Facebook

2022 ve Sonrası Nasıl Büyür?

[ad_1]

Küçük işletme sahibi olarak, genellikle büyük şirketler gibi kapsamlı dijital pazarlama planlarına yatırım yapmak için bant genişliğine veya fona sahip değilsiniz. Ücretsiz sosyal medya pazarlaması, özel bir pazarlama ekibi veya büyük bir bütçe olmadan işinizi büyütmenize yardımcı olur.

İle 2,9 milyar aktif kullanıcı, Facebook bunların en popüler sosyal ağıdır. Ne tür bir işiniz olursa olsun, müşterileriniz muhtemelen Facebook’ta. Daha ne, Facebook kullanıcılarının 2/3’ü yerel bir işletmenin sayfasını ziyaret ediyor en az haftada bir kez. buna şaşmamak gerek Pazarlamacıların %93’ü Facebook kullanıyor, ve %54’ü Facebook’u pazarlamacılar için en önemli sosyal ağ olarak görüyor.

Facebook, marka bilinirliğini artırmanıza, yeni müşteriler bulmanıza, müşteri sadakatini beslemenize, web sitesi trafiğini artırmanıza, satışları iyileştirmenize ve müşteri hizmetlerini geliştirmenize yardımcı olabilir. Başlamak için tek gereken ücretsiz bir işletme sayfası.

Küçük işletmeniz Facebook’ta başarılı olabilir mi?

İster yerel bir çay salonu, e-ticaret mağazası, kuaför salonu veya peyzaj işletmeniz olsun, herhangi bir işletme Facebook’ta başarılı olabilir. Müşterileriniz Facebook’taysa, platformda başarılı olabilirsiniz.

Ancak, yalnızca bir veya iki sosyal medya platformuna odaklanacak zamanınız varsa, Facebook’un mevcut (ve gelecekteki!) müşterileriniz arasında en popüler olduğundan emin olmak istersiniz. İşte nasıl öğreneceğiniz.

1. Müşterilerinize sorun

Facebook’un müşterilerinize ulaşmak için iyi bir yer olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu onlara sormaktır.

Bir e-posta listeniz varsa, müşterilerinize sosyal medya alışkanlıklarını soran kısa bir anket gönderin. En sık hangi platformları kullandıklarını ve markaları nerelerde takip etmeyi sevdiklerini sorun.

Typeform ve SurveyMonkey, denenebilecek iki ücretsiz anket aracıdır. Typeform’un bir sosyal medya anket şablonu başlamak için kullanabilirsiniz. Müşterileriniz hakkında istediğiniz bilgileri alabilmeniz için özelleştirin.

E-posta listesi yok mu? İster fiziksel mağazanızdaki ödeme sırasında ister bir müşterinin randevusu sırasında, şansınız olduğunda müşterilere sorun.

2. Hedef kitlenizi Facebook kullanıcılarıyla karşılaştırın

Farklı kitleler, belirli sosyal medya platformlarında diğerlerinden daha aktiftir. Demografik (cinsiyet, yaş, coğrafi konum, gelir vb.) ve psikografik özelliklerini (ilgi alanları, değerleri, inançları ve kişiliği) karşılaştırabilirsiniz. hedef kitle Düşündüğünüz sosyal medya platformları ile.

Örneğin, Facebook Y kuşağı arasında en popüler olanıdır.

Kaynak: istatistikçi

Gençlerin yanı sıra, diğer yaş gruplarının bile 290.000.000’den fazla kullanıcısı, platformu keşfetmeye değer kılıyor. Ancak hedef kitleniz gençlerse, TikTok gibi diğer platformları düşünmek isteyeceksiniz. kullanıcıların %25’i 10-19 yaş aralığındadır.

3. Rakiplerinize bir göz atın

Sizinkine benzer işletmeler büyük bir takipçi kitlesine sahipse ve Facebook’ta yorumlar ve beğeniler yoluyla çok sayıda izleyici katılımı alıyorsa, hedef kitleniz büyük olasılıkla Facebook’tadır. Sonuçta, rakiplerinizin müşterileri sizin için de potansiyel müşterilerdir! Sadece yayınlamaya başlamanız gerekiyor.

Rakipleriniz Facebook’ta değilse, doğru platform olmayabilir. Bununla birlikte, birden fazla müşteri sizi Facebook’ta takip edeceklerini söylediyse, bu, nişinizde kullanılmayan bir potansiyel olduğu anlamına gelebilir ve bunu ilk keşfeden siz olursunuz.

Küçük işletmeler için Facebook pazarlamasına nasıl başlanır?

İlk gönderinizi oluşturmaya mı hazırlanıyorsunuz? İşletmenizi başarıya hazırlamak için bu Facebook pazarlama ipuçlarını kullanın.

1. Facebook işletme sayfanızı tamamen kurun

Facebook’ta küçük bir işletme pazarlaması olarak, işletme sayfanız platformdaki ana sayfanız gibidir. Potansiyel hayranlara kim olduğunuzu ve bir iş olarak ne yaptığınızı söyler. Bu nedenle, tanınabilirlik için işletme sayfanızı ayarlamanız önemlidir.

Tortuga’nın kapak fotoğrafı seyahat sevincini ortaya çıkarıyor.
 • Profil resminizle başlayın: Markanızın hedef kitleniz tarafından tanınmasını sağlamak için yapmanız gereken en önemli şey budur. Profil resminiz olarak logonuzu veya marka simgenizi kullanın.
 • Bir kapak fotoğrafı ekleyin: Bir kapak fotoğrafı, hedef kitlenizin markanız hakkındaki ilk izlenimidir. İyi olanlar, bir duygu uyandırır veya sezonluk indiriminize göre hareket etmek gibi belirli bir eylemi teşvik eder. Ürününüzün çalışırken, fiziksel mağazada, ekipte bir resmini çekin veya en son teklifinizi içeren bir resim yükleyin.
 • İletişim bilgilerini doldurun: Bu, web siteniz, e-posta adresiniz ve/veya müşteri hizmetleri için telefon numaranız ve konumunuz dahil olmak üzere eksiksiz ve güncel olmalıdır, böylece insanlar sizi nasıl bulacaklarını ve sizinle nasıl bağlantı kuracaklarını bilirler.
 • Hakkında bölümünde işletmenizi netleştirin: Hayranların ne yaptığınızı bilmesi önemlidir! İşletmenizi benzersiz kılan şeylere odaklanın. Örneğin, yüksek kaliteli, çok yönlü tasarımlara odaklanan bir giyim işletmeniz olabilir. Belki de hayırseverlik odak noktasıdır ve aşağıdaki Bombas gibi her satın alma işleminizde hayır kurumlarına bağışta bulunursunuz. Hayranlarınıza buradan haber verin.
Bombas'ın hakkında bölümü. Hakkında: İlk katmanınız en yumuşak katmanınız olması gerektiği için rahat temeller oluşturuyoruz. Çorapları ve tişörtleri yeniden düşünmek için yıllarımızı harcadık, böylece daha iyi, dayanıklı olacak ve geri vermeye yardımcı olacak giysiler yaratabildik. Kendiniz satın aldığınız her ürün için, evsizlerin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmış bir ürün bağışlıyoruz. Bugüne kadar, ülke genelindeki topluluklara 40 milyondan fazla ürün bağışladık. Bunu mümkün kıldığınız için teşekkür ederiz.
bombalarFacebook’ta Hakkında bölümü
 • Doğru sayfa şablonunu seçin: Facebook’ta birkaç tane var önceden oluşturulmuş şablonlar farklı işletme türlerine hitap etmektedir. İşletmenizi en iyi temsil edeni seçin ve sayfanızı buradan özelleştirin.
 • Harekete geçirici mesaj (CTA) düğmenizi özelleştirin: Facebook hayranlarınızın web sitenize gitmesini ister misiniz? Randevu al? Mağazanızı aradınız mı? özelleştirmek CTA düğmesi Hayranlarınızı hedefleriniz için en yararlı eylemi yapmaya yönlendirmek için Facebook sayfanızın en üstünde.
 • Özel bir URL oluşturun: 25 hayranınız olduğunda, sayfanız için özel bir URL talep edebilirsiniz (ör. facebook.com/bufferapp 😄). Bu, rastgele harflerden ve rakamlardan oluşan uzun bir URL’den daha resmi görünecek ve hedef kitlenizin yazması için daha kolay olacaktır.

Artık hayranları çekmeye hazırsınız!

2. İçerik türlerinizi bilin

Video gönderileri en yüksek etkileşim oranlarını görür. Fotoğraf içeren gönderiler, bağlantı içeren gönderilerden veya düz metin gönderilerinden daha yüksek etkileşim oranlarına sahiptir. Bununla birlikte, her tür içeriğin Facebook’ta yeri vardır ve hedef kitlenizin ilgisini nasıl çekmeye çalıştığınıza bağlı olarak hepsini kullanmaya değer.

 • Düz metin gönderileri: Bunlar, sohbeti ateşlemek için harikadır. Hayranlarınıza soru sormak veya geri bildirim istemek için düz metin gönderileri kullanabilirsiniz.
 • Bağlantı gönderileri: Bağlantılı gönderiler, web sitesinin bir önizlemesini gösterir, böylece görseller düz metin bir gönderiden daha fazla dikkat çekebilir. İndirim alışverişi yapmak veya bir blog gönderisini tanıtmak gibi belirli bir eylemi teşvik etmek istediğinizde bunları kullanın.
 • Fotoğraf gönderileri: Fotoğraflı Facebook gönderileri, haber akışlarında gezinirken insanların dikkatini çekiyor. Etkileşim şansınızı artırmaya devam ederken, oluşturmak için videolardan daha az çaba harcarlar.
 • Video gönderileri: Facebook videoları otomatik olarak oynatılır, bu nedenle insanların dikkatini çekmek daha da kolaydır. Profesyonel görünmesi de gerekmiyor. Telefonda çekilen sıradan videolar, izleyiciler için gerçek bir his uyandırır ve bağlantılar kurmaya yardımcı olabilir. Yeni ürünleri çalışırken, kamera arkası çekimlerini, Soru-Cevapları ve daha fazlasını göstermek için videoyu kullanın. Hayranlarınızla gerçek zamanlı etkileşim için canlı yayına geçin.
 • Hikayeler: Haber akışı algoritmasını atlayın ve bir Facebook Hikayesi yayınlayın. Facebook’a göre, İnsanların %62’si “bir marka veya ürünle hikayelerde gördükten sonra daha fazla ilgilenmeye başladı” Facebook uygulama ailesi genelinde. Hikayeler, sıradan içeriklere iyi uyum sağlar. Eğlenceli sorular, ilginç bağlantılar, anketler, insanları meşgul edecek her şeyi yayınlamayı düşünün.

İçerik hakkında daha fazla bilgi mi istiyorsunuz? İşte yüksek kaliteli Facebook gönderilerinin nasıl oluşturulacağı.

3. Satışçı değil, ilişkilendirilebilir olun

Hayranlarınız ürünleriniz ve hizmetleriniz için geldi, ancak tarzınızı ve onlarla etkileşim kurma şeklinizi beğendikleri için kalıyorlar. Sosyal medyayı markanızın kişiliğinin bir uzantısı olarak düşünün.

Yine de promosyon içeriği yayınlayabilirsiniz – markanızı Facebook’ta takip etmeye değer kılmak için bol miktarda ilgi çekici, satış dışı içerikle karıştırılmalıdır.

giyim markası bombalar Hayranlarına garantilerini hatırlatırken eğlenceli bir şiirle kişiliklerini gösterir:

4. Medyayı dışarı bağlantı vermek yerine doğrudan Facebook’ta yayınlayın

Bazen insanları blogunuza veya web sitenize çekmek isteyeceksiniz, ancak mümkün olduğunda doğrudan Facebook’ta medya yayınlayarak fayda sağlayacaksınız.

Facebook algoritması, bağlantılı bir şey yerine doğrudan platformda yayınlanan medyayı tercih ediyor. Bu nedenle, diğer web sitelerine ne sıklıkta gönderi yayınladığınızı sınırlayın. Ayrıca, doğrudan Facebook’ta paylaşım yapmak, etkileşim için daha iyi olan ve içeriğiniz üzerinde daha fazla göz sahibi olmanızı sağlayan platform üzerinde sohbete olanak tanır.

Yemek blogu Köri Bakanlığı, Facebook sayfasında bir tarifin video versiyonunu yayınlıyor ve tam versiyon için bloga bağlantı veriyor.

5. İçeriğinizi diğer kanallardan kopyalayıp yapıştırmak yerine Facebook’a uyarlayın

Hayranlarınızın birçoğu muhtemelen sizi birden fazla yerde takip ediyor. E-posta listenizde olabilir veya sizi Instagram veya Twitter gibi başka bir sosyal ağda takip edebilirler. Bu insanlara benzersiz bir deneyim sağlamanız gerekiyor, böylece sizi takip etmeleri için bir nedenleri var.

Yeni bir blog gönderisini tanıtan yeni bir e-postanın konu satırını yayınlamak yerine, içeriğinizi farklı platformlara uyarlayın, böylece takipçilerinizin etkileşimde bulunabileceği yeni bir şey var. Facebook gönderiniz olarak blog gönderinizin TL;DR sürümünü oluşturmayı veya sohbeti ateşlemek için ilgili sorular sormayı düşünün.

6. Hayranlarınızla etkileşim kurun

Sosyal medya, harika içerikler yayınlamaktan daha fazlasıdır – takipçilerinizle ilişkiler kuruyor. Hayranlarınızla etkileşim kurun!

Sohbeti devam ettirmek için yorumlarını beğenin ve yanıtlayın. Bu, insanları Facebook’ta sizinle etkileşim kurmaya devam etmeye teşvik edecektir.

7. Bir Facebook Grubu başlatmayı düşünün

İle 10 milyondan fazla grup Facebook’ta ve ayda 1,4 milyar insanın bunları kullandığı Facebook Grupları, markanız ve sadık bir takipçi kitlesi etrafında topluluk oluşturmanın eğlenceli bir yoludur.

Gruplar, markanızın zorluklar karşısında insanları motive etmesinin bir yolu olabilir, ön izlemeler veya özel indirimler sunabilir veya ortak değerler konusunda tavsiye arayan insanlar için bir kaynak işlevi görebilir.

Çevre dostu ev eşyaları markası ete Plastic-Free Club için özel bir Facebook grubuna sahiptir – üyelerine ürünlerinde daha düşük fiyatlar sağlayan bir üyelik. CEO ve kurucu ortak Steve Reble, üyeleri gizlice gözden geçiriyor, ürün geri bildirimi istiyor ve çevrecilik hakkında tartışmalara başlıyor. Taraftarlar, çevreye daha duyarlı bir yaşam tarzı yaşama arayışlarında birbirlerini desteklemeye geliyor.

ete’nin VIP Facebook grubu

8. Sürekli olarak Facebook’ta yayınlayın

Hayran kitlenizi oluşturmak zaman alacak ama cesaretiniz kırılmasın! Başlangıçta kimseye ulaşamıyormuşsunuz gibi görünebilir, ancak tutarlı bir şekilde paylaşımda bulunmaya devam ederseniz, hayranlarınız sizinle etkileşim kurma alışkanlığına sahip olacak ve Facebook’taki varlığınızı yavaş yavaş büyüteceksiniz.

Haftada bir başlamak için yeterli olacaktır.

9. Başarı için doğru metrikleri ölçün

Facebook varlığınızı oluştururken, çabalarınızın karşılığını aldığından emin olmak isteyeceksiniz.

Başlangıçta sahip olduğunuz hayran ve beğeni sayısı az olacaktır. Bu normal! Kalkış biraz zaman alacak. Önemli olan bu sayıların zamanla artmasıdır. Hayranlarınızın ilgilendiği içerik türlerini bulmak ve daha fazlasını yapmak için metriklerinizi kullanın.

İşte Facebook Insights’ı kullanmak için adım adım bir kılavuz.

Küçük bir işletme olarak Facebook’ta pazarlama yapmak küçük bir iş değildir. Yönetmeniz gereken düzinelerce projeniz ve hepsini halletmek için küçük bir ekibiniz var. Bazen tek kişilik bir şov! Bu nedenle, Facebook içerik takviminizi oluşturmayı ve sürdürmeyi kendiniz için mümkün olduğunca kolaylaştırmanız gerekir.

Buffer gibi bir sosyal medya pazarlama aracıyla zaman kazanın. Buffer ile gönderilerinizi haftalar öncesinden planlayabilirsiniz, böylece Facebook’ta asla karanlıkta kalmazsınız.

Artı, Tampon ücretsizdir en fazla üç sosyal medya hesabı için. Ve her hesapta, küçük bir işletmenin Facebook pazarlamasına başlaması için yeterli olan on gönderiye kadar planlayabilirsiniz.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Ayrıca ihtiyacınız olan tüm sosyal medya araç setimizi de beğenebilirsiniz.

Şimdi ücretsiz başlayın[ad_2]

Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı