Facebook

Facebook Organik Erişiminiz Neden Hala Düşüyor ve HIZLI Nasıl Düzeltilir?

[ad_1]

Facebook Organik Erişiminiz Neden Hala Düşüyor ve HIZLI Nasıl Düzeltilir?

Yeni harekete geçirici mesaj

E-postanızı ekleyin ve bu blog gönderisinin gelen kutunuza ÜCRETSİZ e-kitap olarak gönderilmesini sağlayın

Daha fazla bilgi için. Lütfen bu formu doldurun.

7_Twitter_Features_That_Should_Be_Added

7_Twitter_Features_That_Should_Be_Added

Facebook organik erişiminin öldüğünü duymuş olabilirsiniz.

Mutsuz pazarlamacılar birçok hayal kırıklığından bahseder:

 • Facebook, reklam bütçenizi daha da derinleştirmek için (organik gönderiler yerine) ücretli reklamları zorluyor
 • Sosyal medya reklamcılığı, ilk etapta pazarlama bütçenize yatırım yapmanın aptalca bir yoludur
 • Facebook’ta kimse bir şey satın almıyor – o halde neden rahatsız oluyorsunuz?
 • Facebook hile yaptı, bu yüzden ne kadar çok hayranınız varsa o kadar az erişim elde edersiniz
 • Facebook’un Haber Kaynağı algoritması meşru pazarlamacıları cezalandırıyor ve organik erişimi imkansız hale getiriyor

Eleştirmenlere inanıyor musunuz? Yoksa Facebook’un sosyal medya pazarlamasının yeri olduğunu iddia eden milyonlarca başka işletmenin olduğuna inanıyor musunuz?

Markanızın Facebook organik erişimini sihirli bir şekilde çoğaltacak gümüş bir kurşun olmasa da, markanızın düşmesini durdurmanın ve HIZLI düzeltmenin yolları vardır.

Bu fikirler temel ilkelerdir, ancak basitliklerinin sizi aldatmasına izin vermeyin. Bunları zaten biliyor olabilirsiniz – ama onları kullanıyor musunuz?

Organik erişim numaralarınızı nasıl tekrar rayına oturtabileceğinize ve paketin önüne nasıl geçebileceğinize hızlıca bir göz atmak için bana katılın!

Yeni harekete geçirici mesaj


Facebook Organik Erişiminiz Neden Hala Düşüyor ve HIZLI Nasıl Düzeltilir?

1. İçeriğinizi düşünün

Bu, dijital pazarlamanın en basit, en mantıklı, ancak en az takip edilen kuralıdır: Harika içerikler oluşturun ve onlar gelecektir.

Web siteleri için çalışır. Görüntülü ve PPC reklamları için çalışır. Kesinlikle sosyal medya için işe yarıyor.

Bu, Facebook’un tüm umursadığını reklamlarınız ve onlardan kazandığı milyonlarca dolar olduğunu varsaysanız bile doğrudur.

Şöyle düşünün: Facebook, kullanıcılarına eğlenceli ve ilgi çekici içerikler sunuyor. Tıpkı NBC veya CBS gibi, Facebook’un da ayakta kalabilmesi ve harika programlamayı destekleyebilmesi için reklam gelirlerine ihtiyacı var.

Sorun şu ki, kendi içeriklerini oluşturmuyorlar. Peki nereden alıyorlar?

Senden!

İlginç, ilgi çekici materyal yayınladığınızda, Facebook bunu tanıtmak ve hayranlarınızın ilgisini canlı tutmak için Haber Kaynaklarında sergilemek İSTİYOR.

Evergreen içerik, Facebook üzerinden yüksek organik erişim için kesin bir rakiptir. Nasıl yapılır kılavuzlarından, vaka incelemelerinden, en iyi uygulama kılavuzlarından ve daha fazlasından bahsediyorum.

Graham Charlton’ın sergilenen makalesine göz atın 14 yaprak dökmeyen içerik formatı örneği organik erişiminizi artırmaya yardımcı olmak için.

Facebook bunun için seni sevecek!

2. Doğru zamanlayın

Facebook’un Haber Kaynaklarında tanıtacağı harika bir içerik hazırladığınızda veya keşfettiğinizde, bunu ne zaman yayınlamalısınız?

Mantık ve popüler bilgelik, hayranlarınızın en büyük bölümünün çevrimiçi olduğu zaman dilimlerini hedeflemeniz gerektiğini söylüyor – DOĞRU mu?

Belki değil.

Rakipleriniz de aynı hedef kitleye ulaşmayı umarak aynı yuvaları hedefliyor. Bu, gönderilerinizin yoğun saatlerde görünme şansının aslında yoğun olmayan saatlerde olduğundan DAHA DÜŞÜK olduğu anlamına gelir.

Facebook’un organik erişimini arıyoruz — mantık değil — bu yüzden burada benimle kal.

Jon Loomer ilk 10’dan sadece BİRİNİ buldu organik erişim Facebook gönderileri yoğun saatlerde başlatıldı.

Araştırmasında, en popüler gönderi (Facebook organik erişimi için) aslında 1:20’de paylaşıldı Bu nasıl mantık bozmak için?

yoğun zamanlarda organik erişim

Buradaki paket servis çok büyük: Sosyal medya pazarlamanızda katı kurallara göre yaşamayın. Seçeneklerinizi deneyin ve desteklediğiniz marka veya markalar için en iyisinin ne olduğuna odaklanın.

Başka birinin vagonuna atlamadan önce daima KENDİ VERİLERİNİZİ düşünün. Başkaları için işe yarayan şey, siz ve müşterileriniz için çalışmayabilir.

>> Tweetlemek için tıklayın <<

3. Niteliği niceliğe tercih edin

Sosyal medya çevrelerinde adını çokça duyduğumuz bir başka kocakarı hikayesi, markaları sürekli olarak kamyonlar dolusu içerik paylaşmaya teşvik ediyor.

Buradaki mantık, yüksek gönderi hacimlerinin size daha iyi bir organik erişim şansı vermesidir. Facebook 100 gönderiden birini seçeceğinden emin!

Gerçek ise oldukça farklıdır: çok fazla içerik kullanıcının yorgunluğuna neden olabilir.

Yüksek etkileşimli kullanıcılarınız, gönderilerinizin çoğunu aşırı önlemlere ihtiyaç duymadan görecektir. Diğerleri, markanızın mesajlarıyla onları boğduğunuzu hissedecek – ortalama bir Facebook kullanıcısını rahatsız edecek bir şey.

Çok fazla içerik büyük olasılıkla hayranların Sayfanızı “beğenmemesine” neden olarak zemin kaybetmenize neden olur. Potansiyel organik kazanç riske değmez.

Bu o kadar önemli ki 1. sırada Facebook’un YAPILMAMASI gerekenler listesi. Organik erişim için Facebook, önceki gönderileriniz tarafından oluşturulan etkileşime dayalı olarak yeni gönderilerinizin hayranlarınızın zaman tünellerinde gösterilip gösterilmeyeceğini belirler.

Şansınızı artırmak için halı bombası yapmak istiyorsanız, geri dönün ve Adım 1’e bir kez daha bakın. Muazzam miktarda gönderi yerine kaliteli gönderileri tercih edin. Hep.

4. Tıklayan içeriği keşfetmek için analizleri inceleyin

Her birkaç ayda bir, sosyal medya mavenlerinin önerdiği içerik türleri arasında yeni bir favori var. 2013 yılında görüntü tabanlı içerik oldu.

Çarpıcı görseller, memler, görsel alıntılar, infografikler ve benzerleri tüm dünyayı etkisi altına aldı.

Geçen yıl, video sosyal medya platformlarında en çok sevilen şeydi.

2015, Dubsmash ve YouCam gibi uygulamaların tüm öfkesi ile özçekimlerin yılı olacak gibi görünüyor.

Bilgi sahibi olmak istersiniz, ancak içerik trendlerini körü körüne takip etmek, gönderilerinizin derin bir karmaşa içinde kaybolmasına neden olabilir.

Bunun yerine, Facebook Insights sayfanızı inceleyin ve özellikle hayranlarınız için neyin işe yaradığını öğrenin. En popüler temaları belirleyin ve bunlardan daha fazlasını oluşturun.

Kalabalığı memnun etmek için endişelenmenize gerek yok. Kitlenize odaklanın.

Facebook’un EdgeRank algoritması, kullanıcılara geçmişte beğendikleri veya etkileşimde bulundukları gönderi türlerinin gösterilmesini sağlar.

Bu, görsel gönderilerin hedef kitleniz arasında büyük bir başarı elde etmesi durumunda, bir sonraki görsel gönderinizin hayranlarınızın Haber Kaynaklarında organik olarak ortaya çıkma olasılığının daha yüksek olacağı anlamına gelir (daha az popüler bir gönderiye kıyasla).

>> Tweetlemek için tıklayın <<

5. Facebook’un organik erişimini artırmak için reklamları kullanın

Yeni harekete geçirici mesaj


Facebook’un organik erişiminin düştüğü doğru olsa da, Facebook’un istediğiniz kadar reklamı ücretsiz olarak sabitleyebileceğiniz bir üniversite yurt duyuru panosu değil, bir pazarlama platformu olduğunu anlamak da önemlidir.

Görünürlük ve dönüşüm istiyorsanız, diğer pazarlama platformlarında yapacağınız gibi biraz nakit harcamaya hazır olsanız iyi olur.

Buradaki en iyi bölüm, Facebook’ta reklamların gerçekten işe yaramasıdır. Video akışı uygulaması Shufflr’ın kurucusuna göre, kendi lansman kampanyaları Facebook reklamları için umut verici sonuçlar verdi:

 • Facebook tıklama başına maliyeti (TBM), AdSense’ten %10-15 daha düşüktü
 • Facebook reklamları, AdSense’ten %20 daha yüksek dönüşüm sağladı

Facebook reklamları, kurnaz bir pazarlamacı tarafından iyi bir şekilde kullanılabilir. Organik erişiminizi artırmak için kapıda bir adım çalışmak için bunları kullanın. Facebook bunun için seni sevecek!

Kullanıcılar, web sitenize tıklayarak veya Sayfanızı beğenerek reklamlarınıza yanıt verdiğinde, markanızla etkileşime girerler. Her türlü katılım, lehinize bir güven oyu olarak sayılır (Facebook EdgeRank lingo’da “yakınlık” olarak anılır).

Bu sıcak parıltı, organik içeriğinize etki ederek onu daha çekici hale getirir. Facebook organik erişiminiz artıyor ve bir sonraki gönderinizin hayranlarınızın Haber Kaynağında görünme şansı çok daha yüksek.

Sonuç olarak: Üretken Facebook reklamları, daha yüksek organik erişim için kullanılabilir.

>> Tweetlemek için tıklayın <<

6. Sosyal paylaşım seçeneklerini web sitenizde belirgin bir şekilde gösterin

Her gün saatlerce test ve tonlarca web içeriği, web sitelerini arama motorları için optimize etmeye adanmıştır.

Elbette, aramanın ilk sayfasında bulunmanız BÜYÜK BİR ANLATIR. Ancak bu günlerden birinde sitenizi sosyal medya için optimize etmeye ne dersiniz?

Yine de, sitenize birkaç sosyal paylaşım düğmesi yapıştırmanın ve bununla işin bitmesinin ötesine geçin.

Gerçekten anlamanız gereken şey, sosyal medya butonlarınızın, onları ziyaretçileriniz ve potansiyel müşterileriniz için en dikkat çekici ve en uygun hale getirmek için nereye gitmesi gerektiğidir.

Sosyal paylaşım butonlarının arkasındaki mantık basittir: Ziyaretçiler bir şeyi beğenip sosyal ağlarında paylaştığında, içeriğiniz otomatik olarak aileleri ve arkadaşları tarafından görünür hale gelir.

Bir arkadaşın içeriği beğenmesi veya paylaşması, ona Facebook’ta büyük bir güvenilirlik kazandırıyor ve diğer Facebook kullanıcılarını buna tıklayıp kontrol etmeye zorluyor.

Merhaba!

Facebook organik erişim!

Garrett Moon alıntı yaptı Mashable, CNN, Bloomberg vb. gibi yayınlar için Twitter trafiğinin yaklaşık %20’sinin web sitelerindeki Tweet düğmelerinden geldiğini söyleyen resmi olmayan araştırmalar.

tweets_from_tweet_button

Neden bunu Facebook için de çalıştırmıyorsunuz?

Maksimum sonuç için sosyal paylaşım butonlarının nereye yerleştirileceğine dair Garrett’ın ipuçlarından bazıları:

 • Düğmelerinizin belirgin olduğundan ve kullanıcılarınız tarafından kolayca fark edilebildiğinden emin olun.
 • Kullanmak gibi yüksek görünürlük bölgeleri sayfanın üst kısmı ve sol kenar boşlukları
 • Paylaş butonlarını içeriğin yakınına, fark edileceklerinden emin oldukları yerlere yerleştirin.
 • Çok fazla sosyal paylaşım düğmesiyle sitenizi aşırı yüklemeyin (ve yükleme süresini yavaşlatmayın)

Göndermek için en iyi zamanları belirlemek için kendi analizlerinize bakmanız gerektiği gibi, web siteniz (hem masaüstü hem de mobil) için en uygun sosyal paylaşım düğmelerinin yerleşimini bulmanız gerekir.

7. Hayranlarınızdan bildirimleri ayarlamalarını isteyin.

Kısa bir süre önce Facebook, Haber Kaynağı algoritmasını düşük kaliteli veya spam içerikli içeriği ayıklamak için güncelledi. Facebook’un açıkça tanımladığı ve iptal ettiği spam içerikli gönderilerden biri “Beğenme tuzağı” idi.

Beğeni tuzağı (Facebook kullanıcılarından gönderilerinizi beğenmelerini veya paylaşmalarını isteme uygulaması), markalar tarafından ücretsiz organik erişim elde etmek amacıyla kullanılır. Facebook artık beğeni ve paylaşım istemenin sizi kara listeye alabileceğini söylüyor!

Hedef kitlenize daha görünür olmak için YAPABİLECEĞİNİZ şey, Facebook’un teşvik ettiği bir uygulama olan Haber Kaynağı bildirimlerini ayarlamalarını istemektir.

how_to_set_up_notifications

İşte nasıl çalıştığı, doğrudan Facebook Yardım Merkezi:

 1. Kişinin profiline veya Sayfasına gidin
 2. Arkadaşlar veya Beğenilenler’e tıklayın
 3. Bildirimleri Al’ı kontrol etmek için tıklayın

Hayranlarınızdan bu adımları atmasını istemenize kesinlikle izin verilir – ancak bu, yalnızca hayranlarınızın sevdiği ve yine de paylaşmak istediği harika içerikleri sürekli olarak yayınladığınızda bir kullanıcıdan bekleyebileceğiniz bir şeydir.

Hayranlarınız Sayfanızdan bildirim talep etmeye başladığında, özellikle diğer 6 Adımı kullanıyorsanız, daha iyi Facebook organik erişimi elde edeceksiniz!

Bu gerçek bir kazan-kazan durumu.

Bildirimlerle Facebook organik erişim

Facebook Organik Erişiminiz Neden Hala Düşüyor ve HIZLI Nasıl Düzeltilir?

Facebook hayata bir Harvard yurt odası dışında faaliyet gösteren bir üniversite ağı olarak başlamış olabilir, ancak artık hiçbir markanın görmezden gelemeyeceği meşru bir pazarlama platformu.

İnsanlığın altıda birinden fazlasının üyelik tabanına sahip olan Facebook, haklı olarak kumdaki çizgileri yeniden çizme gücünü kazandı. İsterseniz Facebook’u eleştirin, ancak platform markalaşma çabalarınız için çok önemli olabilir.

Organik erişimin düşmesi konusunda ağlamak ve inlemek yerine, neden oyunun kurallarına göre oynamıyorsunuz? Kazananlar böyle yapar — ve Post Planner müşterileri kesinlikle TÜM kazananlardır!

Bu 7 adımı uygulamaya koyun ve daha fazla kişiye daha sık ulaşacağınızı BİLİYORUM… garantili.

Kaçırdığım bir adımı görüyor musunuz? Facebook organik erişim bulmacasının 8. parçası var mı? Yorumlar açık… hadi konuşalım!

Yeni harekete geçirici mesaj
[ad_2]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı