Facebook

Facebook Gönderilerini Daha Verimli Olması ve Daha İyi Sonuçlar Alması İçin Nasıl Planlanır?

[ad_1]

Şu senaryoyu hayal edin: Bu hafta Facebook’ta günde bir paylaşım yapmayı planladınız.

Pazartesi sabahı Facebook’a giriş yaparsınız ve şirketinizin Facebook Sayfasına gidersiniz. Mükemmel gönderiyi hazırlamak için biraz zaman harcıyorsunuz ve gönderi için en iyi zamanın gelmesini bekliyorsunuz. İnsanlar işten ara verdikleri ve Facebook’u kontrol ettikleri için öğleden sonra 3’ün iyi bir zaman olduğunu okudunuz. Yani beklersin…

14:55’te, 10:00’dan beri açık olan tarayıcı sekmesine geri dönersiniz. Saat öğleden sonra 3’ü vurduğunda, “Yayınla”ya basarsınız. Woohoo!

Ve sonraki dört gün boyunca bunu tekrarlarsınız.

Bu, günlük deneyiminizden çok uzak değilse, önermeyi çok isterim daha iyi sonuçlar almanıza ve sizi daha iyi bir pazarlamacı yapmanıza yardımcı olabilecek basit bir taktik…

Facebook gönderilerinizi zamanlama.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Devamını okuyalım.

Buffer, Facebook planlama, birden fazla Facebook Sayfasını yönetme ve daha pek çok konuda size yardımcı olabilir. Deneyip farkı görmenizi isteriz.

Facebook gönderilerinizi planlamanın 3 avantajı

Merak ediyor olabilirsiniz, “Facebook’ta paylaşım yapma şeklim gayet iyi. Neden değişmem gerekiyor?” Pekala, Facebook gönderilerinizi kendiniz manuel olarak yayınlamaya kıyasla planlamanın en önemli üç avantajını burada bulabilirsiniz.

(Ah, ayrıca Facebook’un üçüncü taraf bir araç kullandığınız için sizi cezalandırabileceğini düşünüyorsanız, bunu birazdan tartışacağız.)

1. Tutarlılığı ve kaliteyi koruyun

Facebook gönderilerinizi planlamanın en büyük yararı, tutarlı bir şekilde gönderi yaptığınızdan emin olmak ve gönderilerinizin kalitesini korumaktır. Miktar ve kalite.

Facebook gönderilerinizi planlarken, aslında önceden planlıyorsunuz.

Planlanmış Facebook gönderilerini arabelleğe al

Örneğin, Pazartesi günü, haftanın beş gönderisini de planlarsınız. Gönderileri otomatik olarak yayınlanacak şekilde planladığınız için, meşgul olsanız bile bir şeyler yayınlamayı kaçırmazsınız – tutarlılık. Ve gönderilerinizi önceden hazırlamaya zaman ayırdığınız için (her seferinde yerinde bir şeyler düşünmek yerine), daha kaliteli içerik – kaliteli oluşturabilirsiniz.

2. Daha geniş bir kitleye ulaşın

Bir gönderiyi doğrudan Facebook’ta yayınlamak çoğunlukla iyidir… ta ki, günün farklı saatlerinde hedef kitlenize ulaşmak için çalışma saatlerinizin dışında bir zamanda gönderi paylaşmak istemedikçe. Yayınla düğmesine basmak için bir akşam yemeğinden muaf tutmanız gerekebilir. Ya da daha kötüsü, bunu yapmak için gecenin bir yarısı uyanın.

Gönderilerinizi planladığınızda, gönderileriniz seçtiğiniz saatlerde otomatik olarak yayınlanacaktır. İster akşam 7, ister gece 2 olsun, neredeyse kendiniz manuel olarak yayınlamış gibisiniz.

Bu yoldan, Dünyanın her yerinden günün farklı saatlerinde Facebook’u kontrol eden daha fazla kişiye ulaşabileceksiniz.. Bu, özellikle uluslararası bir kitleye sahip işletmeler için değil, aynı zamanda nüfusun birkaç saat dilimine yayıldığı yerlerdeki işletmeler için de yararlıdır (örneğin ABD ve Avrupa)5

.

Saat dilimine göre ABD nüfusu

3. Daha verimli olun

Nihayet, Facebook gönderilerinizi planlamak sizi daha iyi bir pazarlamacı yapabilir.

Amerikan Psikoloji Derneği’ne göre, çok sayıda çalışma, çoklu görevlerin kişinin üretkenliğini azalttığını bulmuştur. Bir Facebook gönderisi hazırlamak ile günlük diğer görevleriniz arasında geçiş yapmak çok fazla bir şey gibi görünmese de, araştırmalar “görevler arasında geçiş yaparak yaratılan kısa zihinsel blokların bile birinin üretken zamanının yüzde 40’ına mal olabileceğini” buldu.2

Çoklu Görev ve Odaklanma

Zamanınızın yüzde 40’ını geri alırsanız yapabileceğiniz şeyleri bir düşünün!3

Facebook, Buffer gibi üçüncü taraf araçlardan gelen gönderileri cezalandırıyor mu?

Facebook gönderilerini planlamak kulağa çekici gelse de, birçok insanın planlama konusunda araştırma yaptığında bir endişesi var…

Facebook, üçüncü taraf araçlarını sevmiyor gibi görünüyor.

Facebook’un, doğrudan Facebook’ta yayınlanan gönderilerden daha az kişiye organik olarak göstererek üçüncü taraf araçlardan gelen gönderileri cezalandırdığı sıklıkla söylenir.

Bu ne kadar doğru?

Bunun doğru olup olmadığını görmek için yakın zamanda Buffer, Hootsuite ve CoSchedule ile bir deney yaptık. Gönderileri üçüncü taraf bir araç kullanarak planlamış olmamız veya doğrudan Facebook’ta yayınlamış olmamız arasında erişim açısından önemli bir fark olmadığını gördük. Üçüncü taraf araçlardan planlanmış bazı gönderiler, doğrudan Facebook’ta yayınlanan Facebook gönderilerinden bile daha fazla kişiye ulaştı.

Tampon ile Facebook gönderileri nasıl planlanır

Peki Facebook gönderilerini nasıl planlarsınız? Birkaç yöntem var.

Facebook’un kendisi, yöneticilerin ve editörlerin bir Sayfaya veya Gruba gönderiler planlamalarına olanak tanıyan yerel bir özellik sunar. İşte Facebook gönderilerinin nasıl planlanacağına dair Facebook’tan hızlı bir kılavuz.

Birden fazla Facebook Sayfasını (veya birden çok sosyal medya profilini) yönetiyorsanız, sizin için en iyi yolun Buffer’ı kullanmak olacağını umuyoruz.

Dört basit adımda bir Facebook gönderisi nasıl planlanır

 1. Tampon kontrol panelinize gidin
 2. Facebook Sayfanızı veya profilinizi seçin
 3. Facebook gönderinizi oluşturun
 4. Gönderinizi planlayın

1. Tampon kontrol panelinize gidin

Buffer’a kaydolup Facebook Sayfanızı (Grup veya profil) bağladığınızda, Tampon kontrol panelinize yönlendirileceksiniz. İşte nasıl görüneceği:

arabellek panosu

2. Facebook Sayfanızı veya profilinizi seçin

Ardından, sol taraftaki sütunda gönderi paylaşmak istediğiniz Facebook Sayfasını veya profilini seçin ve oluşturucuya tıklayın (“Ne paylaşmak istiyorsunuz?”). Tweetinizi oluşturabileceğiniz bir açılır pencere belirecektir.

Tampon kontrol paneli: Bir gönderi oluşturun

İşte size iki hızlı ipucu:

 • Buffer hesabınıza birden fazla sosyal medya profili bağladıysanız, gönderilerini planlamak istediğiniz Facebook Sayfalarını seçtiğinizden emin olun.
 • Gönderi Twitter gibi diğer sosyal medya ağları için uygunsa, aynı zamanda bu profilleri seçebilir ve onlar için planlanmış gönderiler oluşturabilirsiniz.

3. Facebook gönderinizi oluşturun

Ardından, biraz içerik oluşturalım!

Hangi içeriği paylaşmalısınız? İşte ilham almanız için bazı fikirler (ve örnekler):

Eğitim-eğlence içeriği yayınlayın. Eğitici veya eğlenceli içeriğin Facebook’ta genellikle iyi performans gösterdiğini gördük. Hem eğitici hem de eğlenceliyse en iyisi (dolayısıyla “eğitici eğlence”)!

En iyi içeriği küratörlüğünü yapın. Sektördeki meslektaşlarımızdan en iyi gönderileri seçmek ve paylaşmak, Facebook erişimimizi önemli ölçüde artırmamıza yardımcı oldu. Bu kanıtlanmış içerik parçaları, erişim açısından genellikle en iyi gönderilerimiz haline geldi ve bu da katılımımızı ve Sayfa Beğenilerimizi artırdı.

Videoları paylaşın. Video, Facebook’taki en popüler içerik türü olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Buzzsumo, 880 milyon Facebook gönderisi üzerinde yaptığı bir araştırma, video gönderilerinin en yüksek ortalama etkileşime sahip olduğunu ve ortalama olarak diğer gönderi türlerinden iki kat daha fazla etkileşim düzeyine sahip olduğunu buldu4

.

Buffer ile videolar planlarsanız, videonuz tıpkı doğrudan Facebook’a yüklediğiniz gibi görünür.

4. Facebook gönderinizi planlayın

Gönderinizi oluşturduktan sonra, birkaç planlama seçeneğiniz vardır:

zamanlama seçenekleri

Yaşasın! Az önce bir Facebook gönderisi planladınız!

Bonus: Tampon tarayıcı uzantısı

Ayrıca Tampon tarayıcı uzantısı aracılığıyla bir Facebook gönderisi oluşturabilirsiniz. Örneğin, Facebook hedef kitlenizle alakalı harika bir içerik gördüğünüzde, Tampon tarayıcı uzantısı düğmesine tıklayabilir ve bu içeriği planlanmış bir Facebook gönderisi olarak paylaşabilirsiniz.

Tarayıcı uzantısı şöyle görünür:

Tampon tarayıcı uzantısı

3 Facebook zamanlama hızlı ipuçları

Şimdi, Facebook gönderilerinizi planlamak hikayenin sadece yarısı. Facebook’ta sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmak için, diğer yarısı burada: Facebook gönderilerinizin mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmasını ve etkileşim kurmasını sağlamak için ipuçları ve püf noktaları.

Bunların üzerinden tek tek geçelim.

1. Facebook’ta ne sıklıkla paylaşım yapılır?

Gönderi planınızı oluştururken, aklınıza gelebilecek bir soru “Ne sıklıkla gönderi paylaşmalıyım?”.

(Diğer soru muhtemelen “hangi zamanlar yayınlamalıyım?” şeklindedir. Bunu daha sonra ele alacağız!)

Kitlenizin tercihine ve yeni içerik oluşturma kapasitenize bağlı olduğundan, bu sorunun kesin bir yanıtı olmayabilir. Ancak, çalışmak için bir referans noktasının olması yararlı olursa, yakın zamanda inceledik kendi Facebook Sayfamız ve bunu buldum günde bir ila iki Facebook gönderisi paylaşmak, erişimimizi üç kat artırmamıza yardımcı oldu!

Facebook erişim büyümesi

Bu öneri şuna benzer: Coschedule’nin araştırmasının bulgularıFacebook için paylaşım sıklığı üzerine 12 farklı çalışmayı inceleyen .

2. Facebook’ta paylaşım yapmak için en iyi zaman

Bir sonraki soru, “hangi zamanlar yayınlamalıyım?”

“Yayınlamak için en iyi zamanları” (bizimki dahil) öneren birçok çalışma olsa da, Facebook’ta yayınlamak için evrensel en iyi zamanların olmadığını öğrendik. Çünkü her işletmenin kendine özgü bir kitlesi vardır. Hangi sektördesin? Kitleniz nerede? Takipçileriniz Facebook’u ne zaman kontrol ediyor?

Tüm bu farklı faktörler, gönderi göndermek için en iyi zamanlarınızı etkiler. Göndermek için evrensel en iyi zamanlar yerine, şunu arayın: sizin yayınlamak için en iyi zamanlar.

“Gönderiler” sekmesi altında Facebook Sayfa İstatistiklerine ulaşmanın bir yolu.

Facebook Insights: Hayranlarınız çevrimiçi olduğunda

Facebook’ta gönderi paylaşmak için en iyi zamanınızı bulma konusunda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, işte bu konuyla ilgili tamamlanmış bir kılavuz.

3. Ne planlanabilir (ve ne olamaz)

Son olarak, bilinmesi gereken bir diğer önemli bilgi de Facebook’a neyin programlanabileceği (ve neyin olamayacağıdır). Sınırlamaları bilmek, sosyal medya gönderilerinizi önceden daha iyi planlamanıza olanak tanır.

Planlanabilen şeyler

 • Yazı güncellemeleri
 • Görüntüler (Tamponlu dört adede kadar görüntü)
 • Videolar
 • Bağlantılar

Planlanamayan şeyler

 • Fotoğraf albümleri
 • Olaylar
 • Check-in’ler
 • GIF’ler

Unutulmaması gereken bir başka harika şey de, birçok sosyal medya planlama aracının etiketleme, tercih edilen bir hedef kitle seçme veya bir ürün etiketi ekleme gibi daha gelişmiş ayarlara sahip olmamasıdır. Bu özellikleri kullanmak isterseniz, gönderilerinizi doğrudan Facebook’ta oluşturup yayınlayarak bunu yapabilirsiniz. (Teşekkürler, Cara Parrish, bundan bahseden!)

Size göre: Zamanlama hakkında ne düşünüyorsunuz?

Birçok sosyal medya yöneticisi için sosyal medya planlama araçları bir cankurtarandır. Bu araçlar, sosyal medya performanslarını iyileştirmelerine ve zamandan (ve akşamları ve hafta sonları) tasarruf etmelerine yardımcı olur.

Gönderilerinizi yayınlamak için her zaman Facebook’a gittiyseniz, Facebook gönderilerinizi planlamak alışılmadık bir öneri gibi gelebilir. Facebook gönderilerinizi planlamakla ilgili herhangi bir düşünceniz veya endişeniz varsa, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde sizinle duymak ve tartışmak isterim.

Facebook gönderilerini planlamanın Facebook pazarlamanızda size nasıl yardımcı olabileceğini görmek istiyorsanız, Buffer’ı denemenizi ve farkı görmenizi isteriz.

Resim kredisi: Fotoğraf Kaylah Otto üzerinde Sıçramayı kaldır

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Ayrıca ihtiyacınız olan tüm sosyal medya araç setimizi de beğenebilirsiniz.

Şimdi ücretsiz başlayın[ad_2]

Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı