Bu 7 Küçük İşletme Pazarlama Fikriyle Facebook’ta Rakiplerinizi Ezebilirsiniz

organik Nisan 30, 2022 2:30 pm

[ad_1]

Bu 7 Küçük İşletme Pazarlama Fikriyle Facebook'ta Rakiplerinizi Ezebilirsiniz

Crush_Your_Competitors_on_Facebook_with_these_7_Small_Business_Marketing_Ideas-lsküçük işletme pazarlama fikirleriİşim gereği on binlerce şirketin sosyal medya faaliyetlerine maruz kalıyorum.

Bu örneklerden ve kendi pazarlama deneyimlerimden, sosyal medya girişimlerinizde size yardımcı olabilecek bazı küçük işletme pazarlama fikirleri öğrendim.

Önerilerim boyunca bir grup masaj terapisi işletmesini kullanacağım. Bu şirketler ilginç çünkü tüketici odaklılar, güçlü bir web varlığına ve SEO’ya ihtiyaçları var.

Ayrıca, müşterilerin belirli bir yere gelip masaj yaptırmasını sağlamak için yerelleştirilmiş pazarlamaya da ihtiyaç duyarlar.

Tüm bunlar rekabetçi bir bakış açısıyla yapılır, çünkü bir boşlukta ve rekabetinizin ne yaptığını ve nasıl performans gösterdiğini bilmeden pazarlama yapamazsınız.

Örneğin, rekabetinizin 5000 veya daha fazla Facebook Beğenisine sahip olduğunu görene kadar 1000 hayranla iyi iş çıkardığınızı düşünebilirsiniz.

Bu 7 Küçük İşletme Pazarlama Fikriyle Facebook’ta Rakiplerinizi Ezebilirsiniz

1. Hangi sosyal medya ağlarına odaklanacağınızı bilin

Sosyal medyada olmanız gerekse de, çoğu işletme aynı anda tüm sosyal ağları iyi yapamaz.

Bu nedenle, müşterilerinizin nerede olduğunu ve rekabetin nerede olduğunu bulmanız gerekir.

>> Tweetlemek için tıklayın <<

Facebook, işletmeden tüketiciye (B2C) pazarlama için önde gelen sosyal ağdır.

Bu sosyal kanal matrisinde görebileceğiniz gibi, bu masaj şirketlerinin çoğu birden fazla ağda faaliyet gösteriyor:

facebook'ta işletmenizi nasıl markalaştırabilirsiniz

Bununla birlikte, takipçi sayısına ve potansiyel erişime daha derinlemesine bakıldığında, Facebook’un açık ara öncelik ve odak noktası olduğu açıktır.

facebook'ta işletmenizi nasıl markalaştırabilirsiniz

Yani, yeni bir masaj işi başlatıyor olsaydınız, bu ilk rekabet analizinden, önceliğinizin Facebook olacağını, ardından Twitter’ın geleceğini bilirdiniz.

2. Bu ağdaki profilinizi optimize edin

Kaç şirketin bir sayfa veya profil oluşturup bu varlığı optimize etmemesi şaşırtıcı.

Örneğin Facebook’ta sayfanızda bir ton ayrıntı sağlama olanağına sahipsiniz (Ayarlar ve Sayfa Bilgileri altında erişilebilir). Başlangıç ​​olarak, izin verilen maksimum karakter sayısını kullanarak açıklamalarınızı optimize edin.

Bu Facebook açıklamasına genel bakışta görebileceğiniz gibi, tüm masaj şirketlerimiz açıklamalarını optimize etmemiştir.

Unutmayın: Bu temel açıklamada en fazla 154 karaktere izin verilir. Bu, sayfanızı ziyaret edenlerin göreceği ilk şeydir ve ayrıca Facebook’ta arama sonuçlarını yönlendirmeye yardımcı olur.

facebook'ta işletmenizi nasıl markalaştırabilirsiniz

Facebook kullanıcılarına kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı söylemek için bu bölümü kullanın!

Çalışma saatlerinizi, konumlarınızı veya bunun gibi diğer ayrıntıları buraya yazmayın, çünkü bu bilgi için sayfanın başka belirli bölümleri de vardır.

Örneğin, şu anda MassageLuXe olsaydım, Facebook’taki açıklamamı hemen güncellerdim!

Bu bölümün ötesinde, sayfa ayarları boyunca optimize etmelisiniz. İşletmeniz, hedefleriniz, değeriniz, rekabet avantajınız vb. hakkında daha fazla ayrıntı ekleyebileceğiniz uzun bir açıklama bölümü vardır. Bu harika bir arama yemidir!

Ve Facebook’un arama için sağladığı kategorileri ve alt kategorileri doldurduğunuzdan emin olun. Tıpkı web sitenizde olduğu gibi, şirket arka plan içeriğinizin amacı Facebook kullanıcıları tarafından bulunmaktır!

>> Tweetlemek için tıklayın <<

3. Marka kişiliğinizi iletin

Rekabetinizin olduğu sosyal ağlarda bulunmanız gerekirken, onlar gibi görünmemeli veya ses çıkarmamalısınız.

Bu, hem müşterilerinize sunduğunuz benzersiz değer konusunda net olmak, hem de daha düşük fiyat, daha yüksek kalite, daha fazla çeşitlilik, daha fazla kolaylık vb. hem de bir marka kişiliğine sahip olmak anlamına gelir.

Markanız mizahi, aptal, ciddi, yardımcı veya teşvik edici olabilir. Her ne ise, Facebook gönderilerinizde tutarlı bir şekilde iletin.

>> Tweetlemek için tıklayın <<

Şirketlerin kişiliğini belirleyip belirleyemeyeceğimizi görmek için masaj manzaramız tarafından yazılan bazı gönderilere bakalım.

Hemen “Hand and Stone”un “yardımcı olabiliriz” ve “masajın uyumanıza yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?” yazılarıyla “yardımcı” marka olmaya çalıştığını görüyorum.

Massage Heights ise harika bir gün için “Founder’s Keepers”, “sevimli hediyeler” ve “biraz sabah motivasyonu” gibi gönderilerle daha canlı, eğlenceli ve motive edici.

facebook'ta işletmenizi nasıl markalaştırabilirsiniz

Buradaki anahtar, “sesinizde” tutarlı olmak ve rekabette benzersiz olmaktır, böylece hayranlarınız gönderilerinizi dört gözle bekler ve markanızdan ne bekleyeceklerini bilir.

4. Güçlü bir hayran kitlesi oluşturun

Belli ki bir Beğeni, takipçi veya hayran tabanına ihtiyacınız var. Ancak çoğu zaman, bu takipçilerin sayısına aşırı vurgu yapılır.

>> Tweetlemek için tıklayın <<

Ürününüzü veya hizmetinizi gerçekten kullanan veya kullanacak, haberlerinizi paylaşan ve sizinle sanal olarak sosyal medyada ve umarım, kelimenin tam anlamıyla işinizde etkileşime giren kaliteli hayranlara sahip olmak çok daha önemlidir.

“Doğru” sayıda takipçi yoktur. 500 veya 1.000 kişilik bir posta listeniz varsa, o kişileri Facebook’ta sizi “Beğenmeye” davet etmek için Facebook aracını kullanın.

Bu kişilerin bir noktada sizinle etkileşime geçmeyi tercih ettiğini varsayarsak, bunların yarısının Facebook’ta sizi “Beğenmek” için bir saniye alacağını varsaymak gerçekçidir.

Sosyal içerik pazarlama gurusu Jay Baer’in bu blog yazısı bunu daha fazla açıklıyor:

5. İlgi çekici harika içerikler oluşturun

Beğeni sayısıyla ilgili heyecandan bıkmanın bir başka nedeni de, bu, bu takipçilerin aktif olup olmadığını veya sizinle etkileşime girip girmediğini göstermemesidir.

>> Tweetlemek için tıklayın <<

Birinin işletmenizi bir kez beğenmesini veya takip etmesini sağlamak iyi bir başlangıçtır, ancak gelir getiren davranış, etkileşimi içerir. Takipçileriniz içeriğinizi paylaşıyor veya belirli gönderileri beğeniyor veya Facebook’ta tanıttığınız kuponları/özel kampanyaları kullanıyor mu?

Bu noktayı kanıtlamak için masaj pazarı manzaramıza geri dönelim. Saf takipçi sayılarına bakarsak, Massage Envy’nin diğer şirketlere göre çok büyük bir takipçi kitlesine sahip olduğunu görebiliriz. Bunun, birden fazla yerde konumları olan ulusal bir marka olduğu düşünüldüğünde çok da şaşırtıcı değil.

facebookta-işletmenizi-marka-nasıl-marka-nasıl-

Ancak, Total Engagement için bir rapor çalıştırdığınızda, resim değişir ve Massage Envy, ne kadar büyük olursa olsun, kitleleriyle gerçekten etkileşim kuramaz.

Aslında, son 7 gün içindeki en iyi 34 gönderi arasında hiçbiri Massage Envy’ye ait değil. Bunun yerine, en ilgi çekici Facebook gönderileri için, en iyi 34 gönderiden 13’ü ile Massage Heights kazanır.

facebookta-işletmenizi-marka-nasıl-marka-nasıl-

Bu en iyi sosyal içerik analizleri, hangi tür gönderilerin en çok etkileşimi sağladığını (fotoğraflar, bağlantılar veya durum gönderileri) ve bu en ilgi çekici gönderilerin haftanın hangi gününde yayınlandığını görmek için de yardımcı olur.

Burada gördüğümüz gibi, çoğu müşteri pazartesi günleri masaj yapmayı düşünmüyor – ama çarşambaya kadar hazırlar!

Unutmayın: rakiplerinizden bir şeyler öğrenebilir ve onların fikirlerini “çalabilirsiniz”. Belirli masaj türleriyle ilgili fotoğraf temelli gönderilerin yüksek etkileşim sağladığını fark ederseniz, o modeli izleyen birkaç gönderiyi deneyin. Tabii ki SENİN kişiliğini kullanarak.

Aşağıda, bu etkileşimi sağlayan gerçek içeriği görebiliriz. Hand and Stone, yine o yardımsever, hoş kişiliği kullanarak geçen haftanın ilk 1 ve 2 gönderisini aldı.

En ilgi çekici gönderileri incelemeye ek olarak, neyin işe yarayıp yaramadığını anlamak ve içerik stratejinizi buna göre ayarlamak için rakiplerin tüm gönderilerini ve kendinizin gönderilerini inceleyebilirsiniz.

facebookta-işletmenizi-marka-nasıl-marka-nasıl-

6. Neyin işe yarayıp yaramadığını ölçün ve analiz edin

İşletmenizin ve pazarlamanızın diğer bölümlerinde olduğu gibi, sosyal medyanızla da net hedeflere sahip olmanız ve performansınızı sürekli olarak ölçmeniz ve buna göre ayarlamanız gerekir.

Özellikle takipçi tabanınızı büyütmeniz veya aktivite seviyenizi artırmanız gerekiyorsa, hedef kitle ve aktivite gibi temel metriklere sahip olmak sorun değil ve ölçüm, bu alanlarda nasıl geliştiğinizi göstermenize olanak sağlayacaktır. Ancak, yukarıdaki bölüme göre katılımı ve sosyal medyanın iş büyümesini nasıl sağladığını kanıtlayan diğer metrikleri de ölçtüğünüzden emin olun.

Her 2 haftada bir, sosyal medya kanalları tarafından siteme ne kadar web trafiğinin yönlendirildiğini ve bu trafiğin ne kadarının üyeliğe dönüştüğünü analiz ediyorum. Sadece Facebook takipçilerine özel kampanyalar yapabilir, ardından bunların ne kadarının satışa dönüştüğünü ölçebilirsiniz.

>> Tweetlemek için tıklayın <<

7. Sosyal medyayı diğer pazarlama kanallarınızla entegre edin

Pazarlama son birkaç yılda çok daha karmaşık hale geldi ve daha fazla veriye dayalı olduğundan bahsetmeye gerek yok, entegre pazarlama stratejileri kullanmak her zamankinden daha kritik hale geldi. Bu, sosyal medyanızın kupondan reklamcılığa, e-posta pazarlamasına ve ötesine kadar tüm diğer pazarlama girişimlerinizi uyumlu hale getirmesi, tamamlaması ve artırması gerektiği anlamına gelir.

Tutarlı bir marka imajı, mesaj ve hedef müşteri alaka düzeyi sağlamak için tüm pazarlama kanallarınız birbirinin üzerine inşa edilmelidir.

>> Tweetlemek için tıklayın <<

Bu aynı zamanda SEO’nuz için de geçerlidir.

Birçok kişi, web sitelerine en kaliteli trafiği hangi anahtar kelimelerin çektiğini anlamaya çalışır, ancak bu anahtar kelimeleri diğer kanallarda kullanmayı düşünmezler. Masaj terapi işlerimizi yine örnek olarak kullanarak, bu pazarda hangi kelimelerin en önemli ve rekabetçi olduğunu görebilirsiniz.

facebookta-işletmenizi-marka-nasıl-marka-nasıl-

Siz olsaydınız, bu anahtar kelimeleri pazarlamanıza, bloglara, sosyal medyaya, basın bültenlerine, çevrimiçi reklamlara vb. dahil etmek isterdiniz.

İşletmeniz ve bu şartlar etrafında otorite ve marka denkliği oluşturmak için tüm pazarlama karışımını kullanın.

>> Tweetlemek için tıklayın <<

Rakiplerinizi Hemen Yenin

Çevik pazarlamaya büyük bir inancım var, bu nedenle bu küçük işletme pazarlama fikirlerini uygularken bunu çevik bir şekilde yapın:

  • küçük başla
  • ölçüm
  • ayarlamak
  • devam etmek

Diğer şirketlerden Facebook ve diğer sosyal kanallardaki en iyi uygulamaları hakkında bilgi edinerek bu döngüyü hızlandırabilirsiniz.

Rekabet ortamınızı anlayarak, rakiplerinizin en iyi uygulamalarından ve hatalarından da öğrenebilir ve bunları müşteri ve pazar payı kazanmak için kullanabilirsiniz![ad_2]

] }

Bir cevap yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?