Facebook Algoritması TEKRAR DEĞİŞİYOR!.. İşte Kepçe

[ad_1]

Facebook Algoritması TEKRAR DEĞİŞİYOR!.. İşte Kepçe

The_Facebook_Algorithm_Changes_AGAIN.._Heres_the_Scoop-lsfacebook-haber besleme-algoritmasıİşte yine gidiyoruz!

Facebook, insanların haber akışında ne gördüğünü belirleyen algoritmada başka bir değişiklik duyurdu.

Unutmayın: Haber akışı algoritması, işletme sayfanızda yayınladığınız içeriği hayranlarınızın görüp görmeyeceğini düzenler.

Ve bu, son birkaç ayda Facebook algoritmasında yapılan 3. büyük değişiklik!

Ancak en son güncelleme, gönderme stratejinizi büyük ölçüde etkilememelidir – tıklama tuzağına neden olan değişiklik gibi değil.

İşte düşüş.

Facebook Algoritması TEKRAR DEĞİŞİYOR!.. İşte Kepçe

En yeni algoritma değişikliği açıklandı Blog yazısı Facebook’ta bir yazılım mühendisi olan Eric Owens tarafından:

Haber Kaynağı ile amacımız, herkese doğru içeriği doğru zamanda göstermek, böylece onlar için önemli olan hikayeleri kaçırmamak. Bir arkadaşınızdan veya bağlı olduğunuz bir Sayfadan gelen bir gönderinin yalnızca belirli bir anda ilginç olduğu bazı durumlar olduğuna dair geri bildirimler aldık; popüler bir televizyon programı. Bir veya iki günlük bir gönderinin artık sizinle alakalı olmayabileceği zamanlar da olabilir. Haber Kaynağı sıralamasındaki son güncellememiz, bir haberin o anda diğer güncelleme türlerinden daha önemli olup olmadığını belirlemek için iki yeni faktöre bakıyor.

1. Trend Olan Konular

Yeni harekete geçirici mesaj


İlk değişiklik, “trend olan konular” hakkındaki gönderilerle ilgilidir.

Örneğin, siz ve arkadaşlarınız TV’de Dallas Cowboys oyunu hakkında gönderi paylaşıyorsanız, bu gönderileri haber akışınızda trend olan bir konu olarak görme olasılığınız daha yüksektir.

Haber Kaynağı’nda zamanında içeriği daha üstte göstermemizin bir yolu, insanlara trend olan şeyler hakkındaki hikayeleri, ortaya çıkar çıkmaz göstermektir, böylece arkadaşlarınızın veya favori Sayfalarınızın günün hikayeleri hakkında neler söylediğini hemen öğrenebilirsiniz. Bu, bir arkadaşınızın veya Sayfanın Facebook’ta şu anda gündemde olan bir konu hakkında gönderilere bağlandığında, bu gönderinin Haber Kaynağı’nda daha üstte görünme olasılığının daha yüksek olduğu ve böylece daha erken görebilmeniz anlamına gelir. Gönderilerin küçük bir yüzdesinin erken testleri, bu güncellemenin ortalama olarak bu hikayelerle ilgilenen insanlarda (örneğin, daha fazla kişi paylaşıyor, yorum yapıyor, beğeniyor veya tıklıyor) %6’dan fazla bir artışa yol açtığını gösterdi.

facebook-haber besleme-algoritması

2. Beğenilerin ve Yorumların Zamanlaması

Bir sonraki yeni Facebook algoritması değişikliği, insanların bir gönderiyi ne zaman beğendiğini veya yorum yaptığını dikkate alıyor:

>> Tweetlemek için tıklayın <<

Şu anda baktığımız sinyallerden biri, bir gönderinin Haber Kaynağında ne kadar yüksek gösterileceğini belirlerken aldığı toplam beğeni sayısıdır. Bu güncelleme ile, bakmaya başlayacağız ne zaman insanlar beğenmeyi, yorum yapmayı ve paylaşmayı seçiyor.

İnsanlar gönderiyle gönderildikten hemen sonra ve birkaç saat sonra etkileşime giriyorsa, bu, gönderinin gönderildiği sırada en ilginç olduğunu, ancak daha sonraki bir tarihte potansiyel olarak daha az ilginç olduğunu gösterir. Bu sinyale dayanarak, Haber Kaynağında daha erken ve daha sonraki bir tarihte daha düşük görünme olasılığı daha yüksektir.

Bu nedenle, Facebook artık yalnızca bir gönderinin Beğeni sayısına bakmak yerine, gönderiyi haber akışının en üstünde gösterip göstermemeye karar verirken insanların gönderiyi ne zaman Beğendiğini ve yorum yaptığını dikkate alıyor.

Facebook’un kısa süre önce hikaye çarpma adı verilen bir özelliği tanıttığını hatırladığınıza eminim. Hikaye çarpma, arkadaşlarınız içerikle etkileşim kurduğunda daha eski gönderilerin haber akışının en üstünde görünmesine neden olur.

Son zamanlarda, feed’im yalnızca çarpılmış ve yeni gönderilere göre öncelik verilmiş hikayeler içeriyor gibi görünüyor.

İşte Facebook’un değerlendirmesi:

Çarpma, insanların görecek kadar aşağı kaydırmadığı, ancak yine de çok fazla etkileşim aldığı hikayeleri yeniden ortaya çıkardığımız zamandır. Bu, onları Haber Kaynağınızın üst kısımlarına daha yakın bir yerde gösterebilmemiz için zamanında gönderileri belirlemeye çalıştığımız bir yol daha.

Umarım bu, Facebook’ta gördüğünüz içeriği daha zamanında ve alakalı hale getirerek haber akışını daha iyi hale getirir.

göreceğiz.

Bu, Facebook İşletme Sayfanızı Nasıl Etkiler?

facebook-haber besleme-algoritmasıÇoğu Facebook sayfası muhtemelen bu algoritma güncellemelerinin bir sonucu olarak erişimde fazla bir değişiklik görmeyecektir.

>> Tweetlemek için tıklayın <<

Ancak Facebook, trend olan konular hakkında şunları söyledi:

Bir Sayfa, trend olan bir konu hakkında gönderi yayınlarsa veya bir gönderi, erkenden yüksek bir etkileşim hızı görürse ve ardından düşerse, bu gönderi, erken dönemde artan bir dağılım ve zamanla daha az dağılım görmeye başlayabilir. Sayfalar, alakalı ve hedef kitlelerinde yankı uyandıran harika içerikler üretmeye devam etmelidir.

Bu duyurudan korktuğum şey, sayfaların işle hiçbir ilgisi olmayan güncellemeler yayınlamaya başlaması.

Örneğin, yerel bir fırın, haber akışını oynatmak için bir kafa kesme videosunun bağlantısını yayınlayabilir.

Bu gönderi haber akışının en üstünde görünür mü? Belki. Ama çörek severler gerçekten böyle bir kargaşa görmek istiyor mu?

Muhtemelen değil. Bu yüzden güvenli oynayın.

Facebook’a göre, hedef kitlenizle alakalı güçlü içerik yayınlamaya bağlı kalmalısınız – haber akışı algoritmasını oynamaya çalışmayın.

Senden ne haber? Bu yeni değişikliğin erişiminizi nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz?

Yeni harekete geçirici mesaj
[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

] }
Başa dön tuşu
Kapalı