Facebook

2021 ve Ötesi İçin Bir Kılavuz

[ad_1]

Özet

Sosyal medya, küçük işletmelerin büyümesini desteklemede giderek daha önemli bir rol oynayacak. 2021 ve sonrası için planlarınıza sosyal medyayı nasıl (ve neden) dahil etmeniz gerektiği aşağıda açıklanmıştır.

Öğreneceksiniz

  • Küçük işletmeler için sosyal medya neden önemlidir?
  • Küçük, sadık bir takipçinin sahip olabileceği olumlu etki
  • Önemli olan metrikler nasıl ölçülür?

Dünya çapında, 16 ila 64 yaş arasındaki internet kullanıcılarının %47’si 2020’de sosyal medyada 2019’da olduğundan daha fazla zaman. Ve bu kullanıcılar sadece dikkatsizce kaydırma yapmıyorlar: e-ticaret satışları artıyor ilave olarak. Bu, küçük işletmeler için sosyal medyanın değerini daha da vurgular.

“Bir anlamda sosyal medya dır-dir bizim işimiz, ”diyor açık hava kedi sever şirketinin kurucu ortağı Laura Moss macera kedileri“Hedef kitlemizle etkileşim kurduğumuz, ürünleri tanıttığımız ve hatta birçok müşteri sorusunu yanıtladığımız yer.”

Önümüzdeki yıllarda, sosyal medya satışları artırmada, müşteri hizmetleri sağlamada ve marka bilinirliğini artırmada giderek daha önemli bir rol oynayacak. 2021 ve sonrası için bu değerli varlığı nasıl (ve neden) planlarınıza dahil etmeniz gerektiği aşağıda açıklanmıştır.

Küçük işletmeler için sosyal medyanın önemli olduğunu bir süredir biliyordunuz – ancak 2020 bunu gerekli hale getirdi. Küçük işletme sahiplerinin yüzde yetmişi COVID-19 krizi nedeniyle finansal zorluklardan endişe duyuyor. Paranın her zamankinden daha sıkı olduğu bir zamanda, sosyal medya bir can simidi olabilir.

Sosyal medya birçok işlevi yerine getirebilse de, sosyal medyanın küçük işletmeler için bazı yüksek etkili faydalarına hızlı bir bakış:

İnsanlar genellikle büyük bir şirket yerine küçük bir işletmeyi seçerler çünkü şirkete değer verirler. kişiselleştirilmiş deneyim ve benzersiz karakter işin özü. Kişiliğinizi sergilemek ve müşterilerinizi daha iyi tanımak için sosyal medyayı kullanabilir ve aynı zamanda işinizi büyütebilirsiniz.

1. Hangi metriklerin önemli olduğunu belirleyin

Raporları çalıştırmaya başlamadan önce, sizin ve işletmeniz için hangi metriklerin önemli olduğuna karar verin. Kendinizi iyi hissettiren, ancak karar vermenize, harekete geçmenize veya değer yargısında bulunmanıza yardımcı olmayan “kibir metriklere” kapılmayın. Takipçileri ve beğenileri saplantı haline getirmek cazip gelse de, bu ölçümler mutlaka işletme hedeflerinize hizmet etmez. Örneğin, yerel işletmeler, işletmelerin fiziksel mağazalarını asla ziyaret etmeyecek kişileri içeren büyük bir takipten ziyade küçük, yerel bir takipçiden daha fazlasını elde eder.

Kendinizi iyi hissettiren, ancak karar vermenize, harekete geçmenize veya değer yargısında bulunmanıza yardımcı olmayan “kibir metriklere” kapılmayın.

Danni Eickenhorst, St. Louis merkezli restoranın ortak sahibi Steve’in Sosisli Sandviçlerietkileyici bir takipçi kitlesi kazandı restoranın sosyal hesapları. Ancak satışları artırmaya gelince, yerel sevgi çok önemlidir. Eickenhorst’un bir restoran etkinliği hakkında bilgi alması gerektiğinde, sadece şehre değil, daha spesifik olarak restoranın çevresindeki mahallelere de odaklandı.

Eickenhorst, “Yakınlardaki mahalle derneklerine ulaştık ve onlardan halkımıza haber vermelerini istedik” diyor. “Hepsi Facebook Gruplarında ve Nextdoor gönderilerinde ısrar ettiler ve bu bir Kocaman Yardım Edin.”

Facebook etkinliği 28.100 kişiye ulaştı ve onlara 150 yeni Facebook sayfası beğenisi ve 75 yeni Instagram takipçisi kazandırdı. Ekstra sosyal medya baskısı sayesinde, satışlar tipik bir Cumartesi gününün üç katıydı. Ayrıca, sosyal medya hayranları hemen benzer olayları talep etti ve bu da ikinci bir Six Feet ApartY, ek etkinlikler ve yerel ortaklıklar ile.

Sosyal medya yöneticileri şirketi değeri konusunda ikna etmekte zorlandığından, sosyal medya küçük işletmeler için en önemli şeylerden biri olma eğilimindedir. Bu yüzden doğru metriklere odaklanmak çok önemlidir. Patronlar, gönderinizin ne kadar beğeni aldığından etkilenmeyebilir – ancak ne kadar satış getirdiğiyle kesinlikle ilgileneceklerdir.

Moss, “Sosyal medya, satışların ikinci en büyük itici gücüdür” diyor. “Çoğu müşteri bizi keşfettiklerini söylüyor. Instagram ve onları sosyal medyada tanıtana kadar bir içerik sitemiz veya mağazamız olduğunun farkında değildik.”

Tabii ki, satış rakamları tek değerli ölçüm değildir. Ayrıca, sosyal medyanın web sitenize gelen trafiğini, bireysel gönderiler için katılım oranlarını ve hatta retweetler ve beğeniler gibi belirli etkileşim türlerini de izleyebilirsiniz. Her metrik size bilgi verebilir ve değer, bu bilgilerin işinizle ilgili kararlar almanıza yardımcı olup olmadığına bağlıdır.

2. Nelerin işe yaradığını (ve nelerin yaramadığını) analiz etmek için raporları kullanın

Temel metriklerinize karar verdikten sonra, sizin için en önemli olanı vurgulayan özel raporlar oluşturarak bunları düzenli olarak izlediğinizden emin olun. Unutmayın: Instagram Shop Grid’in mi yoksa Instagram Shop Post içeriğinin mi daha fazla satış sağladığını söyleyen metrikler gibi iş kararlarını yönlendiren verilere odaklanın.

Raporlarla, hangi tür içeriğin kitlenizde yankı uyandırdığını belirlemek için etkileşim oranları, tıklamalar ve takipçi demografisi gibi metrikleri karşılaştırabilirsiniz. Örneğin, HIKIteri en aza indirecek bir ürün yelpazesine sahip bir şirket, takipçilerinin çoğunlukla Y kuşağı ve Z kuşağı olduğunu doğruladı, bu nedenle bu yaş grubuna hitap eden içerikler üretiyorlar.

HIKI, “Parmağı indir” trendine atladı TikTok’ta ve ter sorunları hakkında gerçek oldu – muhtemelen bebek patlamaları ile boşa çıkacak ancak HIKI hayranlarından çok fazla etkileşim alan bir taktik.

3. Kişiliğinize sahip çıkın

Sosyal medyada takipçileriniz ürünleriniz ve hizmetleriniz için gelir – tarzınızı beğendikleri için kalırlar. Sosyal medyanızı markanızın sesinin, tonunun ve kişiliğinin bir uzantısı olarak düşünün.

Marka kişiliğinizi oluştururken aşağıdaki gibi soruları göz önünde bulundurun:

  • Senin tonun ne? (Komik, eğlenceli, ciddi, bilgilendirici vb.)
  • İşiniz dışında en çok ilgi duyduğunuz alanlar nelerdir?
  • Değerleriniz neler?
  • Arkadaşların kimler? (Diğer markalar veya desteklediğiniz kişiler, mahalle işletmeleri vb.)

Markanızın kişiliğini marka bilinci oluşturma yönergelerinizin bir parçası yapın ve benzersiz kişiliğinizin gönderilerinizde parlamasına izin verin.

Besin açısından eksiksiz yiyecekler sunan bir şirket olan Huel’in sosyal medya yöneticisi Tim Urch, müşterilerine birçok düzeyde hitap eden bir kişilik yarattı. Urch, “Söylemek istediklerimiz ile izleyicilerimizin duymak istedikleri arasında tatlı bir nokta oluşturmak zor” diyor. “Bu iki şey aynı olduğunda, altını vurduk.”

Adventure Cats, eğlenceli kişiliklerini kedi kelime oyunlarıyla sergiliyor ve bağış yaptıkları organizasyonları paylaşarak değerlerini destekliyor – tabii ki sağlıklı bir dozda sevimli yavru kedi sergiliyor.

Müşteri hizmetleri, marka sadakatinde önemli bir rol oynar ve 18-54 yaş arasındaki kişilerin çoğu, müşteri hizmetleri için etkili bir kanal olarak sosyal medya. İşin özü şudur: müşterilerinizin çoğu sosyal medya aracılığıyla destek bekler ve yanıtınızı övme veya şikayet etme olasılığı hemen hemen aynı olduğundan, bunu harika bir etkileşim haline getirebilirsiniz.

Müşteri hizmetleri için sosyal medyayı kullanma konusundaki eksiksiz kılavuzumuz, size sosyal platformlardan nasıl etkili bir şekilde yararlanabileceğinizi gösterebilir. Ama işte TL; DR: Sosyal medya aracılığıyla üstün müşteri hizmeti üç şeye indirgeniyor: hız, ton ve sonuçlar. İnsanlar, sorunları çözmeye hazır empatik insanlardan hızlı yanıtlar isterler.

5. Bir gönderi temel çizgisi planlayın

Küçük işletmeler için sosyal medya, genellikle “vaktim olduğunda” kategorisine göre düzenlenen bir şeydir. Ancak tutarsız etkinlik hiçbir marka için iyi bir görünüm değildir.

İyi haber şu ki, sosyal medyanın 7/24 açık olması, olmanız gerektiği anlamına gelmez. Markanızın tutarlı bir varlığa sahip olmasını sağlamak için gönderileri önceden planlayabilirsiniz. İlk olarak, her bir platformda ne sıklıkla gönderi paylaşmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Temelinizi aldıktan sonra, markanızın hiçbir sosyal platformda asla karanlık görünmemesi için gönderileri haftalar öncesinden ayarlamak için Buffer’ın yayınlama araçlarını kullanabilirsiniz.

Zamanlama ayrıca zaman içinde mesajlaşmanız için size daha fazla görünürlük sağlar. Önümüzdeki haftalarda platformlardaki tüm gönderilerinize bakabildiğinizde, içeriğinizi çeşitlendirdiğinizden emin olmak daha kolay. Ayrıca, önceden plan yaptığınızda, gerçek zamanlı etkileşim için farklı platformlara girmek için daha fazla zamanınız olur.

Şimdiye kadar, bir sosyal medya varlığına sahip olmanın önemli olduğunu biliyorsunuz, ancak görünmenin ötesine geçmelisiniz. Küçük işletmeler için sosyal medya, özgünlük ve tutarlılık üzerinde gelişir.

Eickenhorst, “Sosyal medya bizim için çok değerli bir kanal” diyor. “Ben şirkete katılmadan önce Steve, sosyal medyanın yaratıcılık kısmının kaymasına izin verdi. Otantik değildi ve işler düştü.”

İnsanlar, özellikle küçük işletmelerden sosyal medyada gerçek bir kişilik görmek istiyor. Genel gönderiler ve ara sıra ürün özellikleri ile sadece hareketlerden geçiyorsanız, müşterilerinizin etrafta dolaşmak ve sizinle etkileşim kurmak için bir nedeni olmayacaktır. Özgünlük, hayranlarınızın sizden beklediği ton ve stile sahip olmak ve kitlenizi dinlemek ve onlarla etkileşim kurmak için sosyal medyayı kullanmakla ilgilidir.

Eickenhorst, “Artık içeriğimizi çeşitlendirmek ve orijinalliğini korumak için gerçek bir çaba harcıyoruz” diyor. “Şimdi, seyircimiz [and business] geri döndü.”

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Ayrıca ihtiyacınız olan tüm sosyal medya araç setimizi de beğenebilirsiniz.

Şimdi ücretsiz başlayın[ad_2]

Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı