Başlamak için İhtiyacınız Olan 4 Facebook Reklam Stratejisi

organik Mart 15, 2022 5:00 am

[ad_1]

Başlamak için İhtiyacınız Olan 4 Facebook Reklam Stratejisi

İlk Facebook reklamınızı oluşturmaya hazır mısınız?

Tanıtmak istediğiniz yeni bir işletme, ürün veya hizmetiniz mi var?

İle birlikte 6 milyon işletme Facebook reklamlarını kullanmak müşterilere ulaşmak için rekabet avantajına ihtiyacınız var!

Şans eseri, yıllardır Facebook reklam stratejilerini test ettim. Bugün, aşağıdakileri sağlayacak en iyi 4 Facebook reklam stratejisini ele alacağım:

  • Farkındalık yaratın
  • Potansiyel müşterileri artırın
  • Gelir elde etmek…

… ve izleyicilerinizi daha fazlası için yalvarmaya bırakın. Hadi gidelim!

1. Doğru Kitleyi Hedefleyin

Yeni harekete geçirici mesaj


Bunu biliyor muydun Facebook reklamları, kitleleri hedeflemede daha etkilidir Google Adwords’ten daha ilgi alanlarına göre mi?

Bu oldukça etkileyici! Ve ilgi alanlarını daha iyi anlayarak müşterilerinizin dikkatini çekmek için kullanabileceğiniz bilgiler.

Coğrafi konumdan eğitim düzeyine, kariyerlere, ilgi alanlarına ve harcama alışkanlıklarına – Facebook, belirli hedef kitleler oluşturmanıza yardımcı olacak çok sayıda bilgiye sahiptir.

İşletmeniz için hedefleyebileceğiniz hedef kitle çeşitliliğine bir göz atın.image001

Görüntü Kaynağı

Şimdi merak ediyorsanız: “Potansiyel müşteri yelpazemi neden daraltayım?”

Açıklamama izin ver.

Facebook reklam hedef kitlenizi oluşturmak için müşteri ilgi alanlarını kullandığınızda, yalnızca bir müşterinin nitelikli özelliklerini kopyalamakla kalmaz, aynı zamanda paradan da tasarruf edersiniz.

Facebook reklamlarında yeniyseniz, diğer çevrimiçi reklamcılık akışları gibi Facebook reklamlarının da tıklama başına ödeme yapılabileceğini bilmelisiniz. Ve buna diyorum ki, niteliksiz Facebook kullanıcıları için ödeme yapmayalım Facebook reklamlarınıza tıklamak için!

Ama benim sözüme aldırma.

AdEspresso kısa süre önce şunu gösteren bir deney yaptı: İlgi alanına dayalı Facebook reklamları işletmelere tıklama başına yalnızca 3 sente mal oluyor Tıklama başına 14 sentin üzerinde maliyeti olan kötü hedeflenmiş Facebook reklamlarına karşı. Sadece bu maliyet tasarruflarını düşünün.image003

Görüntü kaynağı

Sadece para biriktirmekle kalmıyor, aynı zamanda potansiyel müşteri yelpazenizi de daraltmıyorsunuz.

Örneğin, Adidas’ın 2010 Dünya Kupası Facebook reklam stratejisi. Müşterilerinin ilgi alanlarından yararlanarak, yalnızca Facebook reklamları aracılığıyla 1 milyondan fazla hayrana ulaşmayı başardılar.

“Dünya Kupası’nın 31 günü boyunca, [Adidas] konuşmasını, şirketlerin işlerini ve ürünlerini kullanıcılarla sürekli olarak paylaşmalarını sağlayan ücretsiz halka açık profil olan Adidas Football’un Facebook Sayfası etrafında topladı. Spor devi, Sayfanın Adidas Futbol taraftarlarının doğrudan hayır kurumlarına bağışta bulunabileceği bir yer olmasını da sağladı.

—Facebook Reklamı

Ayda 1 milyondan fazla Facebook kullanıcısına ulaşmak zor olsa da, yine de bu stratejiden yararlanabilirsiniz.

İşletmenizin aynı metropol bölgesinde tanınmış bir rakibi olan “Z Şirketi” olduğunu varsayalım.

Buna dokunmanın bir yolu müşteri ilgi stratejisi Facebook reklamlarınızda “Z Şirketi” müşterilerini hedefleyerek yapılır.

Bu şekilde, nitelikli müşteri özelliklerine zaten sahip olan bir hedef kitleye reklam veriyorsunuz. Facebook reklamlarınızın yapması gereken, Z Şirketinin müşterilerini ürün farklılaştırıcılarınız üzerinden satmaktır.

Buraya kadar mantıklı geldi mi?

Her durumda, Z Şirketi’nin müşterilerinin çoğu, daha rekabetçi fiyatlara veya tekliflere sahip benzer ürünlere açık olabilir.

Ve herkes dönüşmese bile? Yerel topluluktaki Facebook kullanıcılarına işletmenizin markasını tanıtıyorsunuz.

2. Bir Şeyi Uzaklaştırın

Herhangi bir işletmenin ürün veya hizmetini seçmeye gelince, müşteriler için sonuç açıktır: Müşteriler, paraları için daha fazla değer sunan seçimi seçerler.

Önceden ücretsiz bir şey sağlamaktan daha fazla değer sunmaya bağlılığı gösteren nedir?

Hayır, bu olmak zorunda değil fiziksel olarak somut öğe. İşletmenizin sunabileceği değerli bir şey düşünün.

Ryan Deiss’in yaptığı tam olarak buydu.

Görüyorsunuz, Ryan Dijital Pazarlamacı olarak bilinen bir şirketin kurucusudur. Facebook reklam stratejisini daha yeni başlatırken, bunu başardı. bir aydan biraz fazla bir sürede 28.500 olası satış elde edin.

Bunu ücretsiz bir sosyal medya kaydırma dosyası vererek yaptı.

facebook-reklamlar-başlarken

Bu tek eylem, yaptığı işin değerini ve kalitesini sunmaya olan bağlılığını ortaya koydu.

Şimdi, bu Facebook reklam stratejisi sadece Ryan’ın sırrı değil, bizim açık sırrımız.

Ne yazık ki, tüm işletmeler bir şeyi ücretsiz olarak vermeyi göze alamaz; kaynaklar veya zaman olsun.

Ve işin gerçeği Çoğu web sitesi ziyaretçisinin yalnızca %4’ü gerçekten satın almaya hazır Hubspot’un tekrar tekrar belirttiği gibi.

Ama bu yapamayacağın anlamına gelmez ücretsiz olmayan, ancak aynı derecede değerli bir şey sunun potansiyel müşteriler satın almaya hazır olduğunda. Potansiyel müşterileri cezbetmek için çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Son zamanlarda karşılaştığım harika bir örnek, ücretsiz Spotify ile haftalık 5 dolarlık abonelik sunan New York Times.

image005

Görüntü kaynağı

Kuponlar ve indirimler Facebook reklamlarınız için harika kurşun mıknatıslar. Herhangi bir yeni Facebook işletme sayfasına marka bilinirliği getiriyorlar ve satın almaya hazır olanlara bir hediye sunuyorlar.

Ve fiyat konusunda endişeleniyorsanız, endişelenmeyin. Niye ya? Çünkü algılanan değer nedeniyle özgür şeylere daha az değer vermek insanidir.

En son bir etkinliğe ücretsiz giriş hakkınız ile Beyonce konserine gitmek için kol ve bacak ödediğiniz zamanı düşünün.

Pahalı konser yerine ücretsiz etkinliği kaçırma olasılığınız ne kadardı?

Kabul edelim, ücretsiz bir etkinliğe katılmama olasılığınız çok daha yüksek.

geriye kalan şey potansiyel müşterilerin harekete geçmesi için aciliyet. Teklifinize bir süre sınırı koyarak Facebook reklamlarınızda bu aciliyet duygusunu yaratabilirsiniz.

The Economist’in bu Facebook reklamı, ücretsiz kaynaklarının bir “Sınırlı Süreli Teklif” olduğunu açıkça gösteriyor ve Facebook kullanıcılarını hemen harekete geçmeye teşvik ediyor.

image007

Görüntü kaynağı

3. Bir Reklam Dizisi Oluşturun

Yeni harekete geçirici mesaj


Hepimiz tekrar tekrar bir dizi reklam gördük. Sıkıcı hale gelebilirler, hatta hayatımızın sürekli baş belası haline gelebilirler… kahretsin o televizyon reklamları!

Facebook platformunda reklam engelleyici diye bir şey olmasa da araştırmalar, aynı reklamı tekrar tekrar göstermenin müşteri dönüşümlerinin düşmesine neden olabileceğini buldu.

Bu soruna karşı koymak için, sizi şu stratejiyle tanıştırmak istiyorum: sıralı yeniden hedefleme.

sıralı yeniden hedefleme sizin gibi işletme sahiplerinin satın alma yaşam döngüleri boyunca aynı hedef kitleye farklı reklamlar hedeflemesine olanak tanıyan bir reklamcılık stratejisidir.

En iyi yanı, Facebook reklamlarının sıralı yeniden hedeflemeyi inanılmaz derecede iyi desteklemesidir.

Ancak daha derine dalmadan önce, sıralı yeniden hedefleme reklamlarının çalışırken nasıl görünebileceğine dair bir örneğe bakalım…

resim008

Görüntü Kaynağı

Gördüğünüz gibi, reklam dizisi, potansiyel müşterilere yeni ürün farklılaştırıcıları pazarlamak için tasarlandı.

Alıcı yaşam döngüsünün başlangıcından itibaren, hedef kitlenizin dikkatini çekebilecek özel bir indirim teklifi görebiliriz.

Bir Facebook kullanıcısının dönüşüm yaptığı zamana kadar alıcı yaşam döngüsü boyunca hızlı ileri sarma, sadece orada durmazsınız.

Sıralı yeniden hedefleme reklamları, yalnızca şimdi yeni müşterilere özel tekliflerle devam ediyor.

Bu harika bir yol yeni müşterileri dönüştürmek ve mevcut müşterileri döngüde tutun. Ayrıca, ürününüz veya hizmetiniz aboneliğe dayalı değilse, yani tekrar satın almak için müşterilerle sürekli etkileşim halindeyseniz özellikle yararlıdır.

Sıralı yeniden hedefleme, Facebook reklam hedef kitlenizin devam eden dönüşümünü desteklemenin yanı sıra, farklı tekliflerin etkinliğini test etmenin bir yolu olarak da hizmet edebilir.

Örneğin, AdEspresso Facebook potansiyel müşteri reklamlarını kullanarak sıralı bir yeniden hedefleme deneyi yaptı ve tekliflerinin şu anda daha iyi performans gösterdiğini buldu. Facebook potansiyel müşteri reklamları, açılış sayfalarına kıyasla daha iyi performans gösterdi.

İşte Facebook reklam denemelerinde kullandıkları tekliflerin sırası:

resim010

Görüntü Kaynağı

4. En İyi Müşterilerinizin Klonlarını Bulun

Bir işletme sahibi olarak, bahse girerim en sadık müşterinizi klonlamak istemişsinizdir. Çünkü kim daha fazla hayran istemez ki?

İnsanları nasıl klonlayacağımı henüz çözemesem de (henüz), sizinle paylaşacak en iyi şeyim var.

Facebook reklamlarının şu şekilde bilinen bir özelliği vardır: Benzer Hedef Kitleler. Adı gibi, Facebook reklamlarını en iyi müşterilerinizle aynı ilgi alanlarına, demografik özelliklere ve satın alma alışkanlıklarına sahip kişilere sunmanın bir yoludur.

Şaşırtmayan bir şekilde, Benzer Hedef Kitleler, en yüksek dönüşüm sağlayan Facebook reklamlarından biridir.

Benzer Hedef Kitlelerin Facebook reklamlarını yeniden hedeflemeye benzediğini hissedebilirsiniz. Ama onların farkı.

Benzer Hedef Kitleler, işletmenizle hiç etkileşime girmemiş kişilere ulaşırken, yeniden hedefleme reklamları, markanızla daha önce karşılaşmış olanlara ulaşıyor.

Bir işletme sahibi ve pazarlamacı olarak, markanızı bir etkileşim kampanyasıyla tanıtarak Facebook Benzer Hedef Kitlelerini kullanmaya başlayabilirsiniz.

İşte bir örnek:

Yoga pantolon serinize yeni Benzer Hedef Kitleler eklemek istiyorsunuz. Şüphesiz bunlar, yoga yapan ve geçmişte yoga pantolonu satın almış kişilerdir.

Bunu akılda tutarak, bu hedef kitleyle yoga pantolonunuzu hareket halinde gösteren bir Facebook reklamı paylaşın. Şimdi bu yoga uygulayıcılarına şirketiniz ve kalitesi hakkında bir fikir verdiniz.

Benzer Hedef Kitlenizden bir Facebook kullanıcısı nihayetinde bu tanıtım amaçlı Facebook reklamıyla etkileşime geçtiğinde, yeniden hedefleme aşamasına buradan başlayabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğim gibi, yeniden hedefleme öncelikle zaten markanıza maruz kaldı ve/veya alıcının yolculuğunun daha aşağısında.

Bu noktada, ücretsiz bir çift tozluk sunan bir Facebook reklamı sunmak isteyebilirsiniz:

resim011

Görüntü kaynağı

Hayır, ürününüzü ücretsiz olarak sunmanızı önermiyorum, ancak yaratacağı ilgiyi hayal edin. Her durumda, eşantiyon yarışmalarına ev sahipliği yapmanın da aynı derecede etkili olabileceğini ancak maliyetleri düşürmenizi gerektirdiğini biliyorum.

Bu, Facebook reklamlarımı yeniden hedeflememe iş ekliyor diye düşünüyorsanız… haklısınız. Ama daha da büyük bir sonuç için çok az iş.

Facebook’a göre, belirli bir seyahat acentesi, Benzer Hedef Kitleleri kullanarak Facebook reklam harcamalarını %70 oranında azaltın.

Bu, Facebook reklam yeniden hedeflemesinin sağladığı sonuç ne olursa olsun, Benzer Hedef Kitleleri kullanma maliyetinin %30’unda aynı sonuçları potansiyel olarak elde edebileceğiniz anlamına gelir.

Bütün fikir basit. Facebook Benzer Kitleler, işletme sahipleri için bütçe dostu bir yoldur, çünkü siz reklam harcamasını nitelikli potansiyel müşterilerle sınırlayın.

Başlamak için tek yapmanız gereken Facebook reklamları sekmenizin altındaki aşağıdaki bilgileri doldurmak!

resim013

Görüntü Kaynağı

Profesyonel ipucu: En iyi sonuçlar için Benzer Hedef Kitlenizin boyutunu küçültün. İlgi alanına dayalı hedeflemeyi kullanarak Facebook reklamlarınızı daha iyi uyarlamak için birden fazla Benzer Hedef Kitle oluşturabileceğinizi unutmayın.

Son düşünceler

Facebook reklamları, işletme sahiplerine basit bir yol sunar bir lider nesil motor inşa etmek sınırlı bir pazarlama bütçesi içinde çalışır.

Artık çalışmak için yeni Facebook reklam stratejileriniz olduğuna göre, pazarlama planınıza uyan stratejileri deneyin.

Kişisel e-postalar aracılığıyla veya satış görevlinizin size ulaşmasını sağlayarak bu Facebook potansiyel müşterilerini nasıl beslemeye karar vereceğiniz size kalmış.

bu Facebook reklam stratejileri Bugün paylaştığım gibi ister B2B’ye satış yap, ister e-ticaret mağazanı kur, çalışmaya devam edeceksin.

Bir Facebook reklam stratejisini ilk kez uygularken atılacak en iyi adım, müşteri karakterlerinizi belirlemektir.

İyi eğlenceler!

Yeni harekete geçirici mesaj


Yorum yok

[ad_2]

] }

Bir cevap yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?