Blog

Birlikte Daha iyi: Sosyal Medya ve Halkla İlişkiler Nasıl Entegre Edilir

[ad_1]

Better Together: How to Integrate Social Media and PR

Diğer tüm endüstriler gibi, teknoloji de son birkaç on yılda iletişimi bir döngüden geçirdi. Halka ve müşterilerimize ulaşmak için sahip olduğumuz seçenekler hiç bu kadar doğrudan ya da doğrudan olmamıştı.

Geçmişte, halkla ilişkiler büyük ölçüde baskı, TV, radyo ve daha fazlası gibi yayınlar da dahil olmak üzere medya ile ilişkileri ve iletişimi yönetmekle ilgiliydi. Hemen hemen her marka iletişimi için gerekli bir araçtı.

Ancak şimdi, medyayı halka ulaşmak için bir iletişim aracı olarak kullanmanın yanı sıra, doğrudan kendimize gidebiliriz. İnternet, gerekli iletişim seviyelerini düzleştirdi ve insanlara doğrudan bağlantı kurma yeteneği verdi.

Bu nedenle, sadece medyayla “ilişki kurmak” yerine, modern halkla ilişkiler bunu doğrudan mesajınızı önemseyen insanlara giderek tamamlama fırsatına sahiptir.

Bu, bazı pazarlamacıları ve halkla ilişkiler profesyonellerini korkutuyor. Ve her hafta viral hale gelen farklı bir kurumsal sosyal medya hatası ile anlaşılabilir.

Ancak halkla ilişkiler ve sosyal medyanızı entegre etmek için güçlü bir strateji oluşturduğunuzda, bu siz olmayacaksınız. Bunun yerine, birçok başarı öyküsünden biri olma olasılığınız daha yüksektir.

Sosyal medya kullanıcılarının şaka yapması kadar eğlenceli değiller.

Stratejinizin yeterince güçlü olduğundan nasıl emin olabilirsiniz? Bunun hakkında konuşalım.

Birlikte Daha iyi: @CoSchedule aracılığıyla Sosyal Medya ve Halkla İlişkiler Nasıl Entegre Edilir

Ancak Önce PR Takvim Şablonlarınızı Talep Edin

Halkla ilişkiler stratejinizdeki tüm projeleri topu düşürmeden yönetmenin bir yolunu mu arıyorsunuz? Farklı kampanyalarınızı, sahalarınızı, ilişkilerinizi ve daha fazlasını planlamanıza ve hokkabazlık yapmanıza yardımcı olacak ücretsiz PR takvim şablonlarımızı deneyin.

Halkla İlişkiler, Kamu Güveni ve Sosyal Medya ile İlgili İstatistikler

Sosyal medyayı kullanmanın halkla ilişkilerin temel bir sorumluluğu olduğuna henüz ikna olmadıysanız, rakamların kendileri için konuşmasına izin verin.

Özellikle birkaçı dikkat çekicidir:

2019’da Pew Araştırma Merkezi, Amerikalıların% 50’sinden fazlasının sosyal medyadan haber aldığını tespit etti. Çünkü bu zaten artan bir trenddi ve pandemi haber döngülerini daha da hızlandırdı, muhtemelen şimdi daha da yüksek. Bu, ağlar bu şekilde görmese bile, sosyal ağların müşteri kitleniz için medya kuruluşu olarak hizmet ettiği anlamına gelir.

 

MuckRack, 2019’da gazetecilerin% 83’ünün Twitter’ı profesyonel olarak kullandığını ve diğer ağların öneminin arttığını tespit etti. Bu nedenle, doğrudan kitlenize gitme yeteneği olmasa bile, sosyal medya gazetecilerle bağlantı kurmak için hayati bir halkla ilişkiler etkinliği olan değerli bir araçtır.

 

2021’de gazetecilerin% 76’sının Twitter’ı en değerli sosyal ağ olarak gördüğünü ve% 16’sının bunu ilk haber kaynağı olarak kullandığını tespit ettiler. Pek çok gazeteci, haberleri, raporları ve hikayeleri göz önünde bulundurarak Twitter’a açıkça giderken, bir sonraki hikaye adımlarını aradıkları anda önlerine çıkabilirsiniz.

 

Olapic ve Cite Research’ten yapılan bir anket, katılımcıların% 51’inin diğer tüketicilere markalardan daha fazla güvendiğini ortaya koydu. Bu, bir müşterinin akranlarının veya favori etkileyicilerinin tavsiyesine sahip olmanın, daha geleneksel güven sinyallerinden daha fazla ağırlık taşıdığı anlamına gelir.

 

2021 Edelman Güven Barometresi, bilgiye olan güvenin tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğunu buldu. Bu, sırasıyla% 61 ve% 51 küresel güven düzeyleriyle, medyadan geçmek yerine doğrudan hedef kitlenize gitmek için sosyal medyayı kullanma fırsatını vurgulamaktadır.

 

MuckRack, 2021’de gazetecilerin% 76’sının Twitter’ı en değerli sosyal ağ olarak gördüğünü ve% 16’sının bunu ilk haber kaynağı olarak kullandığını tespit etti. @CoSchedule aracılığıyla

Tweet Atmak İçin Tıklayın

Özetle, tüketiciler hala hayatlarının büyük bir parçası olmasına rağmen geleneksel medyaya daha az güveniyorlar. Ve medya ek olarak, daha fazla etkilendiği dayanarak, PR ve pazarlama ekipleri ile ilişkilerin geliştirilmesi için iki önemli hale getiriyorlar.

Temel olarak, sosyal medya gazetecilerle, etkileyicilerle ve tüketicilerle aynı yerde konuşmanıza olanak tanır.

Bu, ihtiyacınız olan tüm kitlelere ulaşmanın en basit ve en kolay yoludur.

Verimlilik, kazanmak için!

Halkla İlişkiler için Sosyal Medyayı Kullanma Fikirleri

Böylece, sosyal medyanın daha büyük bir rol oynaması için halkla ilişkiler araç setinizde daha fazla yer açmaya hazırsınız. Tam olarak ne için kullanabilirsin?

Sosyal medya, şirket duyuruları ve pazarlama içeriği için bir dağıtım aracından daha büyük bir rol oynayabilir.

(Yine de bunun için harika olsa da! Nasıl yapılacağına daha sonra postayla ulaşacağız.)

Halkla ilişkiler ve sosyal medyayı birlikte kullanmaya başlamanın en kolay yollarından birkaçı:

Hangi Konuların Trend Olduğunu Bilin

Halkla ilişkiler, özellikle markanızın yanı sıra genel olarak sektörünüz ve kültürünüz hakkında kamuoyunu yakından izlemeyi gerektirir. Ve bu kadar çok kamuoyunu tek bir yerde (genellikle aranabilir) toplayan sosyal medyadan daha kolay izlemek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Sadece dinleyerek kitleniz ve sektörünüz hakkında ne kadar bilgi edinebileceğinizden yararlanın.

Şirketinizin faaliyet gösterdiği alanda insanların hem iyi hem de kötü hakkında konuştuklarına dikkat edin. İlgisiz konuları ilgili kişiler ile ilgilenen var ne de not.

Bu, sosyal medyayı kendiniz kullanmak kadar kolay olabilir, çünkü trendlere ayak uydurmanın yolları kelimenin tam anlamıyla birkaç yerel platformda pişirilir.

Almak, örneğin, Twitter Gidişli Konular için. Hesap ayarlarınızı üzerinden bulunduğunuz bölgeye dayanarak eğilimleri görüntülemek ya da Twitter etkinliği göre özelleştirebilirsiniz.

Keşfet sayfası, trendlerin ağın kendisinde nasıl pişirildiğinin bir başka örneğidir. Ayrıca, trend endüstri güncellemelerini almayı kolaylaştıran bu sayfada izlenecek belirli konuları da seçebilirsiniz.

Daha gelişmiş veya ince ayarlı izleme için, Mansiyon gibi sosyal medya izleme araçları vardır. Dikkat etmek istediğiniz bir konuşmayı, belirli url’lerin etrafında gerçekleşen konuşmaları ve daha fazlasını işaret eden belirli anahtar kelimeleri veya kelime öbeklerini izlemenize izin verirler.

Stratejik izleme, ağ feed’lerinizdeki görünüşte bitmeyen sosyal güncelleme akışını, ihtiyacınız olan önemli noktaların organize listelerine dönüştürebilir.

Twitter’ı Kullanarak Belirli Bir Alandaki Gazetecileri Bulun ve Onlarla İletişim Kurun

Daha önce de belirttiğimiz gibi Twitter, gazetecilerin en çok güvendiği sosyal ağdır. Özellikle “çalışma modunda” oraya giderler, hikaye ve saha fikirleri, kaynaklar ve daha fazlasını ararlar. Bu, sektörünüzü kapsayan gazetecilerle ilişkiler kurmaya başlamak için en iyi yerlerden biri olmasını sağlar.

Twitter’daki medya ilişkileri, gazetecilere atış yapmakla ve sahaların başarılı olması için gereken ilişkiler hakkında daha az şey ifade ediyor. Gönderecek belirli bir adımınız olmadan önce Twitter’da bir gazeteciyle ilişki kurarak, adımınız e-posta gelen kutusuna geldiğinde adınızı tanımasını ve önceliklendirmesini sağlayabilirsiniz.

Medya ilişkileri kurmanın yolları şunları içerir:

Hikayelerini paylaşarak çalışmalarını desteklemek

 

İçeriklerine cevap vermek ve uyum sağlamak için arkadaşça ama profesyonel bir sohbete katılmak

 

Anında geri dönüş beklemeden onlara başka şekillerde yardım etmek

 

Ayrıca, gazetecilerle iyi bir ilişkiniz olduğunda, sizi sahaya koymanıza bile gerek kalmadan hikayeler veya kapsama alanı için düşünebilirler.

Twitter’daki medya ilişkileri, gazetecilere atış yapmakla ve sahaların başarılı olması için gereken ilişkiler hakkında daha az şey ifade ediyor. @CoSchedule aracılığıyla

Tweet Atmak İçin Tıklayın

Konuşmanın Nabzını tut.

İnsanların bahsettiği trend konuları, haber değeri taşıyan ve viral anı anlamak için sosyal medyayı kullanmanın yanı sıra, daha geniş kültürü PR ve pazarlamanızın birçok yönü için yararlı olacak şekilde anlamak için de harikadır. Kısacası, ekibinizin ve dolayısıyla markanızın alakalı kalmasına yardımcı olur.

Örneğin, kendi pazarlamanızda meme kullanmasanız bile, en popüler olanların ne olduğunu hala bilmelisiniz. Keşke öyle bir niyetim yok, yanlışlıkla bir meme kaçınarak, ciddi bir mesaj mesela bu nedenle.

Müşterilerinizin ve daha geniş kitlenizin nasıl iletişim kurduğunu anlamak ve bunun saha ve kampanya açılarınızı şekillendirmesine izin vermek söz konusudur. Ve sosyal medya ile yapmak en kolayı.

Dikkat edilmesi gereken bazı kültürel ve konuşma eğilimleri şunlardır:

Trend konulardaki kalıplar (metatrendler, önemli konular ve ilgi alanları gibi)

 

Popüler memler ve meme formatları

 

Ortak dil ve argo eğilimleri

 

Ve bu izlemenin bir parçası olduğu için, sosyal içeriğin yangın akışını filtrelemeye yardımcı olacak bir izleme aracıyla daha kolay hale getirilebilecek bir şey.

Diğer Şirketlerle İlişkiler Kurun

Elbette sosyal medyada takılan tek önemli temas gazeteciler değil. Bu nedenle, medya ilişkilerine zemin hazırlamak için kullanmaya ek olarak, diğer şirketlerle işbirlikçi ilişkiler için de aynısını yapabilirsiniz.

Bir içerik işbirliği, ortak tanıtım veya ürün ortaklığı için fırsat görseniz de, sosyal medyaya zemin hazırlama fırsatı vardır.

Sizinkine benzer amaçlara veya kitlelere hizmet eden bitişik markaları ve kuruluşları destekleyin. Tweet’lerine ve diğer sosyal yayınlarına katılın. Sohbet. Bunu sık sık yaptığınız bir endüstri gıda markalarıdır, bu yüzden sizi çok acıktırmayacaksa ilham almak için onları takip edin.

Nişinizdeki Etkileyicilerle Bağlantı Kurun

Sosyal medyada ilişki kurabileceğiniz önemli kişilerin büyüyen listesine etkileyicileri de ekleyebilirsiniz. Sana söylüyorum, verimlilik burada kazanır.

Şirketinizde resmi etkileyici pazarlama projeleri yürütseniz de yürütmeseniz de, sektörünüzdeki en iyi etkileyicilere göz kulak olmak her zaman iyi bir fikirdir. Bunlar genellikle izlemeniz gereken trendlerin itici güçleri ve erken evlat edicileridir.

Ayrıca, onları takip etmekten ve onlarla etkileşimde bulunmaktan kaynaklanabilecek resmi bir ortaklık olmadan konuşma veya başka katılımlar için organik fırsatlar olabilir.

Şirketinizin Haberlerini ve Hikayesini Paylaşın

Sosyal medya ile ilgili harika bir şey, medyanın başka yerlerinde bulunabilecek aynı marka hikayesini yeni ve daha ilgi çekici yollarla anlatmanıza izin vermesidir. Size hikayenizi anlatma ve marka değerlerinizi ve mesajınızı geleneksel medya fırsatlarında her zaman bulunamayacak şekilde pekiştirme şansı verir.

Örneğin, şirketler trendlere ve memlere atlayabilir ve kendilerini hem markayı destekleyecek hem de kitlenizle eğlenecek şekilde katılabilirler. “Nasıl başladı, nasıl gidiyor” memesinin markanızın başlangıçlarını ve evrimini karşılaştırmak için mükemmel bir fırsat olduğunu düşünün. Gerileme Perşembe, hikayenizi vurgulamanın başka bir yoludur. Twitter konuları, yeni bir hikaye anlatımı formatı sunan başka bir araçtır.

Gazetecilere sosyal medya hikaye fikirler, insanlar, içerik eklemek için kaynak ya da aramak ne kadar artı, unutma. Bu trendlere katılmak ve hikayenizi sosyal medyada paylaşmak, onların dikkatini çekmenin ve potansiyel olarak diğer medyada yer almanın başka bir yoludur.

En Kötüsü Olduğunda Kriz Yönetimini Kontrol Etmek

Sosyal medyayı halkla ilişkiler stratejinizde kullanmanın son yolu bir kriz yönetim aracıdır. Hiç kimse en kötü senaryoları düşünmekten hoşlanmaz, ancak geçen yıl bize hazırlanmak için bunu yapmanın önemini kesinlikle öğretti.

 

[ad_2]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı