayfanız olduğundan emin olmak için yapmanız gerekenler:

 1. İşletmeniz hakkında temel bilgileri doldurun
 2. Profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafı ekleyin
 3. Daha fazla bilgi ekleyin (örn. açıklama, iletişim bilgileri, konum vb.)
 4. Sayfanızda istediğiniz bölümleri özelleştirin
 5. Bir ekipte çalışıyorsanız ortak çalışanlar ekleyin
 6. Birkaç gönderi yayınlayın (daha fazla altında)

Adım adım bir kılavuzu takip etmeyi tercih ederseniz, sizin için ayrıntılı bir Facebook Sayfası kurulum kılavuzumuz var. Kılavuz, kapak fotoğrafınızı nasıl oluşturacağınız, Sayfanıza hangi önemli bilgileri ekleyeceğiniz, Sayfanızı nasıl özelleştireceğiniz gibi konuları ve daha fazlasını kapsar.

Profesyonel ipuçları:

 • Facebook, işletmenizi pazarlamak için kullanabileceğiniz az bilinen birkaç özelliğe sahiptir.
 • Kapak fotoğrafınız için bir fotoğraf kullanmanın yanı sıra bir video veya slayt gösterisi de kullanabilirsiniz. Facebook kapak fotoğrafı rehberimiz, kapak fotoğrafı için ideal boyutlara ve çeşitli işletmelerden birkaç harika örneğe sahiptir.


Facebook algoritması: Facebook algoritması nasıl çalışır?

Ne paylaşacağımıza bakmadan önce, Facebook’un bilmeniz gereken çok önemli bir yönü var.

Facebook algoritması.

Uzun zaman önce Facebook, Haber Kaynağındaki gönderileri ters kronolojik sırayla gösterirdi. En son gönderi her zaman Haber Kaynağının en üstünde görünecektir. Ancak giderek daha fazla insan ve işletme Facebook’a katılıp paylaşımda bulundukça, herkesin Haber Kaynağında o kadar çok gönderi vardı ki Haber Kaynağımızdaki her gönderiyi gözden geçirmek zorlaştı.

Bu nedenle Facebook, Haber Kaynağımızda gördüğümüz gönderileri düzenlemeye yardımcı olacak bir sistem tanıttı. Sistem genellikle Facebook algoritması olarak bilinir.

Facebook algoritması, bir gönderinin her birimiz için ne kadar alakalı olabileceğini belirlemek için birçok farklı faktör kullanır ve bize en alakalı gönderileri Haber Kaynağımızın en üstünde gösterir. Algoritma her zaman değişiyor, ancak nasıl çalıştığının özü şu:

Bu, Facebook Sayfanızı beğenen herkesin tüm gönderilerinizi görmeyeceği anlamına gelir. Ortalama olarak, Facebook Sayfaları hayranlarınızın yaklaşık yüzde beşine (veya daha azına) ulaşıyor.

Facebook Sayfanız ile daha fazla kişiye ulaşmak için onların ilgilendikleri ve etkileşime girecekleri içerik yayınlamanız gerekir. Bunu daha sonra ele alacağız.


Facebook gönderi türleri: Facebook’ta ne yayınlanmalı

Artık Facebook algoritmasını anladığınıza göre, Facebook Sayfanızda neler paylaşabileceğinizi gözden geçirelim.

İşte beş ana gönderi türü:

 1. Metin
 2. Bağlantı
 3. resim
 4. Video
 5. hikayeler
Facebook metin gönderi örneği

Metin güncellemeleri en temel gönderi türüdür. Oluşturması en kolay olanı, ancak Haber Kaynağı’nda muhtemelen en az görüneni. Genel olarak, gönderiyi öne çıkarmak için bir multimedya eklemek daha iyidir. (Ya da emojilerle çılgına dönebilirsin! ???)

Facebook bağlantı gönderi örneği

Bağlantı gönderileri (bağlantı içeren gönderiler), genellikle bir resim, başlık ve açıklama ile birlikte eklenen bağlantının bir önizlemesini gösterir. Bağlantıya gitmek için metin ekleyebilirsiniz (yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi).

Facebook görsel gönderi örneği

Resim gönderilerinde bir veya birden fazla resim olabilir. Tek resimli gönderiler için resim 500 piksel genişliğinde yeniden boyutlandırılacak ve yükseklik buna göre ölçeklenecektir. (Buradan Facebook gönderileri için ideal görsel boyutları hakkında daha fazla bilgi edinin.)

Facebook video gönderi örneği

Video gönderileri şu anda en popüler ve en ilgi çekici format gibi görünüyor. Buzzsumo’nun 880 milyon Facebook gönderisi araştırması videoların diğer gönderi türlerinden iki kat daha fazla etkileşim aldığını buldu. Ancak markanız için en iyi olanı keşfetmek için farklı gönderi türlerini deneyin.

Facebook Hikayeleri örneği

Hikayeler, Instagram, WhatsApp ve Messenger’da da bulunan (ve popüler olan) Facebook’taki en son gönderi biçimidir. Cep telefonlarının tüm ekranını kullanan ve 24 saat sonra kaybolan dikey bir görüntü veya videodur. (Artık Facebook Hikayeleri ile de reklam verebilirsiniz.)

Profesyonel ipuçları:

 • Facebook’ta paylaşım yapmak için en iyi zaman, “yayınlamak için en iyi zaman” araştırmalarında bulduğunuz şey değildir, çünkü işletmenizin yayınlamak için en iyi zamanı vardır. Verileriniz size söylediğinde ve hedef kitlenizle alakalı olduğunda yayınlayın. İşte nasıl.
 • Sayfanızda ne sıklıkla gönderi paylaşacağınız, çoğunlukla sahip olduğunuz zamana ve kaynaklara bağlıdır. Buzzsumo ile yaptığımız çalışma, günde beş gönderinin etkileşim için en uygun olduğunu buldu. Ama kesinlikle daha fazla veya daha az gönderebilirsiniz. Günde bir tane ile başlayın, sıklığı artırın ve erişiminizin ve etkileşiminizin nasıl değiştiğini izleyin.
 • Facebook gönderilerinizi Buffer gibi sosyal medya planlama araçlarıyla planlamak, işletmenizin önemli yönlerine odaklanmanıza olanak tanır – hayranlarınızla etkileşim kurmak, harika bir ürün oluşturmak vb.


Facebook Insights: Sonuçlarınızı nasıl ölçebilirsiniz?

Facebook Sayfanızın nasıl performans gösterdiğini anlamanıza yardımcı olmak için Facebook, yararlı, kapsamlı bir analiz panosu sağlar — Facebook İstatistikleri.

Facebook Sayfası İstatistikleri

Facebook Insights ile aşağıdaki verileri alabilirsiniz:

 1. Promosyonlar (Facebook reklamlarınız)
 2. Takipçiler
 3. Seviyor
 4. Ulaşmak
 5. Sayfa görünümleri
 6. Sayfa önizlemeleri
 7. Sayfadaki İşlemler
 8. Gönderiler
 9. Markalı içerik
 10. Olaylar
 11. Videolar
 12. hikayeler
 13. İnsanlar
 14. Mesajlar

Özetle, Facebook Insights, Sayfanızın nasıl büyüdüğünü ve içeriğinizle (gönderiler, videolar veya Hikayeler) kaç kişinin etkileşimde bulunduğunu size söyler. Hayranlarınızın Facebook’ta en çok ne zaman aktif olduğunu ve en iyi performans gösteren gönderilerinizin neler olduğunu görmek için de kullanabilirsiniz.

Facebook Insights’ın daha ayrıntılı bir incelemesi için, Facebook Insights için temel verilerin çoğunu kapsayan bir başlangıç ​​kılavuzu yazdık.

Facebook Sayfanızı yönetmek için Buffer’ı kullanırsanız, üç ek analiz raporu alırsınız:

 1. Gönderiler Raporu
 2. Genel Bakış Raporu
 3. Analiz raporu

Favorim, Facebook Sayfanızın performansının bir özetini alabileceğiniz, temel ölçümlerinizin zaman içinde nasıl değiştiğini görebileceğiniz ve en iyi gönderilerinizi bulabileceğiniz Genel Bakış Raporu.

Tampon Analizi Facebook'a Genel Bakış Raporu

Genel Bakış Raporu hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.


Facebook reklamları: Facebook’ta nasıl reklam verilir

Bir Facebook Sayfasını yönetmenin (yani sonuçlarınızı gönderme ve kontrol etme) temellerini öğrendikten sonra, daha geniş bir kitleye ulaşmak için Facebook reklamlarını kullanmayı düşünebilirsiniz.

Daha fazla işletmenin Facebook’a katılması ve içeriklerini paylaşmasıyla birlikte, Facebook’ta bir hedef kitleye ücretsiz olarak ulaşmak (imkansız olmasa da) zorlaşıyor. Birçok işletmenin başvurduğu bir çözüm Facebook reklamları.

Facebook reklamları

Altı milyondan fazla işletme, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için Facebook’ta reklam veriyor. Facebook reklamcılığı, aklınızdaki belirli hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olacak en kapsamlı hedeflemeyi sağlar. Hedef kitlenizi konumlarına, demografilerine, ilgi alanlarına, davranışlarına ve daha fazlasına göre belirleyebilirsiniz.

Hepsi bu değil. Facebook Reklam Yöneticisi aracılığıyla Instagram, Messenger ve Audience Network’te (Facebook’un yayıncılara ait uygulamalar ve siteler ağı) gösterilecek reklamlar oluşturabilirsiniz.

Bir Facebook reklamı yayınlamak çok basittir. İşte adımlar:

 1. Bir hedef seçin
 2. Ulaşmak istediğiniz kitleyi seçin
 3. Reklamlarınızı nerede yayınlamak istediğinize karar verin
 4. Bütçenizi belirleyin (günlük veya ömür boyu)
 5. Bir biçim seçin (Fotoğraf, atlıkarınca, video, slayt gösterisi veya koleksiyon)

Reklama ilk kez para harcamak göz korkutucu gelebilir. Korktuğumu biliyorum. Facebook Ad Manager’ı ziyaret etmeden önce sayısız makale okudum. İlk Facebook reklamlarınızı oluştururken endişenizi azaltmaya yardımcı olmayı çok isterim. İşte yararlı bulabileceğiniz bazı kaynaklar:

Profesyonel ipucu:

 • Facebook reklamlarını öğrenmenin en iyi yolu hemen konuya girmek ve başlamaktır. Deneme yoluyla, hangi görsellerin ve kopyaların hedef kitlenizde en çok yankı uyandırdığını, doğru hedef kitleyi nasıl seçeceğinizi, harcamalarınızı nasıl bütçeleyeceğinizi ve daha fazlasını kademeli olarak öğrenebilirsiniz.


Facebook Messenger: Müşterilerinize nasıl bağlanılır ve hizmet verilir

Sosyal medya pazarlaması, pazarlama mesajlarını tüm gün boyunca takipçilerine yayınlayan işletmelerdi. Sosyal medyada çok az işletmenin olduğu ve insanların pazarlama mesajlarına hala çok açık olduğu günlerde iyi çalıştı.

Bu değişti.

Günümüzde müşteriler daha fazla bilgi edinmek, satın alımları hakkında sorular sormak ve müşteri desteği talep etmek için işletmelere mesaj gönderiyor. Facebook’tan bir araştırma Ankete katılan mesajlaşma uygulaması kullanıcılarının çoğunluğunun son üç ay içinde bir işletmeye mesaj gönderdiğini buldu: Brezilya (yüzde 85), Hindistan (yüzde 74), Birleşik Krallık (yüzde 61) ve ABD (yüzde 61).

Facebook Messenger çalışması

Müşterilerinize Messenger üzerinden hizmet vermenin en kolay yolu Messenger uygulamasını indirmektir (iOS ve Android) veya kullan http://messenger.com. Uygulama ile müşterilerinizin mesajlarını tıpkı arkadaşınızın mesajlarında olduğu gibi alabilir ve yanıtlayabilirsiniz.

Facebook Sayfanızın yanı sıra birden fazla sosyal medya hesabını yönetiyorsanız, sizin için en iyi aracın sosyal medya etkileşimi ve müşteri destek aracımız olan Buffer Reply olduğunu umuyoruz. Tek bir araçla Facebook, Instagram ve Twitter’daki mesajlara, sözlere ve yorumlara yanıt verirsiniz.

Tampon Yanıt

Profesyonel ipucu:

 • Müşterilerinize hizmet etmenin yanı sıra, Facebook Messenger’ı pazarlama için de kullanabilirsiniz. İşte ilham almanız için yedi fikir.


Facebook Grubu: Bir topluluk nasıl oluşturulur

Denemek isteyebileceğiniz son şey Facebook Grubu.

Marka savunucularınız için çevrimiçi bir topluluk oluşturmanın en kolay yollarından biridir. Müşterilerinizin çoğu muhtemelen zaten Facebook’ta ve Facebook, Facebook Grupları için insanlarla daha iyi bağlantı kurmanıza yardımcı olacak bir sürü özellik sunuyor. Facebook’ta organik erişiminizi artırmak için de harikadır.

Örneğin, en iyi SEO araçlarından biri olan Ahrefs, müşterilerinin Ahrefs, SEO ve pazarlamayı tartışmaları için bir Facebook Grubuna sahiptir. Neredeyse 8.000 üyesi var (katılmak için müşteri olmak gerekiyor) ve grupta her gün çok sayıda değerli sohbet gerçekleşiyor.

Ahref'in Facebook Grubu

Bir Facebook Grubu başlatmak, Facebook’ta “Grup Oluştur”a tıklayıp bazı temel bilgileri doldurmak kadar basittir. Zorluk, üyeleri meşgul tutarken grubu büyütmektir. Burada

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Ayrıca ihtiyacınız olan tüm sosyal medya araç setimizi de beğenebilirsiniz.

Şimdi ücretsiz başlayın[ad_2]
Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

] }
Başa dön tuşu
Kapalı