instagram

How To Save Time Planning and Creating Social Media Content

[ad_1]

İçerik oluşturmanın zaman alıcı olduğu inkar edilemez. Ne yayınlayacağınızı düşünmeniz, bir grafik oluşturmanız, bir başlık yazmanız, hashtag’ler seçmeniz, içeriği yayınlamanız ve yorumlarda hedef kitlenizle etkileşim kurmanız ve ardından hepsini tekrar tekrar yapmanız gerekir.

Sosyal medya içeriği oluşturmanın zorlukları göz korkutucu gelse de, sürekli olarak görünmenin işletmeniz için büyük faydaları vardır. Değerli içeriği tutarlı bir şekilde yayınlayarak şunları yapabilirsiniz:

 • Kitlenizi büyütün
 • Marka bilinirliğini artırın
 • Sektörünüzde otorite oluşturun
 • Etkileşimi iyileştirin

Yukarıda listelenen avantajlardan herhangi birini elde etmek istiyorsanız, zaman planlamak ve sosyal medya içeriği oluşturmak için sürdürülebilir bir strateji bulmaya değer. Bunu başarmanın anahtarı iki yönlüdür: önceden planlama ve toplu olarak çalışan içerik oluşturma.

@stilclassics

Çoklu Görev—Uyarıcı Bir Öykü

Hepimizin yaptığı bir şey hakkında konuşmak için biraz zaman ayıralım: çoklu görev. Çoklu görev genellikle “her şeyi” yaptığınız için üretken hissettirir, ancak gerçekte çoklu görev yapabileceğiniz en az üretken şeylerden biridir.

tahmin edilmiştir ki nüfusun sadece %2’si çoklu görevde gerçekten yetkin. Görevden göreve geçtiğinizde, bir görevi tamamlamak aslında %50 daha uzun sürer. (John Medina, Beyin Kuralları).

“Nüfusun sadece %2’si aslında çoklu görev konusunda yetkin.”

Peki, yetkin çok görevli olmayan %98’imizin yapması gereken nedir? Konu sosyal medya içeriği oluşturmaya geldiğinde yanıt, bir sistem ve toplu çalışma oluşturmaktır. Aşağıda, sosyal medya içeriğinizi planlamak ve oluşturmak için zamandan tasarruf etmek için her ay tekrarlayabileceğiniz bir işlem bulunmaktadır.

İçerik Planlama Süreci

Her ay, bir sonraki ay için sosyal medya içeriğinizin haritasını çıkarmak için zaman ayırın. Tüm ay boyunca ele almak istediğiniz içerik konularını ana hatlarıyla belirleyerek içeriğinize daha yüksek bir seviyeden bakabilir ve içerik planınız konusunda daha stratejik olabilirsiniz. Her ay 1-2 saatinizi gelecek ay için içeriğinizin haritasını çıkarmak için harcamayı planlayın.

İçeriğinizin haritasını çıkarmak için her ay 1-2 saat harcamayı planlayın

İçerik planınıza dahil etmeniz gerekenler:

 • Mesaj sayısı. Her hafta ne sıklıkla gönderi paylaşıyorsunuz (veya göndermek istiyorsunuz)? Kalite ve tutarlılığın gönderi sayısından daha önemli olduğunu unutmayın. Uzun vadede sürdürebileceğiniz bir programa ve sıklığa bağlı kalın.
 • Hedefler. Ay için genel iş hedefleriniz nelerdir? İçeriğiniz bu hedefleri nasıl destekleyebilir?
 • Herhangi bir önemli tarih. Yeni bir ürün veya hizmet lansmanınız veya bir etkinliğiniz mi var? Bunları önce planınıza ekleyin, böylece çevrelerindeki destekleyici içeriği doldurabilirsiniz.
 • “Kutlamak” istediğiniz sosyal medya tatilleri. Sosyal platformlarınızda kutlamak istediğiniz alakalı sosyal medya tatilleri var mı? Bu liste bu tür tatillerle ilgili iyi bir özet var veya her zaman sektörünüze özgü olanları araştırabilirsiniz.

Bu içerik yol haritasıyla, her hafta hangi içeriğin oluşturulması gerektiğini bilerek aya güvenle girebilirsiniz (daha fazlası için).

Ne Tür Sosyal Medya İçeriği Oluşturmalısınız?

Sosyal medya içeriği söz konusu olduğunda en büyük zorluklardan biri ne gönderileceğini bilmektir. Sosyal medya için içerik oluştururken, çeşitli içerik türlerini paylaşmak önemlidir. İçeriğiniz eğitmeli, eğlendirmeli veya satmalıdır.

Aşağıda, eğiten, eğlendiren ve satan içeriği dengeleyen birkaç işletme örneği verilmiştir.

kurşun geçirmez (@kurşun geçirmez)

Kurşun geçirmez, içeriklerinde eğlence, eğitim ve satışları çok iyi dengeler. Ürünlerini öne çıkarıyorlar, tarifleri paylaşıyorlar ve SSS’leri yanıtlıyorlar ve komik, ilişkilendirilebilir GIF’ler oluşturuyorlar.

ekran görüntüsü Kurşun geçirmezın Instagram profili.

Shopify (@shopify)

Shopify, müşterilerinin ilham verici kişisel hikayelerini paylaşır, sorular sorarak sohbeti ve etkileşimi teşvik eder ve “nasıl” ve “neden” motive edici yaşam tüyolarıyla video içeriği paylaşır.

ekran görüntüsü Shopifyın Instagram profili.

Flodesk (@flodesk)

Flodsesk, yeni özellikleri vurgular, e-posta pazarlaması için ipuçlarını ve en iyi uygulamaları paylaşır ve “şu mu bu mu” ve “bunu tercih eder miydiniz?” sorularını sorarak hedef kitlelerinin katılımını teşvik eder. sorular.

ekran görüntüsü Flodeskın Instagram profili.

İçeriğinizi tüm ay için planlamanın bir başka avantajı da, paylaşacağınız içerik türlerini daha iyi dağıtıp planlayabilmenizdir. Gönderecek bir şeyler bulmak için çabalamak ve potansiyel olarak çok fazla satış odaklı gönderi veya çok fazla komik mem göndermek yerine, önceden planlama yapmak, gönderdiğiniz şeylerle daha bilinçli ve stratejik olmanızı sağlar. Bu, kitlenizde bilgi, beğeni ve güven faktörünü oluşturan, onlara hizmet eden ve nihayetinde onları dönüştüren tüm işaretleri yakalamanızı sağlar.

Haftada dört gönderi paylaşmak istediğinizi varsayalım. İçerik türlerinizi dengelemek için her hafta iki eğitici gönderi, bir satış odaklı gönderi ve bir eğlenceli gönderi paylaşabilirsiniz. Ay içeriğinizi planlarken, içerik fikirlerinizi o kadans ve akışa göre eklemeye başlayabilirsiniz.

Bonus ipucu: Sürecin bu adımının yüksek teknoloji olması gerekmez. Basitçe aylık bir takvim kullanın (birini şu adresten yazdırabilirsiniz: Print-a-Calendar.com Eğer yoksa) ve yapışkan notlar ve bir kalem alın ve içerik konularınızı not almaya başlayın. Bu süreç, içeriğinizi daha iyi dengelemek ve dağıtmak için işleri gerektiği gibi hareket ettirmenize olanak tanır. Alternatif olarak, bir Google takviminde dijital biçimde veya aşağıdaki gibi bir yazılımda plan yapabilirsiniz. asana, Trelloveya pikap. Sizin için en uygun olan aracı seçin, böylece onu kullanma olasılığınız artar.

İçeriği planlarken, içeriğin aşırı karmaşık olması gerekmediğini hatırlamak önemlidir. İdeal hedef kitleniz için değerliyse gerçekten her şey memnun olabilir. Bilginizi paylaşın, izleyicilerinizi perde arkasına alın, ekibinizi tanıtın, müşteri referanslarını veya incelemelerini paylaşın, sık sorulan soruları yanıtlayın. Kitlenizin can attığı içgörüye sahip olduğunuzu bilin – sizi takip etmeyi seçtiklerinde bunu size söylediler.

Toplu Çalışma ile İçerik Oluşturmayı Kolaylaştırın

Toplu çalışmaya ve taktiğin içerik planlamasına nasıl uygulanacağına geri dönelim.

Toplu İş Nedir?

Toplu çalışma, oldukça odaklanmış, konuya özel bir çalışma şeklidir. Toplu çalışma yaparken, çalışmanızı farklı saatlere/günlere böler ve her seferinde yalnızca bir şeye odaklanırsınız. Toplu çalışma hayatınızın ve işinizin tüm alanlarına uygulanabilir, ancak burada içerik oluşturmak için nasıl kullanılacağına odaklanacağız.

Buradaki fikir, her seferinde bir göreve odaklanarak, bir akış durumu üretkenliğiniz ve yaratıcılığınız gerçekten geliştiği zamandır. Sonuç, daha kısa sürede daha kaliteli içeriktir. Bir kazan-kazan!

1. Adım: Bir Aylık İçerik Planlayın

Yukarıda özetlendiği gibi, sosyal medya içeriği planlamanın ve oluşturmanın ilk adımı, tüm ayın içerik haritasını çıkarmaktır.

Aylık içerik planınızın ve yol haritanızın hazır olduğunu varsayarsak, bulmacanın içerik oluşturma parçasını kolaylaştırmak için her hafta aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

fotoğrafı çeken @stilclassics.

2. Adım: Tüm Görsel İçeriği Oluşturun

İçerik yol haritanız ile hafta için hangi görsellerin oluşturulması gerektiğine karar verin. Stok fotoğraflarından, özel grafiklerden, videolardan, Makaralardan, kapak görsellerinden vb. ihtiyacınız olan her şeyin bir listesini yazın.

Listeyi aldıktan sonra, oluşturmaya başlama zamanı. Özel markalı grafikler için aşağıdaki gibi bir araç kullanabilirsiniz: canva. Her hafta farklı içeriklerle kolayca özelleştirebileceğiniz bir şablon kitaplığı oluşturun (veya satın alın). Bu, markanızı tutarlı tutar ve her hafta sıfırdan tasarımlara başlamak yerine size zaman kazandırır.

fotoğrafı çeken canva.

3. Adım: Tüm Altyazıları Yazın

Altyazıların oluşturulması uzun zaman almak zorunda değildir. Altyazıları gruplayarak ve bir altyazı formülünü izleyerek, hedef kitlenizi dönüştüren altyazıları hızla yazabilirsiniz. İyi bir başlık şunları içermelidir:

 • kanca: Dikkatlerini hemen toplayın. Altyazınızın ilk 7-14 kelimesini bir e-posta konu satırı gibi düşünün. Kitlenizi “daha ​​fazla oku”yu tıklamaya teşvik etmelisiniz.
 • Değer: Vaat ettiğiniz şeyi yerine getirin ve eğiten, eğlendiren veya satan içeriği paylaşın.
 • Eylem çağrısı: Hedef kitlenize daha sonra ne yapmalarını istediğinizi söyleyin (yani paylaşın, beğenin, yorum yapın, tıklayın, satın alın, kaydolun, etiketleyin, vb.). Kitlenizin takip etme olasılığını artırmak için harekete geçirme çağrılarınızı basit ve eğlenceli tutun.
Fotoğraf: Unsplash aracılığıyla Luke Southern

4. Adım: Gönderileri Planlayın

Artık görsellerinize ve altyazılarınıza sahip olduğunuza göre, gönderilerinizi içerik takviminize göre planlamanın zamanı geldi. Buffer’ın Yayınlama aracını kullanarak Ayarlar’a gidin ve gönderi planınızı ayarlayın.

Ardından sıranıza gidin, resimleri sürükleyip bırakın ve başlıkları kopyalayıp/yapıştırın ve “Gönderiyi Planla” veya “Sıraya Ekle”yi tıklayın. Gönderinin türüne bağlı olarak, gönderiniz ya planlanan zamanda otomatik olarak yayınlanır ya da planlanmış zamanda kendiniz yayınlamak için bir anında iletme bildirimi alırsınız.

Adım 5: Hashtag’leri ekleyin (Instagram’a gönderiyorsanız)

Instagram’da paylaşım yapıyorsanız, gönderinizi planladığınızda, gönderinizin ilk yorumuna 30’a kadar hashtag ekleme seçeneğiniz de vardır. Buffer’ın hashtag yöneticisi, hashtag gruplarını doğrudan platformda kaydetmenize olanak tanır. Bu, gönderinize eklemek için doğru hashtag gruplarını seçmeyi kolaylaştırır. Kullanıldığında düşünceli ve stratejikhashtag’ler, içeriğinizin erişimini genişletmenin harika bir yoludur.

İçeriğinizi Önceden Planlamanın ve Programlamanın Avantajlarından Yararlanın

Sürekli “Ne yayınlamalıyım?” diye merak etmek zorunda olmadığınızı hayal edin. İçeriği önceden planlama ve programlama alışkanlığı kazandıkça, çabalarınızın karşılığını almaya başlayacaksınız. İçerik stratejiniz yalnızca size fayda sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda kendinize zaman kazandıracak ve sosyal medya içeriğiyle ilgili stresi azaltacaksınız. “Yalnızca yayınlamak için yayınlamak” yerine, bir içerik gruplandırma rutini benimsemek, “içerik bölgenizde”yken yüksek kaliteli içerik oluşturmanıza ve bunu sosyal medya stratejinize göre planlamanıza olanak tanır.

İçeriği önceden planladığınızda, içeriğiniz genel işletme hedeflerinizi daha iyi destekleyebilir. Tanıtmak istediğiniz bir ürününüz veya hizmetiniz, bir etkinliğiniz veya bir şirket dönüm noktanız varsa, önceden planlama yapmak, bu hedefleri destekleyen stratejik sosyal medya içeriği oluşturmak için geriye doğru çalışmanıza olanak tanır.

Son olarak, içerik oluşturma sürecinde zamandan ve enerjiden tasarruf ederek, işinizin diğer alanlarında daha fazla zaman geçirmenize izin verirsiniz. Bu fazladan zaman, sosyal medya topluluğunuzla bağlantı ve ilişkiler kurmaya veya satış, yönetici görevleri, ağ oluşturma veya ekibinizi büyütme ve hatta kişisel bakım gibi işletmenizin diğer alanlarına harcanabilir. Her ay bu fazladan saatleri neye harcayacağınızı düşünün ve bunu yeni içerik sürecinize bağlı kalmak için motivasyon olarak kullanın.

Sosyal medya işletmeler için güçlü bir araçtır. Önceden planlayarak, sosyal medyayı stratejik ve düşünceli bir şekilde kullanabilirsiniz.[ad_2]

Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı