instagram

Hangi Instagram Filtresinin Hangi Tür İçeriğe Uygun Olduğunu Nasıl Anlarız?

Instagram’da yeni misin? Belki de Instagram içeriğinizin erişimini en üst düzeye çıkarmak istiyorsunuz? Görüntü paylaşım platformunda ne kadar süredir bulunuyor olursanız olun, aşina olmanız gereken bir özellik filtrelerdir. Instagram, gurur verici görüntü ve video filtreleri koleksiyonuyla tanınır. Kendiniz için içerik yayınlıyor veya bir ürün için Instagram pazarlaması yapıyor olabilirsiniz, Instagram filtrelerini kullanmanın içini ve dışını öğrenmek kesinlikle size fayda sağlayacaktır. Sonuçta, kim görsel olarak hoş içeriği görüntülemeyi sevmez ki?  

Uzman Instagram kullanıcıları, IG filtrelerini maksimum potansiyellerinde kullanarak ho-hum bir fotoğrafı estetik bir görsel şahesere nasıl dönüştüreceklerini bilirler. Instagram’ın içerik oluşturma ve paylaşma için sunduğu olanakları kullanmadaki bu ustalık nedeniyle milyonlarca takipçinin keyfini çıkarıyorlar. Siz de sosyal medya platformunda takipçi sayınızı nasıl artıracağınızı öğrenmek istiyorsanız bu makaleyi okumaya devam etmenizi öneririz. İçinde size Instagram filtreleri ve bunları en iyi şekilde nasıl kullanacağınız hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyoruz. 

Instagram Filtrelerini Neden Kullanmalı? 

Fotoğraf filtreleri, sıradan görüntülerin bile gösterişli ve göz alıcı görünmesini sağlamanın ucuz ve ucuz bir yoludur. Instagram, kullanıcılarına aralarından seçim yapabilecekleri yaklaşık 40 farklı yerel filtre sunar ve internette kullanılan en popüler fotoğraf filtreleri arasındadır. Ünlü Instagram kullanıcıları, fotoğraflarını yüklemeden önce çeşitli filtreler kullanma eğilimindedir. Bazı fotoğraf filtreleri, yalnızca kontrast veya parlaklık gibi fotoğrafınızın/videonuzun belirli bir yönünü vurgularken, diğerleri yaklaşımlarında daha kapsamlıdır. Görsel içeriğinizin birçok yönüne hitap edebilir ve kitleniz için daha çekici hale getirebilirler.

En İyi 10 Instagram Fotoğraf Filtresi 

Bu bölümde size Instagram’da en sık kullanılan fotoğraf filtrelerinden 10’unu anlatacağız. Öğrenmek için aşağıyı okuyun.  

Filtresiz

Gerçekten de Instagram’daki en yaygın filtre, fotoğrafınıza hiçbir filtre uygulanmayan “Normal” filtredir. Ancak bu, tüm Insta kullanıcılarının harika fotoğrafçılar veya fotoğraf/video içeriklerini doğal olarak kullanmayı tercih eden kişiler olduğu anlamına gelmez. Hayır, birçok kişi fotoğraflarını Instagram’a yüklemeden önce diğer fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanarak önceden filtreliyor . Sonuç olarak, ayrıca bir Instagram yerel filtresi uygulamalarına gerek yoktur. 

Clarendon

Instagram’daki en popüler ikinci filtre, diğer bir deyişle IG’nin en popüler filtresi Clarendon. Clarendon, görsel içeriğinizin kontrastını ve doygunluğunu biraz artırır. Clarendon başlangıçta IG tarafından bir video filtresi olarak piyasaya sürüldü, ancak daha sonra fotoğrafları düzenlemeyi de teklif etti. Fotoğrafınızın daha parlak alanlarına ışık ekler ve fotoğraflarınızın daha karanlık kısımlarını koyulaştırır. Renklerin öne çıkmasını istediğiniz minimalist bir fotoğrafınız varsa, Clarendon uygulamanız gereken Instagram fotoğraf filtresidir. Fotoğrafı “soğutmasına” rağmen, fotoğrafınızın orta tonlarını koruyarak ten renginizin olabildiğince doğal görünmesini sağlar. Sonuç olarak, özçekimler için de iyi bir fotoğraf filtresidir.

Şemsiye

Başlangıçta yalnızca videolar için tanıtılan başka bir Instagram fotoğraf filtresi olan Gingham, fotoğraflara eski VSCO filtrelerini anımsatan rüya gibi bir görünüm verir. Yenilikçi bir hava vermeniz mi gerekiyor? Anlık görüntülerinize bu eski hissi eklemek için Gingham’ı kullanın.

Juno

Juno, fotoğrafların canlılığını ve kontrastını değiştirerek fotoğrafınızın kırmızılarını ve sarılarını mavilerin üzerinde öne çıkarır.  

Ay

Adını Instagram ekip üyesinin köpeğinden alan Moon, portrelerinize rüya gibi bir vintage görünüm kazandırmak için mükemmel bir fotoğraf filtresidir. Gingham gibi, Ay’ın sadece daha fazla gölgesi var. 

toygarlık

Dış mekan çekimlerinizin ve manzara çekimlerinizin görünümünü iyileştirmeniz mi gerekiyor? Lark’ı kullanın. Lark, pozlamayı artırır ve çekimlerinizin canlılığını azaltır. Mavilerin ve yeşillerin doygunluğunu arttırır ve kırmızıların, morların ve macentaların doygunluğunu azaltır.  

Ludwig

Ludwig, portre fotoğrafları, mimari çekimler ve geometrik tıklamalar için mükemmeldir. Minimalist Instagram filtresi, adını ünlü “az daha fazladır” mantrasını bulan mimar Ludwig Mies van der Rohe’den almıştır.

Reyes

Reyes, görüntüyü desatüre eden, aydınlatan ve eski moda görünmesini sağlayan başka bir IG filtresidir. Yakın plan çekiminizdeki kusurları rötuşlamanız mı gerekiyor? Reyes’i kullanın ve resminize rötuş yapmak için başka bir uygulama kullanmanıza gerek kalmayacak.

Lo-fi

Lo-fi, başlangıcından bu yana popüler bir Instagram filtresi olmuştur. 90’ların çocuklarının bu filtre için kalplerinde özel bir yeri vardır, çünkü ilişki kurabilecekleri bir drama duygusu ekler.  

Aden

Aden, bir fotoğraftaki sert ışıkları yumuşatarak fotoğrafınızın daha az cesur, daha incelikli ve rüya gibi görünmesini sağlar. Retro pastel-y filtresi, Sonbahar çekimleriniz için mükemmeldir.  

Diğer Kullanışlı Instagram Fotoğraf Filtreleri ve Nasıl Kullanılacağı 

uyku

Slumber, fotoğrafınızın üzerinde, renklerin çoğunluğunun doygunluğunu azaltan sarı bir maske oluşturur. Birkaç fotoğrafın eski ve romantik görünmesi mi gerekiyor? Slumber filtresini uygulayın. Slumber, sokak ve doğa fotoğraflarında en iyi sonucu verir.

Krema

Crema, renkleri desatüre ederek ve ten tonlarını yumuşatarak görüntülerin eski görünmesini sağlar. Filtre, yemek fotoğrafçılığı için Instagram kullanıcıları arasında favori. 

sürekli

Perpetua, görüntünüzün sarı ve yeşil tonlarını iyileştiren ve hepsini bir arada aydınlatan bir filtredir. Portre çekimleri için en iyi seçim değil, ancak Perpetua manzaralarınızı gerçekten kalabalığın arasından öne çıkarabilir.

Amaro

Amaro, merkezini aydınlatarak ve kenarlara vinyet efekti ekleyerek fotoğraflarınıza eski bir görünüm kazandırır. Sonbahar fotoğrafları ve sokak fotoğrafları, Amaro filtresiyle en iyi şekilde görünür.

Mayfair

Instagram, Mayfair filtresinin Lux özelliği ile parlak aydınlatılmış görüntüler için kullanılmasını önerir, böylece az pozlanmış resimlerinizin kontrastı otomatik olarak ayarlanabilir.  

Çocuk büyütmek

Yakın plan portre resminizin muhteşem görünmesini mi istiyorsunuz? Yükseliş uygulayın. Fotoğraflarınıza hafif sarı bir ışıltı verir, onu aydınlatır ve ona eski bir his verir. 

Hudson

Kullanıldığında, Hudson görüntünüzdeki renkleri yumuşatır ve vinyet hissi ile “daha soğuk” bir görünüm verir. Bu görüntü filtresiyle şehir manzarasının buzlu bir harikalar diyarı gibi görünmesini izleyin.  

X-Pro II

X-Pro II, kalbi zayıf olanlar için değildir. Fotoğrafınızdaki kontrastı patlatır, vinyetler ekler ve içindeki tüm renklerin önemli ölçüde daha parlak görünmesini sağlar. En iyi sonuçlar için parlak bir manzara çekiminde kullanın. Yakın çekimde cildinizdeki kusurları gerçekten vurgulayabilir ve bu nedenle özçekimler veya portreler için en iyi filtre seçeneği değildir.

sierra

Sierra, vinyet etkisi ve ışıklı merkez etkisi nedeniyle daha koyu görünmesi dışında Rise filtresine çok benzer. Filtre, en çok dış mekan doğa fotoğrafçılığına ve nesne fotoğrafçılığına uygundur. 

Söğüt

Sepya filtresi mi arıyorsunuz? Willow, Instagram’da alacağınız en yakın şey. Renk tonunda tamamen sepya olmayan Willow, siyah-beyaz ve sepya karışımıdır. Yakın plan fotoğraflarınız, kumsal ve makro doğa çekimleriniz için kullanın.

hokka

Resminize biraz ağırlık eklemek için basit bir siyah beyaz filtreye mi ihtiyacınız var? Inkwell’i kullanın. Portre ve manzara çekimleri için eşit derecede iyi çalışır. 

hefe

Galerinizdeki bir doğa çekimine anında doygunluk eklemeniz mi gerekiyor? Instagram’da Hefe filtresini kullanın. Görüntünüzü ısıtarak renk doygunluğu ve biraz vinyet ekler.  

Nashville

Nashville, görüntünüze rüya gibi bir pembe renk tonu ekler ve onu aydınlatır. Görüntüdeki eski okul hissi Nashville’de Valencia’da olduğundan daha belirgin. Fotoğrafınızda retro-vintage bir his mi istiyorsunuz? Nashville görüntü filtresine gidin. 

sutro

Sutro, görüntünüzü koyulaştırır, vinyetler ekler ve biraz puslu görünmesini sağlar. Sutro, görüntünüzdeki kahverengi ve morları da vurgular. Genişleyen cehennem manzaraları, bulutlu gökyüzü ve uçsuz bucaksız denizlerin fotoğrafları için onlara daha fazla gizem katmak için Sutro’yu kullanın. 

Tost makinası

Bu görüntü filtresiyle gün ışığı alan görüntüler harika görünüyor. Tost makinesi aslında görüntülerinizi kızartır ve anında filmde çekilmiş gibi görünmesini sağlar. Sıçrayan merkez, yanmış kenar ve güçlü kırmızı renk tonu düşünün.

Bir Profesyonel Gibi Instagram Filtrelerini Kullanın

Bir süredir Instagram’daysanız ve size sunulan çeşitli filtreleri derinlemesine inceleme şansınız olmadıysa, işte şansınız. Gevşeyin ve vahşi olun! Instagram içeriğinize ihtiyaç duydukları ekstra pizzazz’ı verin. Bunun için daha sonra kendinize teşekkür edeceksiniz. 

Benzer şekilde, Instagram’da yeniyseniz, bu makaleyi de anlayışlı bir okuma bulmuş olmalısınız. Tüm farklı Instagram filtrelerini ve Instagram içeriğinizin en iyi şekilde görünmesini sağlamak için bunları nasıl ustalıkla kullanacağınızı tartışır.

Hepimiz uzman fotoğrafçı değiliz ve işte burada filtreler devreye giriyor, amaçlanan! Instagram filtreleri, Instagram içeriğinizi çekici hale getirir ve daha geniş bir kitleyi gönderilerinize çeker. Bununla birlikte, denemeden önce her birinin ne yaptığı hakkında bilgi sahibi olmanız iyi olur. Sonuçta, IG filtrenizin Instagram yayınınızı yapma veya kırma gücü vardır. Neden riske atalım? Patron gibi IG filtreleri kullanın ve profilinizdeki takipçi sayısını artırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı