“Facebook’u Dağıtmak” Ne Anlama Geliyor?

[ad_1]

Son zamanlarda haberlere dikkat edenler, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyiciler tarafından Facebook’un “dağıtılması” emrinin verilmesi olasılığı hakkında bazı haberler görmüş olabilir. Bu, şirketlerin kendi iyilikleri için çok büyük olduklarına ve piyasada zararlı, rekabete aykırı bir etkiye sahip olduklarına karar verildiğinde kullanılan bir terimdir. Düzenleyicilerin her zaman böyle yetkileri olsa da, çok nadiren kullanılıyorlar ve Facebook’a uygulansaydı, 21. yüzyılda bu şekilde parçalanacak en yüksek profilli şirket olurdu.Aziz yüzyıla kadar. Bununla birlikte, aslında ne anlama geliyor ve bir Facebook kullanıcısı veya reklam ortağı olarak sizin üzerinizde ne gibi bir etkisi olabilir?

Sosyal medya web sitenize erişiminizi kaybetmek üzere olduğunuzdan veya artık reklam veremeyeceğinizden endişe ediyorsanız, bu korkuyu hemen unutun. Facebook web sitesi şirketin ana faaliyet alanıdır ve ne olursa olsun öyle kalacaktır, ancak Facebook’ta sadece sosyal medya ağından çok daha fazlası var – ve birçok yönden Amerikan düzenleyicilerinin onunla yaşadığı sorun bu. Facebook’un Instagram ve WhatsApp gibi şirketleri satın alma biçiminden memnun değiller ve şimdi, önyargılı, tehlikeye atılmış bir pazar olarak gördüklerini yeniden dengelemek amacıyla bu kardeş şirketlerin satışını emredebilirler. O zaman bile, WhatsApp ve Instagram hesaplarınız çalışmaya devam edecekti – değişen tek şey, bir başkasının onlara sahip olması ve bakımını yapmasıydı.

Facebook’un son yıllarda akla gelebilecek hemen hemen her pazarda yer almaya yönelik sürekli girişimleri göz önüne alındığında, böyle bir şeyin her zaman olması muhtemeldi. Facebook, “Facebook İzle” ile Bitcoin ile mücadele edin”Terazi”ve popülaritesinden bir ısırık alın İngiltere slot sitesi Facebook High 5 Casino ile. Bütün bu çabalarda başarılı olamamıştır. Facebook’un ortalama kullanıcı yaşı eskisinden biraz daha yüksek olsa da, pek çok insanı özel harici çevrimiçi slot web sitelerinden uzaklaştırmayı başaramadı. Öğrendikleri gibi, iki milyar kullanıcıya sahip olmak, bu kullanıcıların önemli bir bölümünün platformunuzda çevrimiçi slot oynamak istediği anlamına gelmez. Ayrıca, kripto para biriminizi kullanmak veya buharlaşan içeriği izlemek de istemezler. Başarısız veya yarı başarısız girişimler, düzenleyicilerin ve bekçi köpeklerinin sorun yaşadığı girişimler değil – şirketin başardığı, bu kadar çok tepki çeken girişimler.

Facebook'un Uygulama Ailesi

Facebook, tahmin edilebileceği gibi, onu bölmeye yönelik her türlü girişime karşı savaşacaktır. CEO Mark Zuckerberg, düzenleyicilerin WhatsApp ve Instagram satın alımlarını gerçekleştiği anda değerlendirme ve engelleme şansına sahip olduklarına ve o sırada anlaşmalarda yanlış bir şey görmedikleri için şimdi geri dönme ve yeniden başlama haklarına sahip olmadıklarına inanıyor. onları değerlendir. Muhtemelen bir mahkeme bu konuda karar vermek zorunda kalacak. Gerçekleşse bile – ki uzmanların çoğunluğu pek olası değil – orada Facebook için hala maddi avantajlar olabilir bu, en büyük mülklerinden bazılarının satışıyla birlikte gelir. Zuckerberg’in imparatorluğu o kadar büyük ki, neredeyse organik ve yönetilmesi imkansız hale geldi. Temel faaliyetlere yeni bir odaklanma, daha hızlı değişiklikler yapabilen ve yeni fikirler üretebilen daha çevik, enerjik bir şirketle sonuçlanabilir. Benzer şekilde, Facebook’a bağlı olmasalardı WhatsApp ve Instagram daha da büyüyebilirdi. Çalışmakta ve diğer ortaklarla bütünleşmekte özgür olacaklar ve potansiyel olarak hayatımızın halihazırda olduğundan daha büyük bir parçası olacaklar.

Şirketleri bölmenin avantajları da tamamen çeviklik ve odaklanma ile ilgili değildir. Facebook küçülürse, daha az hedef olur. Microsoft, 1990’larda kendisini bölme tekliflerine direndiğinde, yıllarca siyasi bir hedef haline geldiğini ve bunun sonucunda itibarının zarar gördüğünü maliyetine öğrendi. İyileşmesi yıllar aldı. IBM size benzer bir hikaye anlatabilir ve hatta IBM’in halkın gözündeki konumunun 1990’ların başındaki konumuna asla geri dönmediği iddia edilebilir. Facebook direnirse, büyük olasılıkla geleceğin politikacıları ona saldırmaya devam edecek ve rakipleri protesto etmeye ve eylem çağrısında bulunmaya devam edecek. Facebook bu savaşı kazanma yeteneğine sahip olabilir, ancak Zuckerberg’in savunmasına devam etmeden önce durup kendisine gerçekten kazanmak isteyip istemediğini sorması tavsiye edilebilir.

Ne demek istediğimize bir örnek olarak, Birleşik Krallık’ta, platformlarında yayınlanan yasa dışı veya nefret dolu materyale karşı gerekli görülen işlemleri yapmayan sosyal medya şirketleri için şu anda yeni bir dizi cezai yaptırım düşünülüyor. Facebook, Twitter ve TikTok ile birlikte ismen atıfta bulunuldu ve önerilen yeni önlemlerin onaylanması durumunda yakında kendilerini sorumlu bulabilecekleri konusunda uyarıldı. milyarlarca dolara varan cezalar, ilgili şirketin yıllık cirosunun yüzde onuna kadar ve buna dahil olmak üzere, genel müdürleri ve üst düzey şahıslar hakkında kovuşturma. Facebook’a bu tür tehditler yapmak çok kolay çünkü herkes Facebook’un bu teorik cezaları ödemek için milyarlarca doları olduğunu biliyor. Facebook daha düşük bir profile sahip ve birden fazla platformunda daha az görünür olan daha küçük bir şirket olsaydı, politikacılar veya dünya basını tarafından çok daha az ilgi gösterilirdi.

Bu sorular, çoğunlukla Facebook’un endişelenmesi gereken konulardır. Kullanıcı veya reklamveren olarak sizin için endişelenecek bir şey yok. Facebook, politikacılar tarafından emredilen herhangi bir şey olursa olsun var olmaya devam edecek. Facebook ile ilgili diğer uygulamalarınız, kendi şirketlerine dönüşseler bile çalışmaya devam edecek. Kullanıcının bakış açısından, görünen herhangi bir şeyin değişeceği şüphelidir.

Facebook ve benzer durumdaki şirketler için, memnuniyetle karşılasalar da hoşlanmasalar da ufukta büyük değişiklikler olabilir. Bu yasal ve etik savaşın yakın zamanda kendi kendine çözülmesini beklemeyin. Bundan bir yıl sonra hala ileri geri tekmeleniyor olsaydı şaşırmazdık.

[ad_2]

Kaynak Link

What Does “Breaking Up Facebook” Mean?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

] }
Başa dön tuşu
Kapalı