instagram

Insights ile Takipçilerinizi Arttırın

[ad_1]

Veriler, bir sosyal medya stratejisine güç veren yakıttır.

Ve sosyal medya performansınızın arkasındaki verileri anlamak, içeriğiniz hakkında daha iyi kararlar almanıza, doğru kitlelerle bağlantı kurduğunuzdan emin olmanıza ve etkileşimi artırmanıza ve takipçilerinizi büyütmenize yardımcı olabilir.

Sorun şu ki, ölçülecek çok fazla ölçü var. İşte göz kulak olmanız gerekebilecek birkaç tanesi:

 • Seviyor
 • Yorumlar
 • Hisseler
 • tıklamalar
 • Ulaşmak

Ve çoklu platform performansını düşündüğünüzde (örneğin Facebook ve Instagram’da)bu listenin boyutu iki katına çıkıyor – Sadece düşünürken zorlandığımı hissediyorum!

Sosyal medya analizlerinde uzmanlaşmak kolay değil. Ancak kazanan bir strateji oluşturmak istiyorsanız bu çok önemlidir.

Bu yazıda, sosyal medya analizlerini gizli silahınız yapmak için atabileceğiniz bazı adımlarda size yol göstereceğim.

Sosyal medya stratejileri hakkında daha iyi kararlar almak ve sonuçlarını bunalmış hissetmeden ölçmek isteyen çevrimiçi markalar için sosyal medya analiz aracımız Buffer Analyze’ı tanıtmaktan heyecan duyuyoruz.

Buffer Analyze: Buffer'ın Facebook ve Instagram Analytics ve Raporlama Aracı

Instagram, Facebook ve Twitter’da takipçi sayınızı ve etkileşiminizi artırmak için Buffer Analyze’ı nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Verilere dayalı bir sosyal medya stratejisinin anahtarı, hedef kitlenizi ve kendi içeriğinizi anlamaktır. İkisi el ele çalışıyor.

Hedef kitlenizi anladığınızda, onların beğeneceği içerikler oluşturabilir ve içeriğinizin performansını ölçerek hedef kitlenizin tercihlerini öğrenebilirsiniz.

Erişiminizi ve etkileşiminizi artırmak için sosyal medya analiz araçlarıyla yapabileceğiniz birkaç şey var – aşağıda bunları günlük, haftalık ve aylık olarak yapmanız gerekenlere ayırdım.

1. En son sosyal medya gönderilerinizi takip edin

Sosyal medya yöneticilerinin, en son gönderilerinin nasıl çalıştığını görmek için Instagram profillerini ve Facebook Sayfalarını düzenli olarak kontrol etmeleri yaygın bir durumdur. Bu genellikle iki ayrı uygulamayı günde birden çok kez kontrol etmek anlamına gelir.

Acıyı kendimiz deneyimleyerek, sosyal medya yöneticilerinin en son gönderilerini takip etmesinin daha kolay bir yolu olup olmadığını merak ettik.

Buffer Analyze hesabınızın ana sayfasında, Instagram profilinizde ve Facebook Sayfanızda en son beş gönderinizi görebilirsiniz. Ayrıca her gönderinin erişim ve etkileşim oranını hemen görebilirsiniz. Bir gönderiye ilişkin daha fazla metrik görmek için resmin üzerine tıklamanız yeterlidir.

Ne sıklıkla gönderi paylaştığınıza bağlı olarak, son gönderilerinizin nasıl performans gösterdiğine dair hızlı bir güncelleme almak için Buffer Analyze hesabınıza günde birkaç kez girebilirsiniz. Bunu günde en az iki kez – bir kez günün başında ve bir kez de sonunda – yapmanızı tavsiye ederim.

2. En iyi gönderilerinizi inceleyin

Her haftanın sonunda (veya yeni bir haftanın başında) sosyal medya gönderilerinizi incelemek, hangi gönderilerin hedef kitlenizde yankı uyandırdığını (en yüksek katılım oranı) ve hangilerinin çok geniş bir alana yayıldığını (en yüksek erişim) öğrenmenizi sağlar. Bu verilerle daha sonra yeni hafta için sosyal medya içeriğinizi planlayabilirsiniz.

Buffer Analyze’da, öne çıkarılan Facebook ve Instagram gönderileri dahil olmak üzere sosyal medya gönderilerinizin ayrıntılı bir dökümünü alırsınız.

Her gönderi için, hedef kitlenizin gönderilerinize nasıl tepki verdiğini anlamanıza yardımcı olacak tüm temel metrikleri alırsınız:

 • beğeni sayısı
 • yorum sayısı
 • Gösterimler
 • Ulaşmak
 • Nişan oranı.

Her hafta en iyi gönderilerinize – en yüksek katılım oranı veya en yüksek erişim – bir göz atmanızı ve bu kadar iyi performans göstermelerine neyin yardımcı olduğunu çıkarmaya çalışmanızı tavsiye ederim. Yaratıcı mı? Ya başlık? Bunu haftadan haftaya yapmak, kitlenizin markanızdan ne görmeyi sevdiğine dair iyi bir fikir oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.

Profesyonel ipucu:

Facebook’ta en iyi performans gösteren gönderilerinizi öne çıkarmak, erişiminizi artırmanın harika bir yoludur. Bu gönderiler, hedef kitleniz arasında zaten iyi performans gösterdi ve doğru reklam hedeflemesi yapıldığında muhtemelen daha fazla insanda yankı uyandıracak. Facebook’ta hangi gönderilerin öne çıkarılacağını seçmenin en sevdiğimiz yolu, en yüksek etkileşim oranına sahip gönderileri seçmektir. Bu tür gönderilerin öne çıkarıldığında düşük etkileşim oranına sahip gönderilerden çok daha iyi performans gösterdiğini gördük.

Buffer Analyze, gönderilerinizin etkileşim oranını otomatik olarak hesaplar. En iyi gönderilerinizi bulmak için en son gönderilerinizi etkileşim oranına göre kolayca sıralayabilir, “Gönderiyi Görüntüle”yi tıklayabilir ve Facebook’ta öne çıkarabilirsiniz.

Instagram gönderileriniz için verilerin yanı sıra Buffer Analyze, sosyal medya analiz araçlarından biridir. Instagram Hikayeleri analitiği sağlayın.

Buffer Analyze, bireysel Instagram Hikayeleri için erişim ve tamamlanma oranını ve seçtiğiniz dönem içinde yayınladığınız tüm Instagram Hikayeleri için toplam gösterim ve ortalama erişim gibi genel metrikleri paylaşır.

Bu, Instagram Stories analizinin ilk versiyonumuz ve geri bildirimlerinizle daha iyi hale getirmek istiyoruz. Herhangi bir fikriniz varsa bana alfred@buffer.com adresinden e-posta göndermekten çekinmeyin. Teşekkürler!

3. Erişiminizi anlayın

Başarılı bir sosyal medya stratejisinin büyük bir kısmı doğru kitleye ulaşmaktır.

Ürününüzle ilgilenecek küçük bir gruba (1.000~) ulaşmak, ürününüzü dikkate bile almayan büyük bir gruba (1.000.000~) ulaşmaktan daha değerlidir.

Ancak sosyal medyada doğru insanlarla bağlantı kurduğunuzdan nasıl emin olabilirsiniz?

Verilerinize göz atabilmeniz ve “Hayranlarımızın çoğunluğu, Londra’da yaşayan, 25-34 yaşları arasındaki kadınlar, tam olarak ulaşmak istediğimiz hedef kitle budur” diyebilmeniz gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden Analiz’e bir kitle genel bakışı oluşturduk:

Buffer Analyze ayrıca hedef kitlenize ulaşmak için içeriğinizi veya yayınlama stratejinizi hassaslaştırabilmeniz için hedef kitlenizin daha ayrıntılı bir dökümüne sahiptir.

Örneğin, hedef kitlenizin çoğu hedef yerinizde değilse, o saat dilimindeki göz atma davranışıyla eşleşen yerel hashtag’ler veya yayınlama zamanları deneyebilirsiniz.

Burada dikkate alınması gereken başka bir şey var:

Instagram ve Facebook reklamları, cinsiyet, yaş, konum, ilgi alanları ve daha fazlasını içeren çok kesin hedefleme sunar. Ayıracak bütçeniz varsa, hayran demografinizi buna göre değiştirmek için bazı reklamlar yayınlayabilirsiniz.

Hayran demografinizi değiştirmek zaman alır. Sonuç olarak, hedef kitle verilerinizi her gün veya hafta yerine her ay kontrol etmeniz mantıklı olacaktır.

4. Gönderme stratejinizi hassaslaştırın

Sosyal medya stratejisi hakkında aldığımız en yaygın sorular:

 • Göndermek için en iyi zaman nedir?
 • Ne yayınlamalıyım?
 • Ne sıklıkla paylaşım yapmalıyım?

Hızlı sorumluluk reddi: Göndermek için evrensel bir en iyi zaman yoktur. Bu soruların cevapları kendi markanıza özel çünkü benzersiz bir hedef kitleniz var.

Geçmişte, sosyal medya yöneticilerine her zaman verilerini yerel analitikten veya Buffer Publish’ten indirmelerini, bir Google E-Tablosuna (veya oluşturduğumuz bir şablona) aktarmalarını ve yayınlama stratejilerini manuel olarak belirlemelerini tavsiye etmiştik.

Bunun sıkıcı olabileceğini anladık!

Bu nedenle, bu önerileri doğrudan Buffer Analyze hesabınıza yerleştirdik. Buffer Analyze, geçmiş gönderilerinizi inceleyerek size en yüksek etkileşim oranını sağlayan günü, gönderi türünü ve sıklığı söyler. Instagram için Buffer Analyze, en yüksek erişim için gönderi yayınlamak için en iyi zamanı da söyler. Artık manuel hesaplama yok!

Buffer Analyze, işleri sizin için daha da kolaylaştırmak için size doğrudan önerilerde bulunur. Çizelgeleri kendiniz incelemek zorunda bile değilsiniz.

Sosyal medya paylaşım stratejiniz sık sık değişmemeli, çünkü hedef kitlenizin davranışı oldukça sürekli kalmalı. Bu nedenle, Buffer Analyze’daki Yanıtları kontrol etmek ve (gerekirse) gönderme stratejinizi ayda bir kez ayarlamak yeterli olacaktır.

5. Sonuçlarınızı bildirin

Son olarak, işletmeye kattığınız değeri düzenli olarak göstermek için her hafta veya ayda bir sonuçlarınızla ilgili raporlar oluşturmak iyidir.

Buffer Analyze ile iki tıklama kadar kısa bir sürede profesyonel raporlar oluşturabilirsiniz. Buffer Analyze’daki her modülde, bunu raporunuza hızlı bir şekilde eklemenizi sağlayan bir “Rapora Ekle” düğmesi bulunur. Hem Instagram profilinizden hem de Facebook Sayfanızdan modülleri tek bir rapora ekleyebilirsiniz.

Tampon Analizi: İki tıklamayla rapor oluşturun

Raporlar için üç hızlı ipucu:

 1. Otomatik olarak güncellenen raporlar: Sabit bir tarih aralığı seçtiyseniz (ör. son 7 gün veya 28 gün), raporunuz her gün kendini otomatik olarak günceller – böylece her seferinde manuel olarak rapor oluşturmanız gerekmez.
 2. Diğer raporları güncellemenin hızlı yolu: Özel bir tarih dönemi seçtiyseniz, raporu sıfırdan yeniden oluşturmak zorunda kalmadan, raporu güncellemek için tarihleri ​​değiştirebilirsiniz. Örneğin, sosyal medya yöneticimiz Bonnie’nin iki haftada bir kontrol ettiği bir Instagram Sprint raporu var.
 3. Analitik kontrol paneli: Buffer Analyze’da raporları kullanmanın bir başka harika yolu da düzenli olarak ihtiyaç duyduğunuz tüm verileri tek bir raporda toplayarak onu bir pano haline getirmektir. Bu, sizi bu verileri her zaman bulmak için Buffer Analyze hesabınızda gezinmekten kurtarır.

Sosyal medya sonuçlarınızı ne sıklıkla rapor edeceğiniz, sosyal medya stratejinize bağlıdır. Örneğin, sosyal medya hedeflerimizi iki haftada bir belirlediğimiz için raporları iki haftada bir paylaşıyoruz. Aylık hedefler belirlerseniz, ayda bir raporlama yapmak da işe yarar!

Markanızı büyütmek ve hayranlarınızla etkileşim kurmak için verileri kullanın

Sosyal medya içeriğiniz ve paylaşım stratejiniz ile karanlıkta çekim yapmamalısınız. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilerek, katılımınızı ve takibinizi artırmak için taktiklerinizi ve stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

Sizlerle bu yolculuğun bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz. Buffer Analyze ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, bize ulaşmaktan çekinmeyin. sosyal medya.[ad_2]

Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı