Facebook’ta Pazarlamanın Değiştiği 5 Yol (ve Şimdi Nasıl Kullanılır)

organik Mart 16, 2022 1:00 am

[ad_1]

Facebook'ta Pazarlamanın Değiştiği 5 Yol (ve Şimdi Nasıl Kullanılır)

2013’e geri dönmeni istiyorum.

Profesyonel olarak blog yazmaya yeni başladım. Obama başkan, Snowden henüz bize duymak istemediğimiz hiçbir şey söylemedi ve sosyal medya çok fazla iş yapmadan işiniz için çalışıyor.

Facebook’un algoritması henüz organik erişimi boğmamıştı. Facebook reklamları henüz Haber Kaynaklarımıza hakim değildi ve kafamda çok daha fazla saç vardı. Kuşlar şarkı söyledi ve güneş parladı.

O güzel günlerdi.

Bu makale, son birkaç yılda Facebook’ta gördüğümüz değişiklikleri ve işletmenizin büyümek için platformu kullanması için hangi fırsatların kaldığını ele alacaktır.

Gelişen bir iş yaratmak ister misiniz? Facebook Sayfanızı başarılı bir işletmeye nasıl dönüştüreceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Facebook’ta Pazarlamanın Değiştiği 5 Yol (ve Bugün Nasıl Kullanılır)

Hayranlarınıza Ulaşabilir misiniz?

Organik erişim, çoğu Facebook Sayfası için %15-20 idi. Ancak, son birkaç yılda önemli bir düşüş görüldü. Tabii ki, bu, herhangi bir şekilde dikkat eden herhangi bir sosyal medya pazarlamacısı için sürpriz değil.

Şimdi, bir süre önce Post Planner tarafından yayınlanan “İlk 10” dahil (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) organik erişiminizi artıracak stratejiler var:

 1. kişiliğini göster
 2. Sorular sor
 3. Resimleri kullan
 4. İçeriden bir görünüm sağlayın
 5. Neyin işe yaradığını ölçün ve çoğaltın
 6. Hayranınızın içeriğini paylaşın
 7. Gönderilerinizi basit tutun
 8. Tutarlı bir ses kullanın ve faydalı içerik yayınlayın
 9. Takipçilerinizi sevin ve takdir edin
 10. Eğlenin ve komik olun

Bugün Facebook’ta başarılı olmak için tüm bunları ve daha fazlasını yapmanız gerekecek.

Ve “daha fazlası” söz konusu olduğunda, birkaç ana strateji vardır: Facebook Canlı Video ve Facebook Canlı Olmayan Video (buradaki trendi görüyor musunuz?)

Facebook Canlı Videosu

Facebook Snapchat, YouTube Live, Periscope ve diğer tüm canlı video platformlarıyla rekabet etmek istiyor. İnsanları platformu kullanmaya teşvik etmek için Facebook canlı videolarını diğer içerik türlerine göre ödüllendiriyorlar.

2017’nin başlarında bununla ilgili söylentiler duymuştuk ve Mayıs ayında kendimiz için test etmiştik. İşte 22-30 Mayıs 2017 arasındaki Facebook gönderilerimizin performansı.

Bakalım hangisinin Facebook Live videosu olduğunu belirleyemiyorsan…

En iyi 5 Facebook Live en iyi uygulaması:

 1. İnsanlara geldiklerinde merhaba demeye devam etmek için video konusunu ve kendinizi birkaç kez ve en az bir dakika tanıtın.
 2. Etrafta dolaşarak videonuzu görsel olarak dinamik tutun.
 3. 10 dakikadan fazla konuşun çünkü video ilerledikçe daha da fazlasını alacaksınız. Başta harika olan her şeyi anlatırsanız, daha sonra gelenler ne olduğunu anlayamaz.
 4. Eğer karıştırırsanız, kabul edin ve devam edin. “Canlı!”
 5. İzleyicilerden videolarınızın erişimini artırmak için paylaşmalarını, Beğenmelerini ve yorum yapmalarını isteyin (özellikle başlangıçta)

resim7.png

Facebook Kaydedilmiş Video

Facebook, YouTube ile rekabet etmek istiyor, bu nedenle doğrudan platformlarına yüklenen her video, YouTube aracılığıyla yüklenen bir video üzerinde bir “Erişim çarpması” görecek.

Mart ayında geri, sosyal medya analiz platformu Quintly 167.000 Facebook profili tarafından 6.2 milyon gönderiyi analiz etti. Sonuçlar herkesin beklediği gibi çıktı. Facebook yerel videoları ortalama olarak daha iyi performans gösterdi – %478 daha fazla paylaşıma denk. Ve bu harika.

Ama sonra, Aralık 2016’da bir şey değişti:
resim8.png

Facebook yerel videoları, birdenbire Youtube videolarından %1055.41 daha yüksek ortalama paylaşım oranı alıyordu. Algoritma değiştirildi.

Kaynak: Forbes

Bir Taraftarın Değerini Biliyor musunuz?

Eski güzel günlerde (hiçbirimiz ne yaptığımızı gerçekten bilmeden önce), işletmelerin tek sosyal medya hedefi “Daha Fazla Hayran! Daha Fazla Hayran! Daha Fazla Hayran!” idi.

Bir sosyal medya tanıtım şirketi olarak bu bizim için iyiydi. Platformumuz, sosyal medya kullanıcılarını Hayran olmaya teşvik etmek üzerine inşa edildi.

Ancak organik erişim düştüğünde ve işletmeler Hayranlarının alt dolar değerini gerçekten ölçmeye başladığında, tüm endüstrinin dönmesi gerekiyordu.

Size neden bahsettiğimi göstermek için biraz hızlı matematik yapalım:

Diyelim ki 10.000 Hayranınız var.

Buna göre inandığım çoğu kaynak, muhtemelen her gönderide yaklaşık %6,5 organik erişim elde ediyorsunuz. Yani 650 kişi.

Artık akıllı bir sosyal medya pazarlamacısısınız, bu nedenle Gönderilerinizden yalnızca birkaçı tanıtım amaçlıdır.

Ama diyelim ki bu bir ve gönderinizin (650 Hayran tarafından görülen) tıklama oranı %5, yani 33 kişi.

Şimdi diyelim ki bunların %50’si zaten müşteri ve geriye 16 kişi kaldı. İnsanları dönüşüm oranı %5 (sektör ortalaması) olan bir ürün sayfasına gönderiyorsunuz ve maalesef biz zaten 1’in altındayız. .

10.000 Hayranınızdan tek bir tanesini yalnızca Facebook aracılığıyla müşteriye dönüştürme şansınız %0,01’den azdır.

Seçenek nedir?

Hayranlarınızı potansiyel müşterilere dönüştürün.

Hayranlarınızın ödülünüzü kazanma şansı için e-posta adreslerini girmelerini gerektiren bir Facebook “Yalnızca Hayran” promosyonu oluşturun:
resim6.png

İşte tam strateji:

 • Kullanın Facebook yarışması Hayranları size e-posta adreslerini vermeye teşvik etmek.
 • Potansiyel müşterilerinizi, kazanmakla ilgilendikleri ürüne göre bölümlere ayırın.
 • Ek kazanma şansı elde etmek için ağlarıyla paylaşmalarını istemek için bir “bonus giriş” özelliği (veya yönlendirme URL’si) kullanın.
 • Büyük ödül kazananınızı duyurun ve tüm katılımcılara %10 indirim, ücretsiz kargo veya kredi hakkı veren “Yarışmaya özel” bir kupon kodu sağlayın. Kupon kodunuzu sınırlı bir süre için kullanılabilir hale getirin.
 • Kuponun süresi dolmadan 48 saat önce bir hatırlatma e-postası gönderin. Ve sonra 2 saat önce.
 • Yarışmaya katılanların kazanmak istediği üründe bir daha indirim veya promosyon yaptığınızda, onlara bir e-posta bildirimi gönderdiğinizden emin olun.

Oynamak için Ödeme Yapmanız Gerekiyor mu?

En büyük Facebook değişikliklerinden biri, pek çok sosyal medya pazarlamacısını rahatsız eden “Oynatmak İçin Öde” olarak adlandırılan yapıdır.

Peki, ödemek zorunda mısın?

Facebook’ta, yapmanız gereken çok fazla bir şey değil, ancak Facebook Reklamlarının, işletme büyümesi için organik erişimin eskiden olduğundan daha iyi bir seçenek sunması.

Her sosyal medya pazarlamacısının, organik erişime alternatif olarak Facebook Reklamlarını düşünmekten vazgeçmesini istiyorum.

Gönderileri artırmak iyi ve güzel, ancak yeni potansiyel müşterileri hedefleyebilecekken neden sizi zaten tanıyan ve beğenen kişileri hedeflemek için para ödüyorsunuz?

Facebook Reklamlarını Google Ads’e bir alternatif olarak düşünmeye başlayın ve (eğer yaparsanız) yakında onlar için benim kadar heyecanlanacaksınız.

Facebook Reklamları, inanılmaz derecede sezgisel bir platformla benzeri görülmemiş bir kitle hedefleme ve düşük tıklama başına maliyet sunar.

Kanada, Victoria’da bir fotoğrafçı olduğunuzu ve bir Sonbahar Aile Fotoğraf Çekimi Promosyonu düzenlediğinizi varsayalım.

Tüm ailenin 450 dolar değerinde bir fotoğraf çekimini hediye edeceksiniz. Facebook Business Manager hesabınızı oluşturuyorsunuz ve Facebook’un reklam yöneticisi.

1. Adım: Reklam verme hedefinizi seçin (kampanya sayfanıza trafik çekmek için Trafik’i seçerdim):

resim1.png

2. Adım: Hedef kitlenizin konumunu seçin:

resim3.png

3. Adım: Kitlenizin özelliklerini seçin:

resim10.png

4. Adım: Bütçenizi seçin:

resim5.png

Adım 5: Reklam resminizi oluşturun (sadece kampanya sayfanızın ana resmini ve mesajını yeniden kullanın):

resim9.jpgGoogle Çizim (ve Canva) aslında bir Facebook Reklam görseli oluşturmayı çok basit hale getiriyor. Kopyalayıp düzenleyebileceğiniz bir Facebook Reklam görsel şablonu almak için, buraya tıklayın.

Adım 6: Yayınla’ya basın ve hazırsınız!

Not:

Bu, Facebook Reklamları için çok basitleştirilmiş bir adımdır. Reklam kampanyanızın Facebook’ta ezilme şansını optimize etmenin ve artırmanın düzinelerce yolu vardır. Bununla ilgili birkaç harika kaynak…

Facebook’u Farkındalıktan Daha Fazlası İçin Kullanabilir misiniz?

Müşteri servisi

Artık birçok yardım masası aracında Facebook entegrasyonu var, yani müşteri destek ekibiniz müşteri hizmetleriyle ilgili Facebook mesajlarına, destek sohbetlerine ve e-postalarına yanıt vermek için kullandıkları panodan yanıt verebilir.

Facebook, gerçekten de web sitenizin bir uzantısı haline geldi. Yeni özellik veya ürün yayınlarını burada yayınlarsınız.

Marka kişiliğinizi sergilediğiniz, yeni çalışanları tanıttığınız, Cuma bira toplantınızı paylaştığınız ve şimdi hem müşterilerden hem de potansiyel müşterilerden gelen soruları yanıtladığınız yerdir.

resim4.png

Facebook’ta müşteri hizmetleri, Facebook’tan ayrılan işletmelerin hata yaptığını düşündüğüm birçok nedenden sadece biri.

Evet, organik erişimdeki düşüş sinir bozucuydu. Ve evet, “oynamak için öde” platformu göz korkutucu olabilir.

Ancak 2012’den beri Facebook’ta değişmeyen bir şey var: Müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla olduğu yer burası.

Müşteri geribildirimi

Facebook hedef kitlesine ulaşmanın bir başka yolu da onlardan geri bildirim, düşünce ve tavsiye istemektir.
image2.png

Takipçilerinize şunu sormayı düşünün…

 • En sevdikleri ürünler
 • Hizmetinizin onlar için en sinir bozucu olan unsuru
 • Yeni ürününüz, menü öğesi, özellik vb. için adlar
 • Onların demografik bilgileri

Facebook, daha az bilinen bazı özelliklerinin kullanımını teşvik etmek amacıyla, haber akışı algoritmasında Anketleri (ve sınavları) ödüllendirme eğilimindedir.

Hayranlarınızın tamamı bunu göremeyecek olsa da, diğer gönderi türlerinin çoğundan daha yüksek bir oran olacaktır ve müşterileriniz ve hayran kitleniz hakkında değerli bilgiler edinmeniz için kesinlikle yeterli olacaktır.

Son düşünceler

Haziran 2017 itibariyle Facebook’un 2 milyardan fazla kullanıcısı var. Ama uzun bir yol oldu.

Bazılarımız, bir hesap oluşturmak için bir üniversite e-posta adresine sahip olmamız gerektiği 2005 yılında hatırlayacaktır. Reklamların haber akışında ilk kez görünmeye başladığını ve Beğen düğmesinin kullanıma sunulduğunu hatırlıyorum.

Ve Facebook pazarlamacılığı üzerine ilk yazmaya başladığım zamanı ve her şeyin ne kadar büyülü göründüğünü hatırlıyorum.

Yani hayır, Facebook 2013’teki platformla aynı değil, ancak yine de işinizi çevrimiçi olarak büyütme kapasitesine sahip bir platform.

Facebook’u geçen yıl içinde yaratıcı veya yeni bir şekilde kullandınız mı?

Facebook pazarlamasında gördüğünüz bir şey yüzünden hayal kırıklığına mı uğradınız veya reklamlarla ilgili bir sorunuz mu var?

Aşağıdaki yorum bölümünden ulaşın!

[ad_2]

] }

Bir cevap yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?