Instagram Reels vs. Tik Tok: Aralarındaki fark nedir?

Instagram Ekim 2010’da piyasaya sürüldü. O zamandan beri Instagram’daki markalar ve işletmeler, sosyal medya platformunu iş büyümesi için nasıl kullanacakları konusunda kendi stratejilerini geliştirdiler. Yeni piyasaya sürülen Reels ile tek yapmaları gereken, Reels videolarını pazarlama stratejilerine dahil etmektir. Reels ile işletmeler, işletmeleri hakkında veri ve içgörü elde etmek için başka bir platforma ihtiyaç duymazlar. Ekstra çaba harcamadan tüm bilgilerini Instagram’dan alabilirler.

Ayrıca, gerçek Instagram takipçilerinin medyan yaşı 30 ile 50 arasındadır. İşletmeniz bu yaş grubuna hitap eden ürün veya hizmetlerle ilgileniyorsa, Makaraları kullanmak diğer platformlardan daha mantıklıdır. Hedef kitleniz 30 ila 50 yaş arasındaysa, Reels, Tik Tok’tan çok daha geniş bir erişime sahip olacaktır.

Müzisyen, fotoğrafçı veya kameramansanız ya da başka bir yaratıcı işteyseniz, ilgi çekici video içeriğini takipçilerinizle paylaşmak için Makaraları kullanabilirsiniz. Bu 15 saniyelik kısa videoları, izleyicilerinize sahne arkasında neler olduğuna bir göz atmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca takipçilerinizle kalıcı bir ilişki kurmak için günlük yaşamınıza küçük bir bakış atabilirsiniz.

Diğer işletmeler ve markalar, Reels’te ipucuna dayalı veya eğitici içerik paylaşabilir. Örneğin, perakende satış yapıyorsanız, bir ürünün nasıl giyileceği veya belirli ürünlerin nasıl kullanılacağı ile ilgili ipuçlarını paylaşmaya ne dersiniz? Gıda endüstrisindeyseniz, neden bazı pişirme ipuçlarını paylaşmıyorsunuz?

Tik Tok’tan nasıl yararlanabilirsiniz?

Tik Tok kullanıcılarının büyük bir kısmı gençler. Yeni nesil sosyal medya kullanıcılarını hedeflemek istiyorsanız Tik Tok kullanmalısınız. Yeni nesil, daha fazla organik ve daha az küratörlü içerik göstermekle daha fazla ilgileniyor.

Reklam söz konusu olduğunda, markalar ve işletmeler Tik Tok’ta birçok fırsatı keşfedebilir. Sizin İçin sayfasında sponsorlu bir etiketle görünen Feed İçi Reklamları kullanabilirler. Markalar, marka kampanyaları için Tik Tok ünlüleriyle ortaklık kurarak etkileyici pazarlamayı da keşfediyor.

Peki, Instagram Reels veya Tik Tok, ne kullanmalısınız?

Neden ikisi de olmasın? Her iki uygulama da marka bilinirliğini geliştirme ve müşteri erişimini artırma yeteneğine sahiptir. Sonuçta, her iki platform da aynı hizmeti sunuyor. Ve dedikleri gibi, asla tüm yumurtaları bir sepete koyma.

Reels veya Tik Tok için oluşturduğunuz içerik benzerdir, ancak farklı demografilere pazarlanır. Bu nedenle, mümkün olan her yerde, markanızı veya işletmenizi tanıtmak için her iki platformu da kullanmak akıllıca bir fikirdir.

Neden mümkünse diyoruz? Bunun nedeni, Tik Tok’un dünya çapında halktan ve hükümetlerden öfke çekmesidir. COVID19 salgını tüm dünyayı etkisi altına almış durumda ve birçok ülke Çin ürünlerini boykot ediyor. Yangını körükleyen ise Tik Tok’un ana şirketi ByteDance’in Çin Hükümeti ile kullanıcı bilgilerini paylaşabileceği iddiası.

Tik Tok yakın zamanda Hindistan’da yasaklandı. ABD de aynı adımları izliyor gibi görünüyor. Başkan Donald Trump, ByteDance’e karşı bir Yürütme Kararı imzaladı. Yürütme Emri uygulandığında, ki bu yakında, ABD’deki herkesin ByteDance veya herhangi bir yan kuruluşu ile herhangi bir iş yapması yasaklanacak. Buna Tik Tok da dahildir.

Promosyon veya reklam ihtiyaçlarınız için yoğun bir şekilde Tik Tok’a yatırım yapan biriyseniz, Reels’e geçmenin zamanı geldi. Ya da belki Tik Tok ile birlikte Makaraları kullanın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

] }
Başa dön tuşu
Kapalı