instagram

İlham Veren Instagram Eşantiyonları Çalıştırmak için Müthiş İpuçları

Instagram etkileşimini artırmanın ve platformda görünürlüğü artırmanın en iyi yollarından biri, bir eşantiyon kampanyasına ev sahipliği yapmaktır. Instagram’daki yüksek rekabet seviyesi göz önüne alındığında, markanız hakkında farkındalığı artırmak oldukça zor olabilir. Eşantiyonlar, yalnızca mevcut takipçilerinizi memnun etmek için değil, aynı zamanda yenilerini çekmek için de etkili bir pazarlama stratejisi olduğunu defalarca kanıtlamıştır. Bir Instagram çekilişinin temel dayanağı, takipçilere önceden belirlenmiş bazı gereksinimler karşılığında ücretsiz bir şey verilmesidir.

Neden bir çekilişe ev sahipliği yapmayı düşünmelisiniz?

İyi planlanmış bir Instagram çekiliş etkinliği, potansiyel olarak hedef kitlenizi büyütmenize yardımcı olabilir. Ayrıca takipçilerinizin sadakatini artırabilir ve daha iyi bir marka katılımı sağlayabilir. Eşantiyon etkinlikleri, takipçilerinizle daha kişisel ilişkiler kurmak için mükemmeldir

 • Daha güçlü ilişkiler kurmak: Eşantiyonlara ev sahipliği yapmak, izleyicilerle daha samimi ve duygusal bir bağ kurmanıza yardımcı olur.
 • Yeni takipçiler çeker: Instagram eşantiyonları barındırmak, çok hızlı bir şekilde yeni takipçiler kazanmanıza yardımcı olabilir. Tek bir yarışmanın takipçi sayısını neredeyse yüzde 70 artırabileceği bulundu.
 • Marka imajını geliştirmek: Eşantiyon marka imajınızı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Yaklaşan bazı ürün veya özellikleri hediye etmek için bir yarışma düzenlenebilir. Bu, takipçilerin marka içeriğini paylaşmasına ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği göndermesine olanak tanır.

Başarılı bir Instagram Giveaway’e nasıl ev sahipliği yapılır?

İnsanlara ilham veren bir Instagram çekilişini yürütmek için belirli bir miktarda planlama var. Kişi, çekilişle elde etmek istedikleri sonucu net bir şekilde anlamalıdır. En iyi sonuçları elde etmek için çekilişle ilgili her kararı iş hedeflerinize bağlamak önemlidir. Aşağıda süreçte yer alan adımlardan bazıları verilmiştir.

1. Hediye ödülünün seçilmesi

Sürecin ilk ve en önemli adımı, ödül olarak dahil etmek istediğiniz ürün, deneyim veya hizmeti seçmektir. Bu ürün, bu etkinlikten elde etmek istediğiniz hedefe bağlı olarak seçilmelidir. Marka tanıtımı ise, bir ürün hediye olarak kullanılabilir. Alternatif olarak, bir buluşma, tatil veya spa günü şeklinde deneyimler sunabilirsiniz. Anahtar, kitlenizin seveceği bir hediye seçmektir.

Hedef kitlenin marka için Instagram etkileşimini artırması için ödülün cazip olması gerekir. Sadece marka üzerinde değil, aynı zamanda değerli olan bir şey sunmak en iyisidir. Bunu belirlemenin en iyi yolu, ilgi alanı hedefleme olarak bilinen bir yöntemdir. Burada, takipçilerinizle daha alakalı içerik türleri hakkında size fikir verebilecek Instagram Insights’ı inceleyebilirsiniz.

2. Instagram yarışmasının amacını belirleyin

Hediye yarışmasına ev sahipliği yapmak için ancak etkinliğin hedefini belirledikten sonra etkili bir strateji geliştirebilirsiniz. Bir çekilişe ev sahipliği yapmanın amacı, takipçi sayısını artırmaktan satışları artırmaya veya web sitesi trafiğini artırmaya kadar her şey olabilir.

3. Giriş kriterlerini belirleme

Hediyeniz için giriş kriterlerini belirlemenin sayısız yolu vardır. Bu aynı zamanda nihai hedefinize de bağlıdır. Takipçilerinizi arttırmanın yollarından biri, mevcut takipçilerinizden çekilişi almak için arkadaşlarının adını etiketlemelerini istemektir. Eşantiyona ev sahipliği yapmak için bir markayla ortaklık yaptıysanız, çekiliş ürünü karşılığında hedef kitlenizden marka sayfasını takip etmelerini isteyebilirsiniz.

4. Hediyenizi oluştururken Instagram’ın yönergelerini kullanın

Hediye etkinliğinizin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamak için Instagram tarafından bu konuda belirlenen yönergeleri takip etmek en iyisidir. Aşağıda, çekiliş yarışmasını düzenlerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır.

 • Eşantiyon kurallarını net ve kesin terimlerle listeleyin
 • Uygunluk kriterlerini belirleyin
 • Yaş, uyruk vb. ile ilgili her türlü düzenleme hakkında bilgi eklemeyi unutmayın.

Bu bilgi ideal olarak gönderinin başlık veya yorum bölümüne dahil edilmelidir.

5. Marka ortaklığı

Bir eşantiyon etkinliğine ev sahipliği yapmak için bir markayla ortaklık yapmak birçok fayda sağlar. Bir kişinin hesabına trafik çekmenin harika bir yolu olabilir ve ayrıca yeni ortaklar ve emsal markalarla uyum sağlama fırsatı sunar. Yeni markalar bile kendi marka imajlarını güçlendirmek için birbirleriyle ortak olabilir.

6. Hashtag’leri dahil edin

Çekiliş gönderisine hashtag’leri dahil etmek, platformdaki görünürlüğünü artırmaya yardımcı olabilir. Hesabınızı keşfetme kanalında öne çıkaran ilgi çekici ve yaratıcı hashtag’ler, çekiliş hakkında farkındalık yaratmanıza yardımcı olabilir.

7. Bir zaman sınırı ekleyin

Hediye için bir zaman sınırı belirlemek, takipçiler arasında bir aciliyet duygusu yaratmaya yardımcı olduğu için son derece önemlidir. Ayrıca onlara yarışmaya hızlı bir şekilde katılmaları için bir teşvik sağlar. Süre sınırını çekiliş gönderisinin başlığına veya hikayelere ekleyebilirsiniz. Belirtilen süre geçtikten sonra yarışmanın kapandığını duyuran bir gönderi oluşturabilirsiniz.

8. Hediye yarışmasını teşvik etmek

Diğer sosyal medya platformlarını, onları Instagram gönderisine bağlayarak çekilişi tanıtmak için kullanabilirsiniz. Gönderinin insanların çoğunluğu tarafından görülmesini sağlamanın en iyi yolu, lansmanı, kullanıcıların içerikle etkileşim kurma olasılığının en yüksek olduğu belirli zamanlarda planlamaktır. Daha geniş bir kitleyi çekiliş yarışmasından haberdar etmek için Instagram’daki reklam özelliğini de kullanabilirsiniz. Yarışmaya katılmanın ne kadar kolay olduğu ile ilgili ayrıntıları eklemek önemlidir. Amaç yalnızca izleyicileri çekmek değil, aynı zamanda gönderinin kaydolma olasılığı en yüksek kişilere ulaşmasını sağlamaktır.

9. Sonuçların Takibi

Hediye yarışması sona erdikten ve kazanan seçildikten sonra, etkinliğin başarısını yeniden değerlendirmenin zamanı geldi. Çekiliş sürecinin önceden belirlenmiş hedef üzerindeki etkisini gözlemleyerek gelecekte daha iyi ve daha başarılı bir çekiliş Instagram kampanyası tasarlayabilirsiniz. Keşif ve Etkileşim raporlarında bilgi veren Instagram Insights’a bakarak etkinliğin başarısını değerlendirebilirsiniz.

Ortak Instagram Hediye Fikirleri

Hediyenizin amacına karar verildikten sonra, Instagram hediye yarışmasına ev sahipliği yapmanın birçok yolunu seçebilirsiniz. Genel olarak, katılımcıların yarışmaya katılabilmeleri için bazı işlemleri tamamlamaları gerekmektedir. Bu eylemler için bazı fikirler aşağıdadır.

 • Kazanmak için beğen : Bir çekiliş düzenlemenin en yaygın yollarından biri olan kazanmaya yönelik bir yarışma, takipçilerin yarışmaya katılma şansı elde etmek için belirli bir gönderiyi beğenmelerini gerektirir. Bu, nihayetinde etkileşimi artırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Arkadaşını etiketle : Bu yöntemde takipçilerinizden çekiliş gönderisinin yorum bölümünde bir arkadaşını etiketlemelerini isteyebilirsiniz. Bunu yaparak yarışmaya katılmaya hak kazanırken, etiketlenen kişiler şeklinde yeni takipçiler kazanmış olacaksınız.
 • Beğenin ve paylaşın : Bir çekiliş düzenlemenin başka bir yolu da takipçilerden çekiliş gönderisini beğenmelerini ve ardından yeniden yayınlamalarını istemektir. Bununla, sayfanızın görünürlüğünü artırabileceksiniz.
 • Kazanmak için takip et : Bu popüler taktik, yalnızca çekiliş ödülünü kazanma şansı karşılığında hedef kitlenizden marka sayfasını takip etmelerini ister. Takipçi sayısını arttırmanın en kolay yollarından biridir.
 • Fotoğraf yarışması : Bu, bir çekilişe ev sahipliği yapmanın en yaratıcı yollarından biridir. Takipçilerden, tanıtmak istediğiniz belirli bir ürün veya hizmeti kullanarak kendilerinin bir fotoğrafına katkıda bulunmalarını isteyebilirsiniz. Platform genelinde görünürlüğünü artırmak için takipçilerden markanızla ilgili hashtag’leri eklemelerini isteyebilirsiniz.
 • ‘Caption this’ : Sosyal medya platformlarındaki en yeni trend ‘Caption this’. Bunda, bazı gönderilerle ilgili başlık boş bırakılır ve kullanıcılar yorumlarda başlık için önerilerde bulunur. Takipçilerinizle etkileşimi artırmak için ‘bu kazanmak için altyazı’ çekilişini deneyebilirsiniz.

Instagram Eşantiyonları için Araçlar

Bugünlerde piyasada Instagram çekilişini planlamanıza ve yürütmenize yardımcı olabilecek birkaç araç var. Onlardan bazıları-

 • Woorise : Bu, Instagram kampanyasını hem Instagram’da hem de web sitenizde yayınlamanıza olanak tanır.
 • SweepWidget : Hediyeyi SweepWidget açılış sayfasında tanıtabilirsiniz. 90’dan fazla giriş yöntemine sahiptir ve Instagram ve Facebook dahil olmak üzere 30’dan fazla sosyal medya platformuna bağlanabilir.
 • Gleam : Yarışmalar oluşturmayı ve gerçek zamanlı olarak izlemeyi kolaylaştırır.
 • Wishpond : Hediyeleri ve yarışmaları otomatikleştirir ve daha iyi potansiyel müşteriler oluşturur.
 • Shortstack : Planlamadan yürütme aşamasına kadar tüm çekiliş yarışmasını yürütmek için hepsi bir arada araç
 • Vyper : Bu, özellikle tavsiye kampanyalarını yönetmek ve eşantiyon yarışmaları düzenlemek için tasarlanmıştır.
 • Viral Döngüler : Bu, lansman öncesi bekleme listesi, e-posta kampanyaları ve eşantiyonları barındırmak için yönlendirme araçları gibi birçok özelliğe sahiptir.

Markanızın büyümesini teşvik etmek için Instagram çekilişlerine ev sahipliği yapmaya başlayabilirsiniz. Bu makalede verilen çerçeveyi ve ipuçlarını takip ederek, insanlara ilham verecek bir çekiliş yarışmasını başarıyla gerçekleştirebileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı