İnstagram’da Kaç Etiket Kullanmalısınız?

organik Mayıs 23, 2022 9:01 am

Her İnstagram pazarlama stratejisinin önemli bir unsuru İnstagram hashtag’lerinin kullanılmasıdır. Doğru kullanıldığında, yayınlarınızın görünürlüğünü ve katılımını artırma gücüne sahiptirler. İyi bir hashtag stratejisi kullanarak markanızın etrafında daha fazla vızıltı yaratabilirsiniz. Ancak, bunları yanlış kullanmak sonuç doğurabilir. Takipçilerinizi rahatsız etme riskini taşımanın yanı sıra, algoritma tarafından da cezalandırılabilirsiniz. İnstagram hashtag’lerini doğru kullanma şeklinizle ilgili sorularınız varsa, sizi ele aldık. Bu yazıda İnstagram hashtag’leriyle ilgili, kullanılacak doğru etiket sayısından gönderinize dahil etmenin doğru yoluna kadar her şeyi ele alacağız.

İnstagram Optimizasyonu ve Hashtag Araştırması

İnstagram hesabınızın derinlemesine değerlendirmesini tamamlamak ve size bir eylem planı sunmak için bir İnstagram uzmanına ihtiyacınız var mı?
Uzman bir İnstagram Optimizasyonu ve Hashtag Araştırma hizmeti sunuyoruz

İnstagram hashtaglerinin amacı nedir?

Hashtag’ler, sosyal medya platformlarındaki içeriği kategorilere ayırmak için yaygın olarak kullanılır. Bir ‘#’ sembolü ile başlarlar, ardından sayılar, harfler veya emojilerin bir kombinasyonu izlenir. İnstagram etiketleri, esasen tıklanabilir bağlantılar oldukları için içeriği daha keşfedilebilir hale getirmek için kullanılır. Herhangi biri bir hashtag aradığında veya birinin gönderisinin altındaki bir hashtag’i tıkladığında, aynı etikete sahip tüm gönderileri gösteren bir keşfet sayfasına yönlendirilir.

Hashtag’ler, içerik oluşturucuların markalarının erişimini genişletmelerine ve İnstagram izleyicilerinin dikkatini çekmelerine büyük ölçüde yardımcı olabilir. Gönderinize ne zaman bir hashtag eklerseniz, otomatik olarak o hashtag için keşfet sayfasında görünür. İnstagram Hikayenize bir hashtag ekleseniz bile, hashtag sayfasına doğru yol alacaktır. Birçok İnstagram kullanıcısı, ilgilendikleri konularla ilgilenen belirli hashtag’leri takip eder. Bir sonraki listenizde olmasalar bile, takip ettikleri hashtag’leri kullandıysanız gönderinizi görebilirler. İnstagram hashtag’leri, insanları markanızla etkileşime girmeye motive edebildikleri için platformda bir topluluk oluşturmak için de harikadır.

İnstagram hashtag türü
İşte platformda kullanılabilecek popüler etiket türlerinin bir listesi –

1. Ürün/Hizmet hashtag’leri

Bu hashtag’ler, ürününüzün veya hizmetinizin genel temasını taşır. Bazı harika örnekler #ayakkabı #marangozluk #içerik yazarlığıdır.

2. Niş hashtag’leri

Niş hashtag’ler, içeriğinizin sektörün geri kalanıyla nasıl uyum sağladığını gösterir. Esasen işinizin özgüllüğünü iletirler. Endüstri hashtag’leri kadar popüler olmasalar da, İnstagram katılımınızı artırmada kesinlikle yardımcı olabilirler. Niş hashtag’lerin bazı harika örnekleri #travelvlogger ve #foodphotographer’dır.

3. Endüstri hashtag’leri
Endüstri hashtag’leri genellikle birçok kişi tarafından kullanıldığı için çok fazla rekabetle birlikte gelir. Tarihsel olarak, milyonlarca gönderide etiketlendiler. Yüksek rekabete sahip olsalar da, yayınınızın platformdaki görünürlüğünü artırmada kesinlikle yardımcı olabilirler. Bunları niş hashtag’lerle birleştirebilirsiniz. Endüstri hashtag’lerinin bazı harika örnekleri #fotoğrafçı #vlogger #estetisyen #güzellik.

4. Topluluk hashtag’leri

Topluluk hashtag’leri, kabilenizi platformda oluşturmak için harika olabilir. Genellikle marka veya niş hashtag’lerden daha spesifiktirler; ancak, daha az rekabet avantajına sahiptirler. Görünürlüğünüzü artırmak için diğer hashtag’lere ek olarak 3-5 topluluk hashtag’i ekleyebilirsiniz. Topluluk hashtag’lerinin anahtar kelimelerini araştırmak için tek yapmanız gereken takipçileriniz tarafından en sık kullanılan hashtag’leri belirlemektir. Bu hashtag’lerin bazı harika örnekleri #mytravelgram #ınstagood

5. Mevsimlik veya özel etkinlik hashtag’i

Daha büyük bir hareketin parçası olmak istiyorsanız bu hashtag’ler harikadır. Ayrıca viral etkileşim oluşturmak için mükemmeldirler. Mevsimsel hashtag’ler #stpatricksday #nationalicecreamday gibi tatillere veya #superbowl #coachella gibi etkinliklere başvurabilir.

6. Konum hashtag’leri

Gönderinizin belirli bir konumdaki görünürlüğünü artırmak istiyorsanız bu hashtag’ler harikadır. Konum hashtag’leri yüksek özgüllük ve düşük rekabete sahiptir ve coğrafi etiketlemeye ek olarak kullanılabilirler. Bunları endüstri ve niş hashtag’lerle birleştirebilirsiniz. Konum hashtag’lerinin bazı harika örnekleri #NYaesthetician, #NJhairstylist #texasphotographer’dır.

7. Günlük hashtag’ler

Bunlar, #MondayBlues #TransformationTuesday #SundaySweat vb. Gibi İnsanlar tarafından yaygın olarak aranan günlük düşünceler ve ifadelerle ilgili olabilir.

8. Kısaltma hashtag’leri

Bu hashtag’ler, bugünlerde millennials ve GenZ tarafından kullanılan popüler kısaltmalara dayanıyor. En popüler kısaltma hashtag’lerinden biri #tbt’dir (gerileme Perşembe). Bu hashtag’lerin diğer bazı harika örnekleri #OOTD #FBF #YOLO ve #TGIF’DİR.

9. İlgili ifadeler

Bu hashtag’ler, niş hashtag’ler, ürün hashtag’leri ve topluluk hashtag’leri dahil olmak üzere birden çok hashtag türünün öğelerini birleştirir. Bunlar, İnstagram kullanıcılarının platformda var olan topluluklarla içeriden biri olarak bağlantı kurmak için kullandıkları ifadelere dayanmaktadır. İlgili ifade hashtag’lerinin bazı iyi örnekleri #shewhowanders ve #amwriting’dir.

10. Emoji hashtag’leri

Bu hashtag’lerde bir anahtar kelimeye veya ifadeye eklenmiş bir emoji bulunur veya bunlar yalnızca basit emoji hashtag’leri olabilir.

] }

Bir cevap yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?